تامین پایدار سوخت مایع نیروگاه‌ها در زمستان سال گذشته

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات ایران گفت: در زمستان سال گذشته و با توجه به افزایش مصرف گاز بخش خانگی، تلاش کردیم تا با افزایش ظرفیت خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی سوخت مایع مورد نیاز نیروگاه‌ها را به صورت پایدار تامین کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ارسلان رحیمی امروز در نشستی خبری و در آستانه برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با اشاره به اینکه نیاز به انجام نوسازی خطوط لوله باید تعریف شود، افزود: خطوط فعلی که در حال انتقال نفت خام و فراورده‌های نفتی هستند، تا چند دهه نیز به کار خود ادامه می‌دهند، اما اگر نگهداری به درستی انجام نشود، باید نوسازی اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: با توجه به نتایجی که در بازرسی‌ها انجام می‌شود، پروژه تعریف می‌شود. اکنون ۱۲۵ کیلومتر خط لوله نظامیه به سبز آب و ۳۰ کیلومتر تغییر مسیر خمینی‌شهر در دست ساخت است .

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات ایران با تاکید بر اینکه تنها ۱۲۵ کیلومتر از ۱۴ هزار کیلومتر خطوط موجود در کشور نیاز به نوسازی دارد، بیان کرد: استاندارد خطوط مورد استفاده شده رعایت می‌شود و باید به نحوه نگهداری توجه کنیم، گفت: کیفیت لوله‌های تولید داخل قابل دفاع است.

رحیمی با توجه به افزایش قیمت حامل‌های انرژی در خارج از کشور، تعداد انشعابات غیرمجاز در حال افزایش است، ادامه داد: با حساسیتی که ایجاد شده و با توجه به مراکز کنترل، تغییر در خطوط لوله حتی اگر جزیی باشد نیز کشف می‌شود.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات با اشاره به اینکه در خط لوله ۲۶ اینچ بندرعباس به رفسنجان یک تونل ۴۰ متری برای ایجاد انشعاب غیر مجاز احداث شد، گفت: بیشترین سرقت‌ها در خوزستان و بندرعباس بیشتر از سایر نقاط است؛ زیرا نزدیک به مناطق مرزی است و اختلاف قیمت با کشورهای همسایه قاچاق را جذاب می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه خطوط لوله ظرفیت مشخصی دارد و با توجه به نیاز کشور خطوط لوله در فرآورده مانند بندرعباس حتی بالاتر از ظرفیت کار می‌کنند، ‌افزود: بعد از بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس خط لوله جدیدی ایجاد نشد و با توجه به نیاز ظرفیت آن خط را تا ۵۵ میلیون لیتر افزایش دادیم.

رحیمی ادامه داد: زمستان پارسال تلاش کردیم سوخت نیروگاه‌ها قطع نشود و در صورت قطع گاز در بخش خانگی نیز سوخت مایع جایگزین تامین شود.

وی با اشاره به اینکه برخی از توربین‌های مسیر خطوط لوله، گازسوز هستند و در زمستان گاز این مناطق قطع شد، گفت: همکاران ما در این زمینه توربین‌هایی که حتی دوگانه‌سوز نبودند را روی سوخت مایع آوردند و با کمترین زمان به مصرف سوخت مایع تبدیل شد. با این اقدام کاهش انتقال فرآورده‌های نفتی اتفاق نیفتاد و سوخت رسانی طبق برنامه انجام شد و مشکلی نداشتیم.

صرفه‌جویی ۱.۲ میلیارد دلاری با انتقال ۶۰ میلیارد لیتر فرآورده‌های نفتی با خطوط لوله

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات ایران به ساخت خطوط لوله‌های تابش، پارس و خط جدید بندرعباس اشاره کرد و گفت: خط رفسنجان به طول ۲۲۵ کیلومتر به یزد نیز ساخته خواهد شد.

وی افزود: سال گذشته ۱۳۱ میلیارد لیتر نفت خام و فرآورده از مسیر خطوط لوله منتقل شد که از این میزان ۶۳ میلیارد لیتر فراورده نفتی و ۶۸ میلیارد لیتر نیز مربوط به نفت خام بوده است.

رحیمی ادامه داد: رقم انتقال در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۲۸ میلیارد لیتر بود که نشان می‌دهد انتقال از خطوط لوله در سال گذشته بیش از ۲ درصد رشد داشته است.

به گفته مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات ایران، در سال گذشته ۳.۸ میلیارد لیتر فرآورده را به نیروگاه‌ها انتقال دادیم.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته در مجموع ۱۳۰ میلیارد لیتر فرآورده در کشور مصرف شده که ۶۰ میلیارد لیتر آن توسط خط لوله منتقل شده است، گفت: هزینه انتقال فراورده به نفتکش جاده پیما در هر تن کیلومتر ۷۳۸ تومان است و این رقم برای خطوط لوله ۷۹ تومان برآورد می‌شود و نشان می‌دهد با انتقال خط لوله هزینه انتقال تا ۹۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات افزود: هر لیتر فراورده ۵۸۵ کیلومتر جابه‌جا می‌شود و بنابراین با استفاده از خطوط لوله، ۱.۷ میلیارد لیتر صرفه‌جویی نفتگاز معادل ۱.۲۶ میلیارد دلار انجام شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha