واردات برق در ایام گرم سال بیشتر می‌شود/ اجرای سیاست تبادل انرژی

تهران- ایرنا- وزیر نیرو با بیان اینکه تبادل انرژی با کشورهای همسایه انجام می‌شود، گفت: سیاست صادرات و واردات برق به سیاست تبادل انرژی شده و تلاش می‌شود تا در چهار ماه گرم سال واردات بیشتر شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی‌اکبر محرابیان در حاشیه همایش مشترک وزارتخانه‌های نیرو، کشور و صمت با استانداران و مدیران صنعت برق کشور در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد واردات برق، اظهار کرد: سیاست صادرات و واردات برق تغییر کرده و تبدیل به تبادل انرژی شده است.

وی ادامه داد: بر اساس این سیاست یک زمان تبادل انرژی با محوریت صادرات و زمانی با محوریت واردات انجام می‌شود.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: زمانی که نیاز داخلی به برق کمتر است صادرات بیشتر خواهد شد و زمانی که نیاز بیشتر داشته باشیم، واردات خواهیم داشت.

محرابیان گفت: تلاش می‌شود در چهار ماهه گرم امسال واردات برق بیشتر شود.

وی ادامه داد: این به معنای نداشتن صادرات نیست و ممکن است از یک نقطه هزار مگاوات وارد و از یک نقطه هم ۵۰ مگاوات صادرات کنیم؛ ولی در مجموع تراز صادرات و واردات را مثبت خواهیم کرد، به‌نحوی‌که برق موردنیاز تأمین شود.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: بر اساس بند «ل» تبصره ۱۵ قانون بودجه مکلف هستیم مشترکانی که هم در بخش برق و هم آب مصارف مازاد بر الگو دارند، یارانه‌هایشان را قطع کنیم.

محرابیان توضیح داد: این به‌صورت پلکانی اتفاق می‌افتد البته اعتقاد داریم با این طرح پاداش صرفه‌جویی مصارف عمده مشترکان نسبت به سال گذشته به‌شدت کاهش خواهد یافت و از طرف دیگر این امکان وجود دارد که اگر مشترکی رعایت نکرد، بر اساس این قانون طبیعتاً مشمول نرخ‌های بالاتر می‌شوند و در پله‌های بالای مصرفی قرار می‌گیرند و این مشترکان طبق قانون یارانه دریافت نمی‌کنند.

وی در باره رودخانه هیرمند هم خاطرنشان کرد: یک جلسه مهم پیش‌بینی شده که در آن تصمیم‌های مهمی گرفته خواهد شد و بعد از آن اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد.

محرابیان در باره تابستان امسال هم اضافه کرد: اکنون در آستانه فصل گرما و افزایش چشمگیر مصرف برق هستیم. برای عبور از این شرایط از مهرماه سال گذشته برنامه ۱۴۰ اقدامی مصوب و ابلاغ شد.

وزیر نیرو گفت: اقدام‌ها دو بخش اساسی شامل طرح‌های توسعه‌ای و آماده‌سازی نیروگاه‌های موجود و رفع محدودیت تولید، پست‌ها و بخش دو طرح‌های مدیریت مصرف است.

وی تاکید کرد: برای بخش‌های خانگی، تولیدی و اداری برنامه‌های متنوعی پیش‌بینی‌شده است.

محرابیان مهم‌ترین برنامه بخش خانگی را پاداش صرفه‌جویی برشمرد و گفت: طرح پاداش صرفه‌جویی به این منظور است تا بتوانیم برق پایدار برای همه بخش‌ها تأمین شود اجرایی می‌شود.

وی توضیح داد: بر اساس این طرح هر خانوار مصرف خود را نسبت به پارسال کاهش دهد به میزان هر کیلووات کاهش پاداش خواهد شد شامل همه مصارف می‌شود.

وزیر نیرو در باره الگو در مناطق عادی ۳۰۰ کیلویت و در مناطق گرمسیر تا ۳ هزار کیلوات الگوی مصرف است. ادامه داد: هر فردی اگر ۱۰۰ کیلووات صرفه‌جویی کند ۲۰۰ هزار تومان پاداش می‌گیرد.

محرابیان گفت: این پاداش حق همه مردم است و همه می‌توانند از آن برخوردار شوند و هیچ سقفی ندارد.

وی در باره اجرای طرح کولرهای فرسوده، گفت: اجرای طرح پاداش صرفه‌جویی این امکان و انگیزه را ایجاد می‌کند برای تعویض کولرها اقدام کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha