استاندار فارس: مشکل ساخت مسکن اساتید در بزرگراه حسینی الهاشمی شیراز رفع شد

شیراز - ایرنا - استاندار فارس بر ضرورت حل مشکل مسکن اساتید تأکید کرد و گفت: با پیگیری‌های که انجام شد موفق شدیم خیابانی در بزرگراه حسینی الهاشمی را به ساخت مسکن اساتید اختصاص دهیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ محمدهادی ایمانیه شنبه در مراسم گرامیداشت روز استاد و تقدیر از سرآمدان آموزشی، فرهنگی و برگزیدگان پژوهشی دانشگاه شیراز که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، مشکل مسکن اساتید دانشگاه را یکی از خواسته‌های به حق این قشر فرهیخته دانست و اظهار کرد: درصدد بودیم تا خیابانی در بزرگراه حسینی الهاشمی را به ساخت مسکن اساتید اختصاص دهیم اما برخی ایجاد شک و شبهه کردند که این مکان ممکن است روی گسل واقع شده باشد.

وی ادامه داد: این کار را به اساتید دانشگاه شیراز و صنعتی واگذار کردیم که اساتید این دانشگاه مدتی روی این موضوع کار کردند و در نهایت گزارشی در شورای مسکن ارایه و اعلام شد به شرطی می‌توان اقدام به احداث ساختمان در این بزرگراه کرد که ساختمان بیش از ۲طبقه ساخته نشود.

نماینده عالی دولت در استان فارس یادآور شد: اگر در این منطقه ساختمان ۲ طبقه ساخته شود با هیچ مشکل علمی و فنی مواجه نمی‌شویم. پس از این اظهار نظر عزم خود را جزم کردیم تا بتوانیم این کار را امسال و در چند ماه آینده به نتیجه برسانیم.

ایمانیه با اعتقاد به اینکه تجلیل از اساتید کار با ارزشی است، گفت: اگر می‌خواهیم نسل جوان مسیر اساتید دانشگاه را ادامه دهد چاره ای نداریم جز اینکه الگوهای کامل و جامعی توسط استادان و از میان آنها به دانشجویان معرفی شود. اساتید دانشگاه برای جذب جوانان باید در عمل ثابت کنند که کشورشان را دوست دارند.

وی با بیان اینکه اساتید دانشگاه الگوی خوبی برای دانشجویان هستند، ادامه داد: برخورداری از اخلاقیات اسلامی و باز کردن مسیر برای دیگران، به روز بودن علم، سختکوشی، تلاش شبانه روزی و قناعت اساتید دانشگاه اهمیت بسیاری دارد؛ اساتید باید با دوری جستن از غیبت و حسادت و رقابت های منفی، این رفتارها را در بین دانشجویان هم نهادینه کنند.

استاندار فارس با بیان اینکه اساتید نقش مهمی در حوزه اجتماعی دارند، اظهارکرد: اساتید می‌توانند مشکلات مختلف جامعه در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را آسیب شناسی کنند و راهکارها و پیشنهادات خود را برای حل این مشکلات، صمیمانه و صادقانه در اختیار مسئولان قرار دهند تا نتایج پژوهش‌ها و کار علمی آنها در دستورکار مسئولان استانی قرار بگیرد.

ایمانیه افزود: باید به مدیران دانشگاه کمک کنیم تا فضای مناسبت‌تری برای اهداف مورد نظر در حوزه علمی فراهم شود. تعطیلی برخی دانشگاه‌ها و رشته‌ها در شرایط کنونی ضروری است.

وی با بیان اینکه مولدسازی در دستور کار دانشگاه‌ها قرار بگیرد، تاکید کرد: مولدسازی می‌تواند مشکلات باقیمانده در تکمیل و تجهیز را رفع کند؛ البته برخی از خصوصی سازی به دلیل اینکه در برخی موارد باعث حیف و میل شدن اموال مردم شده است، می ترسند اما با کمک فکری اساتید در کنار حمایت دولت می‌توانیم کارهای بزرگی در این زمینه انجام دهیم.

نماینده عالی دولت در فارس بر لزوم هم افزایی بین دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: دانشگاه‌ها می‌توانند با هم‌افزایی بیشتر از امکانات یکدیگر بهره ببرند.

ایمانیه با بیان اینکه تجمیع دانشگاه‌ها کاری ضروری است، افزود: طرح جامع ایجاد ردیفی برای تجمیع دانشگاه شیراز ضروری است؛ البته قرار نیست تمام پولش را دولت بدهد. مولدسازی هم می‌تواند در کنار اعتباری که در این ردیف گذاشته می‌شود قرار بگیرد تا در نهایت بتوانیم به این خواسته به حق جامعه عمل بپوشانیم.

وی با اشاره به اینکه در بحث ساخت و ساز نیاز به حمایت وازتخانه است، اظهارکرد: بانک‌ها اساتید جوان را با اعطای وام حمایت کنند؛ استانداری حاضر است که با مشارکت بیشتر با بانک‌ها شرایط لازم را برای تحقق این امر فراهم کند.

وی ادامه داد: اگر دانشگاه شیراز تعاونی مصرف همه جانبه و کاملی را که در اختیار دارد تکمیل کند؛ استانداری نیر کمک می‌کند تا کارخانه‌ها به ویژه کارخانه‌های مواد غذایی فروش خود را در این تعاونی انجام دهند. حتی می توان این کار را در حوزه لوازم خانگی و مصالح ساختمانی انجام داد تا فاصله از تولید کننده به مصرف کننده کاهش یاید و قیمت‌ها نیز پایین بیاید.

استاندار فارس بیان کرد: اگر قرار است دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه جامعه را بچرخانند نقش وزارت علوم تحقیقات و فناوری در این مسیر بسیار ارزشمند است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha