قیمت مصوب جدید هر کیلوگرم شیر خام اعلام شد

تهران- ایرنا- رییس انجمن‌ صنفی گاوداران ایران از ابلاغ قیمت مصوب جدید هر کیلوگرم شیرخام درجه یک با قیمت ۱۵ هزار تومان برای تولیدکنندگان خبر داد.

«سید احمد مقدسی» روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: این ابلاغیه به استناد مفاد قانون اصلاح قانون تضمینی خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب پنجم آبان ماه ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی، شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی در جلسه ۱۷ اردیبهشت ماه امسال تصویب کرد.

بر اساس این مصوبه قیمت هر کیلوگرم شیرخام با مشخصات ۳.۲ درصد چربی، ۳ درصد پروتئین و بار میکروبی زیر ۱۰۰ هزار، ۱۵ هزار تومان تعیین و ابلاغ شده است.

در تبصره این مصوبه آمده است: به ازای هر ۰.۱ درصد افزایش یا کاهش درصد چربی شیرخام از ۳.۲ درصد، مبلغ ۲ هزار ریال متناسب با افزایش و یا کاهش درصد چربی به قیمت مصوب شیرخام اضافه یا کسر خواهد شد.

لزوم اصلاح قیمت مصوب شیرخام/ افت تولید در صورت اصلاح نشدن قیمت

مقدسی پیش از این به خبرنگار ایرنا گفته بود: هزینه‌های تمام شده تولید شیر خام از جمله علوفه دامی و سایر عوامل تولید افزایش یافته و اگر قیمت اصلاح نشود باید در انتظار کاهش تولید باشیم.

رییس انجمن صنفی گاوداران ایران تصریح کرد: بررسی واقعی قیمت هر کیلوگرم شیر خام درجه یک ۱۸ هزار و ۲۰۰ تومان با ۱۲ درصد سود برای تولیدکنندگان است، اما آنچه برای حمایت از مصرف‌کنندگان در نظر گرفته قیمت مصوب ۱۵ هزار تومانی برای هر کیلوگرم شیر خام است، که سودی برای تولیدکننده در نظر گرفته نشده است.

وی افزود: با این شرایط نمی‌توان تولیدکننده را مجاب کرد که نرخ فروش محصولاتش کفاف هزینه‌های تولید را ندهد، زیرا تولیدکننده برای ادامه تولید باید حداقل سودی را دریافت کند تا انگیزه‌ای برای ادامه فعالیت داشته باشد، اما با نرخ جدید شیر خام سودی را برای تولیدکنندگان در نظر نگرفته نشده و کماکان تولیدکنندگان همانند سال گذشته متضرر هستند.

قیمت مصوب هر کیلوگرم شیر خام ابلاغ شد

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha