۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۱۷:۴۵
کد خبر: 85110045
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

وزیر علوم: آیین‌نامه پژوهانه اعضای هیات علمی بازنگری و تدوین شد

شیراز-ایرنا-وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه آیین‌نامه تخصیص پژوهانه اعضای هیات علمی در اجلاس روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری بازنگری و تدوین شد و به زودی ابلاغ می‌شود، گفت: به هر عضو هیات علمی بر اساس بروندادهای پژوهشی مبلغی تعلق می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدعلی زلفی‌گل شنبه در مراسم گرامیداشت روز استاد و تقدیر از سرآمدان آموزشی، فرهنگی و برگزیدگان پژوهشی دانشگاه شیراز اظهار کرد: دانشگاه شیراز نخستین دانشگاهی است که دوره دکتری را در کشور تاسیس کرد و اساتید این دانشگاه جسارت به خرج دادند و دوره دکتری را تاسیس کردند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: تا قبل از تاسیس این دوره بهترین فرزندان مرز و بوم برای ادامه تحصیل مجبور به خروج از کشور می‌شدند اما استادان دانشگاه شیراز و در راس آن استادان بخش شیمی شیراز در سال ۱۳۶۵ دوره دکتری را تاسیس و راه اندازی کردند و به مرور سایر دانشگاه‌ها هم این جسارت را به خرج دادند و این دوره را راه‌اندازی کردند.

زلفی گل افزود: دانشگاه شیراز باید ویژه دیده شود چراکه این دانشگاه همواره مرزشکن بوده است، در واقع دانشگاه شیراز نهال تولید علم کشور را کاشت.

وی ادامه داد: مدیریت دانشگاه شیراز پیگیری‌های بسیاری برای جذب اعتبارات از مراجع ذیصلاح در سطح استانی، منطقه ای و کشوری داشته و دارد. با وجود اینکه امسال درصد بودجه دانشگاه شیراز افزایش قابل توجهی داشته است و جزو اولین و دومین دانشگاه‌هایی بوده که بیشترین بودجه را دریافت کرده اما رییس این دانشگاه معتقد است به دلیل جایگاه ویژه این دانشگاه و قرار گرفتنش در رتبه دوم کشور باید اعتبارت بیشتری برای این مرکز علمی در نظر گرفته شود. امیدوارم بتوانیم در سال‌های آینده در راستای جبران کسری‌های دانشگاه شیراز گام برداریم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه خوابگاه‌های دانشگاه شیراز نیاز به تغییرات جدی دارند، گفت: نیاز خوابگاه‌های دانشگاه شیراز به تغییرات درحالی است که هزینه ها بسیار بالاست.

زلفی گل یادآور شد: سال گذشته وزارت علوم ۵۰ میلیارد تومان خارج از بودجه این دانشگاه برای تامین اعتبارات مورد نیاز دانشگاه در نظر گرفت و ۵۰ میلیارد تومان هم استانداری فارس تقبل کرد؛ استانداری فارس تاکنون مبلغی را پرداخت کرده و قرار شده حدود ۲۰ میلیارد تومان هم به زودی از سوی استانداری به دانشگاه تخصیص یابد.

وی با تاکید بر اینکه خوابگاه ارم نیاز به بازسازی دارد، افزود: باید حداقل‌ها برای این خوابگاه‌ها مهیا شود. وزارت علوم هم حتما دانشگاه شیراز را در تخصیص اعتبار به صورت ویژه خواهد دید.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: روسای دانشگاه‌ها در استان فارس باید از شرایط استثنایی که در مدیریت کلان استان حاکم است نهایت بهره را ببرند. خوشبختانه استاندار فارس، امام جمعه شیراز و دیگر مسئولان استان شخصیت دانشگاهی دارند که این شرایط در بسیاری از استان‌ها وجود ندارند، بنابراین باید از این شرایط در راستای مولدسازی نهایت بهره را برد.

زلفی گل با بیان اینکه هزینه‌های دانشگاه‌ها را باید کاهش داد، افزود: هوش مصنوعی و پیشرفت تکنولوژی شرایطی را برای کاهش هزینه‌ها فراهم کرده است لذا دانشگاه‌ها در چنین شرایطی نباید با بالا بودن هزینه‌های پرسنلی مواجه باشند.

وی با بیان اینکه روسای دانشگاه‌ها باید هزینه‌ها را پایین و بهره‌وری را بالا ببرند، گفت: باید در راستای صرفه جویی منابع تلاش کنیم و با اعتبارات دولتی دانشگاه را مدیریت کرد.

وی اظهار کرد: دانشگاه شیراز به دلیل نام بزرگ و برندی که دارد می‌تواند نقش مهمی در پذیرش دانشجویان خارجی ایفا کند. این دانشگاه با ارتباطی که با دانشگاه‌های کشورهای جنوب خلیج فارس دارد می‌تواند در این زمینه خیلی فعال تر عمل کند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر ضرورت ایجاد ارتباط دانشگاه با صنعت تاکید کرد و گفت: در گذشته شاهد ظهور و بروز سرآمدان و اساتید بسیاری از دانشگاه شیراز بودیم اما متاسفانه در حال حاضر دانشگاه شیراز در این زمینه خروجی قابل توجهی ندارد. می‌توان با جذب نخبگان فارس، دانشمندان طراز اول و دانشمندان یک درصد، ۲ درصد و اساتید توانمند گام بزرگی در این مسیر برداشت تا از این طریق شوکت دانشگاه شیراز هم حفظ شود.

زلفی گل با بیان اینکه پایه‌های تشویقی را به ۶۰ پایه ارتقا داده‌ایم، افزود: پایه‌های تشویقی از استاندارهای بالایی برخوردار است.

وی یادآور شد: در حال حاضر از طریق انتشار مقاله به دانشجویان، آموزش پژوهش محور را یاد می‌دهیم تا دانشجو نوشتن و گزارش نویسی را یاد بگیرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دستورالعمل انتخاب دانشجویان سرآمد در اجلاس روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری مطرح شد و به زودی ابلاغ می‌شود تا بر اساس آن شرایطی فراهم شود تا دانشجوی سرآمد مجبور به پرداخت پول خوابگاه و غذا و برخی از هزینه‌های دانشگاهی نباشد و دغدغه‌های مالی آنها برطرف شود.

زلفی گل با بیان اینکه بسیاری از دانشگاه‌ها بورسیه صنعت را انجام دادند، به دستورالعمل تالیف کتاب درسی اشاره کرد و یادآور شد: تا کنون دستورالعملی برای تالیف و ساختار کتب درسی وجود نداشت که در حال حاضر دستورالعملی آماده شده که به زودی ابلاغ می‌شود. بدین ترتیب از حالا کتاب‌هایی را جزو سرفصل های دروس قبول می‌کنیم که با این شیوه نوشته شده باشد.

وی به طراحی سیستمی برای ارزیابی مدیران و روسای دانشگاه اشاره کرد و افزود: سیستمی طراحی شده و عملکرد روسا در عرصه‌های مختلف از این طریق ارزیابی می‌شوند. روسای برتر تجلیل می‌شوند و به اساتیدی که عملکرد مناسب ندارند تذکر داده می‌شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه شیوه برخورد ما با دانشجویان کمک می‌کند که آنها تا آخر عمر خود را مدیون دانشگاه‌ها بدانند، گفت: اساتید دانشگاه‌ها باید به دانشجویان رعایت قوانین و مقررات کشور را گوشزد کنند تا دانشجویان الگو، سردمدار و علمدار قوانین کشور و علمدار بحث اصول اخلاقی باشند.

زلفی گل با بیان اینکه استادی دانشگاه زمینه ای را ایجاد می‌کند که استادان همیشه پلکان دانایی را به سمت بالا پیش بروند، اظهار کرد: به اعتقاد من استادی دانشگاه، معلمی، آموزگاری و دبیری افتخاری بس بزرگ است. خداوند متعال هر انسانی را دوست دارد نعمت استادی دانشگاه را نصیب او می‌کند چراکه استادی شرایطی را رقم می‌زند که استاد با نسل جوان دانشجو سرو کار دارد و اشتیاق و جویندگی دانشجویان و حرکت آنها به سمت پیشرفت علمی استاد را هم به سمت پیشرفت حرکت می‌دهد.

در این مراسم از تمبر اختصاصی دانشگاه شیراز رونمایی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha