پیشرفت ۳۴ درصدی طرح جهاد آب‌رسانی اصفهان با دورنمای کاهش تنش آبی

اصفهان - ایرنا - طرح جهاد آب‌رسانی به روستاها و به ویژه مناطق محروم که در استان اصفهان با پیشرفت فیزیکی ۳۴ درصدی در حال اجراست، دورنمای بهبود شرایط تامین آب و کاهش تنش آبی در این خطه را ترسیم می‌کند.

یه گزارش ایرنا، بهبود رفاه در مناطق کم برخوردار و محروم به‌ویژه با تامین زیرساخت‌های مورد نیاز مانند تامین آب آشامیدنی سالم، بهداشتی و پایدار از جمله رویکردهای دولت سیزدهم بوده و مطابق با آن طرح‌های متعدد مانند جهاد آب‌رسانی تعریف شده است تا هر ساله جمعیت بیشتری از این نواحی از امکانات مورد نیاز بهره مند شوند.

بر اساس اعلام شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اکنون در ۳۱ استان کشور ۴۷۱ پروژه جهاد آب‌رسانی تعریف شده و در حال اجراست و آب‌رسانی به ۱۰ هزار روستا در این طرح، در دو مجموعه هدف‌گذاری شده است که در مجموعه نخست، آب‌رسانی به هفت‌هزار روستا، در قالب طرح محرومیت‌زدایی از چهره روستاهای کشور، با مشارکت قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) انجام می‌شود.

میزان پیشرفت این پروژه‌ها، حسب شرایط مناطق مختلف کشور و میزان سختی کار و هماهنگی‌های بین‌بخشی، متفاوت است اما بر اساس نظارت‌های میدانی و گزارش‌های دریافتی از استان‌ها، می‌توان گفت میزان پیشرفت فیزیکی این طرح‌ها به طور میانگین حدود ۳۰ درصد برآورد می شود.

طرح رفع محرومیت از مناطق کم برخوردار کشور، بر اساس بند ۳ جدول ۱۷ قانون بودجه عمرانی سال ۱۴۰۰ کل کشور، با انعقاد تفاهم نامه همکاری بین وزارت نیرو و قرارگاه امام حسن مجتبی (ع)، با اعتبار ۳۰ هزار میلیارد تومان، آبرسانی شرب به ۱۰ هزار روستای کشور را در مدت سه سال اجرایی می‌کند.

بر اساس گزارش‌های موجود، از زمان روی کارآمدن دولت سیزدهم ۱۰۰ شهر کشور با تنش آبی روبه رو بود که مشکل برخی از شهرها با اجرای طرح‌های موردی و کوچک مانند اجرای خط انتقال آب، حفر چاه، ایجاد مخازن آب و نصب دستگاه آب شیرین کن حل شد و به حالت پایداری رسید و از سوی دیگر با اقدامات صورت گرفته در این زمینه هم اکنون ۵۶۰ پروژه آب‌رسانی در مرحله اجرا یا بهره برداری است.

پیشرفت ۳۴ درصدی طرح جهاد آب‌رسانی اصفهان با دورنمای کاهش تنش آبی

اما استان اصفهان وضعیت آبی نابسامان و کم‌سابقه‌ای را در نیم‌ قرن اخیر سپری می‌کند، بطوری‌که زاینده‌رود که با طول افزون بر ۴۵۰ کیلومتر، بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران به شمار می‌رود، در ۲ دهه اخیر از سد "چَم آسمان" در شهرستان لنجان واقع در غرب استان تا تالاب گاوخونی بارها خشک شده و همین امر تامین آب شرب را با مشکل روبه رو کرده است، به همین دلیل مسوولان را بر آن داشت تا برای تخصیص آب شرب به مناطق مختلف از جمله مناطق روستایی برنامه ریزی و اقدامات جدی تری داشته باشند.

پیشرفت ۳۴ درصدی طرح جهاد آب‌رسانی اصفهان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اصفهان دراین ارتباط گفت که این طرح در استان بالغ بر ۳۴ درصد پیشرفت فیزییکی برخوردارست و سال قبل آب‌رسانی پایدار به ۴۰ روستای محروم و فاقد در شهرستان نایین انجام شد و تابستان امسال برای ۱۵ روستای شهرستان‌های فریدونشهر و سمیرم پیگیری می‌شود.

حسین اکبریان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: جذب ۱۳۹.۲ میلیارد تومان اعتبار محرومیت زدایی سال ۱۴۰۰ و تامین و تهیه بالغ بر ۲۰۰ کیلومتر لوله پلی اتیلن و چدنی مورد نیاز پروژه از دیگر فعالیت‌های مدت اخیر بوده است.

پیشرفت ۳۴ درصدی طرح جهاد آب‌رسانی اصفهان با دورنمای کاهش تنش آبی

ادامه عملیات آبرسانی به ۱۵۰ روستا

وی خاطرنشان کرد: تصویب اعتبار ۱۱۹ میلیاردی تومانی محرومیت زدایی سال ۱۴۰۱ برای ادامه عملیات آب‌رسانی در بالغ بر ۱۵۰ روستای جدید در ۱۵ شهرستان و پیگیری تخصیص اعتبار ۱۲۰ میلیاردی تومانی از طرح تهاتر نفت اعتبارات در اختیار سپاه ( موسوم به طرح شهید سلیمانی ) و قرارداد جدید به مبلغ پایه ۲۰۰ میلیارد تومان که برگزاری جلساتی با نمایندگان معین قرارگاه امام حسن مجتبی (بسیج سازندگی و نیروی زمینی سپاه استان) از دیگر اقدامات بوده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اصفهان اظهارداشت: اعتبار محرومیت زدایی سال ۱۴۰۱ در مدت اخیر ۳۰ میلیارد تخصیص اعتبار نقدی و ۲۰ میلیارد تومان از محل تهاتر نفت بوده است.

اکبریان ادامه داد: بر همین اساس جلسات منظم ۱۵ روز یک بار در شرکت آب و فاضلاب با حضور نمایندگان بسیج سازندگی، نیروی زمینی، فرمانداران سه شهرستان فریدونشهر، نایین، سمیرم و نمایندگان دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری برگزار کردیم تا مسائل و مشکلات پروژه و پیشرفت پروژه و پیگیری حل مسائل مشکلات طرح در ادارات راه و آب منطقه ای و معارضان توسط دفتر روستایی استانداری و فرمانداران پیگیری شود.

وی تصریح کرد: برگزاری چندین جلسه با حضور استاندار، معاون عمرانی استانداری، مدیرکل محترم امور روستایی و شوراهای استانداری و فرمانداران و فرماندهان بسیج و سپاه و مسئولان شرکت آبفا در محل استانداری سبب شتاب در اجرای پروژه شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اصفهان اضافه کرد: از سوی دیگر برگزاری جلسات متعدد با فرمانده سپاه استان، فرماندهان نیروی زمینی، مسئولان قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و مرکز جهاد آبرسانی وزارت نیرو و بازدید از پروژه ها روند طرح را بهبود بخشیده است.

پیشرفت ۳۴ درصدی طرح جهاد آب‌رسانی اصفهان با دورنمای کاهش تنش آبی

به گزارش ایرنا، بر مبنای آمار موجود در سال ۱۳۵۷ و در اوایل انقلاب اسلامی ۷۰ درصد از جمعیت ایران در روستاها سکونت داشتند اما هم اینک ۲۶ درصد از جمعیت کشور معادل ۲۰ میلیون ایرانی در روستاها زندگی می‌کنند.

استان اصفهان با پنج میلیون و ۱۲۰ هزار نفر جمعیت دارای بیش از یکهزار و ۷۰۰ روستا و آبادی با جمعیت افزون بر ۶۱۰ هزار نفر است که ۹۳۵ روستای اصفهان بیش از ۲۰ خانوار جمعیت دارد.

شرکت آب و فاضلاب اصفهان، یکصد شهر و ۹۴۸ روستای استان را تحت پوشش قرار داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha