۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۲۰:۳۶
کد خبرنگار: 924
کد خبر: 85113141
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

همایش توجیهی آموزشی زائران حج تمتع ۱۴۰۲ در آذربایجان شرقی برگزار شد

تبریز - ایرنا - همایش متمرکز توجیهی-آموزشی زائران حج تمتع ۱۴۰۲ استان آذربایجان شرقی با حضور گسترده زائرین کاروان های استان در محل سالن ژیمنازیوم دانشگاه تبریز برگزار شد.

آیت الله محمد تقی پورمحمدی، نماینده مردم استان آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری روز سه شنبه در این همایش حج را از بزرگترین گردهمایی‌های مسلمانان دانست و اظهار داشت: فریضه حج تمتع، جزو واجبات مسلمین است و همه ساله مسلمانان از همه نقاط جهان در سرزمین وحی جمع می‌شوند.

وی افزود: بار معنویت این فریضه، بسیار بالاتر و باارزشتر است و زائران سعی کنند از فیوضات این سفر معنوی بهره‌مند گردند و با حج مقبول به وطن خود بازگردند.

امام جمعه مراغه، تاکید کرد: سفر حج قابل مقایسه با سفر به اروپا و ترکیه نیست، معنویت، وجهه مشترک فریضه حج است، سفر به حج یعنی سفر به مکانی که زمانی ائمه معصومین(ع) در آن پا گذاشتند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان به زائران توصیه کرد: از نظر فکری و روحی خود را برای بهره‌مندی از این سفر معنوی آماده کنید، اگر دین یا حقی به گردن دارید حلالیت بطلبید.

همایش توجیهی آموزشی زائران حج تمتع ۱۴۰۲ در آذربایجان شرقی برگزار شد

اتلاف وقت بزرگترین آسیب فریضه حج است

حجت الاسلام والمسلمین محمد باقر ایران‌نژاد مسئول بعثه رهبری در سازمان حج و زیارت آذربایجان‌شرقی هم اتلاف وقت را بزرگترین آسیب فریضه حج دانست و تاکید کرد: بازارگردی و حضور مستمر در شبکه‌های مجازی، از آسیب‌های است که زائران حج تمتع را تهدید می‌کند، بنابراین به همه زائران محترم سفارش می‌شود که از بازارگردی بپرهیزند و سوغات مورد نظر خود را می‌توانند از بازارهای داخلی تهیه کنند.

وی اظهار داشت: هدف اصلی از برگزاری این همایش، افزایش معنویت و آگاهی های لازم از نحوه برگزاری حج تمتع است.

وی افزود: هرچه بیشتر زائران نسبت به اعمال و احکام حج آشنایی داشته باشند، معنویت این فریضه افزایش خواهد یافت، بنابراین سعی شده توصیه‌هایی در این مورد، نسبت به زوار عزیز ارائه شود.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری در سازمان حج و زیارت استان، شبیه سازی اعمال حج در این همایش را ضروری دانست و تاکید کرد: اعمال مناسک حج در این همایش به صورت میدانی شبیه سازی می شود تا زائران، به صورت کامل با مناسک این فریضه الهی آشنا شوند تا در صحنه واقعی حج دچار مشکل نشوند.

همایش توجیهی آموزشی زائران حج تمتع ۱۴۰۲ در آذربایجان شرقی برگزار شد

زائران نسخه پزشکی مصرف داروهای خاص را به همراه داشته باشند

سرهنگ لریان، رئیس پلیس فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی جرم است، گفت: درصورت کشف مواد مخدر در فرودگاه‌های ایران، علاوه بر ممانعت از خروج فرد حامل از کشور، پرونده قضایی تشکیل شده و مجازاتهای دیگری نیز شامل وی خواهد شد.

رئیس پلیس فرودگاه خاطرنشان کرد: اگر برخی از زائران از داروهای خاصی استفاده می‌کنند، حتما نسخه پزشکی معتبر خود را به همراه داشته باشند تا از بروز مشکلات دیگری در آینده جلوگیری شود، همچنین برخی از داروهای خواب‌آور، آرامبخش‌ و گیاهی مانند شیرین بیان برای پلیس عربستان ناشناخته است و از حمل این داروها در سفر حج خودداری کنند چراکه طبق مقررات کشور عربستان، مجازات‌های سنگین و حبس‌های طویل المدت برای حاملان مواد مخدر در نظر گرفته می‌شود.

لریان یادآور شد: زائران حتما چندساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشند و برای جلوگیری از ازدحام جمعیت در فرودگاه، مراسم بدرقه و خداحافظی را در منازل خود برگزار کنند و از حضور متعدد در فرودگاه پرهیز کنند.

رئیس پلیس فرودگاه در پایان اظهار داشت: زائران از آوردن مدارک شناسایی فردی به سفر حج خودداری کنند و فقط گذرنامه در این مورد کفایت می‌کند، از افراد ناشناس وسایلی با عنوان امانت تحویل نگیرند و موارد پلیسی را رعایت کنند.

همایش توجیهی آموزشی زائران حج تمتع ۱۴۰۲ در آذربایجان شرقی برگزار شد

چهار هزار و ۶۰۰ زائر از آذربایجان شرقی عازم حج تمتع می شوند

مدیر حج و زیارت آذربایجان شرقی در همایش متمرکز زائران حج تمتع استان با اعلام اینکه امسال چهار هزار و ۶۰۰ زائر از آذربایجان شرقی عازم حج تمتع می شوند، گفت: آغاز اعزام زائران حج از ۱۹ خرداد ماه شروع می شود و زمان بازگشت به میهن عزیزمان اواخر تیر ماه خواهد بود.

امیر روحی با اشاره به بایدها و نبایدهای موجود در این سفر معنوی اظهار داشت: با توجه به افزایش نرخ ارز در سال‌های اخیر، هزینه سفر حج افزایش یافته بود ولی با درخواست بعثه مقام معظم رهبری، ارز اختصاص یافته به زوار حج، با نرخ ارز کالاهای اساسی در نظر گرفته شد تا هزینه حج برای زایران افزایش نیابد.

وی یادآور شد: برای بهبود کیفیت خدمات ارایه شده به زوار، سعی شده است تا برخی کالاهای مورد نیاز برای حاجیان از داخل کشور تامین شود، از طرفی در حج امسال، تعداد روحانیون کاروان و عوامل ستادی اعزامی را کاهش دادیم تا شاهد حضور تعداد بیشتر زوار باشیم.

مدیر حج و زیارت استان با بیان اینکه سهمیه زوار ایرانی نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است، تاکید کرد: هرکشوری برای خود قوانین ومقررات خاصی دارد و عربستان سعودی نیز از این قائده مستثنی نیست، بنابراین زائران در نظر داشته باشند مقررات اعلامی از طرف مسئولین را رعایت کنند تا شاهد بروز مشکلاتی در زمان ایام حج نباشیم.

وی افزود: با توجه به حضور افراد بالای ۶۵ سال در حج امسال، زائران جوان در کمک و همراهی این عزیزان اهتمام لازم را داشته باشند.

مدیر حج و زیارت استان یادآور شد: از بازار گردی و حضور مداوم در فروشگاهها پرهیز شود چراکه بعد از انتظار چند ساله از فیض عظیم حج بهره‌مند خواهید شد.

روحی ضمن توصیه به زائران حج برای رعایت بهداشت خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت آب و هوایی عربستان، در مراجعه به اماکن زیارتی حتما از ماسک استفاده کنید و بعد از بازگشت به محل های استراحت، بهداشت فردی و عمومی را رعایت کنید.

مدیر حج و زیارت استان گفت: در سفرهای خارجی به خصوص سفرهای زیارتی از آوردن مدارک شناسایی فردی اعم از شناسنامه و کارت ملی پرهیز شود، فقط گذرنامه برای سفر حج کافی است چراکه در صورت مفقود شدن این مدارک، مشکلات متعددی به وجود می آید.

وی حضور در سرزمین وحی ۴۰ روزه اعلام کرد و گفت: زوار سرزمین خدا به نحوی عمل کنند که بتوانند این سفر ۴۰ روزه را بدون بروز هرگونه مشکل به پایان برسانند.

همایش توجیهی آموزشی زائران حج تمتع ۱۴۰۲ در آذربایجان شرقی برگزار شد

در پایان این همایش نیز آموزش مناسک حج توسط حجت الاسلام و المسلمین نوبری به صورت عملی و نمادین با حضور جمعی از زائران و کارگزاران حج برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha