وزارت میراث فرهنگی اعتبار تکمیل جاده تخت‌سلیمان تکاب را تامین می‌کند

ارومیه - ایرنا - وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: برای تکمیل جاده مجموعه تاریخی جهانی تخت‌سلیمان تکاب اعتباراتی توسط وزارتخانه اختصاص می‌یابد چون موقعیت جهانی فوق‌العاده و متنوعی دارد و می‌تواند گردشگران بسیاری را به خود جلب کند.

به گزارش ایرنا، سیدعزت‌الله ضرغامی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از میراث جهانی تخت‌سلیمان تکاب در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: هم‌اکنون دنبال سرمایه‌گذار و تکمیل زیرساخت‌های این اثر تاریخی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستیم.

وی افزود: این مجموعه و همچنین دریاچه میراث جهانی تخت‌سلیمان تکاب در نوع خود بی‌نظیر است و در رابطه با آن داستان‌سراهایی بسیاری شده و از سوی دیگر عمق آن دریاچه بیش از ۱۰۰ متر است و با وجود اینکه کاوش‌های بسیاری بر روی آن انجام شده، اما انتهای آن مشخص نیست.

ضرغامی اضافه کرد: همه ایرانیان باید تخت‌سلیمان تکاب را از نزدیک تماشا کنند چون دسترسی عمومی و فضای طبیعی مناسبی دارد.

وی تاکید کرد: ما بدنبال تقویت میراث ملموس برای ترویج میراث ناملموس هستیم چون همه آنها ارزشمند هستند و باید نسل کنونی و آینده با هویت نیاکان خود آشنا شوند.

به گزارش ایرنا، تخت‌سلیمان تکاب یکی از پنج اثر آذربایجان غربی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفته است و از آن به‌عنوان زادگاه زرتشت یاد شده و پنج دوره تاریخی را به خود دیده است و قدمت سه هزار ساله دارد.

همچنین تخت‌سلیمان تکاب بزرگ‌ترین مرکز آموزشی، مذهبی و نیایشگاه پیش از اسلام بوده و از آن به‌عنوان مهم‌ترین پایگاه دین زرتشت یاد می‌کنند.

میراث جهانی تخت‌سلیمان تکاب شامل بخش‌های همچون آتشکده آذرگشنسب، ایوان خسرو، معبد آناهیتا و آتش‌گاه‌های کوچک است.

عزت اله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عصر چهارشنبه به شاهین دژ سفر کرد و روز پنجشنبه نیز به شهرستان تکاب برای بازدید از ظرفیت‌های گردشگری و بررسی مسایل و مشکلات مرتبط با این بخش رفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha