هواشناسی قشم: تنگه هرمز متلاطم خواهد شد

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۹:۱۵
کد خبر: 85106951
هواشناسی قشم: تنگه هرمز متلاطم خواهد شد

قشم - ایرنا - رییس اداره هواشناسی قشم اعلام کرد: تنگه هرمز از ساعت های ظهر (چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲) با افزایش سرعت باد جنوب غربی متلاطم خواهد شد.

محمد کاملی دیرستانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با توصیف پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم افزود: در روز جاری در ساعت های صبحگاهی وضعیت جوی و دریایی آرام و در ساعت بعدازظهر در مناطق دریایی افزایش سرعت باد پیش بینی می شود.

وی ادامه داد: آسمان استان هرمزگان صاف تا قسمتی ابری هوا در غالب نقاط با غبار محلی و به تدریج از سمت غرب با گذر ابر همراه خواهد بود و احتمال رگبار خفیف در ارتفاعات دور از انتظار نیست.

رییس اداره هواشناسی قشم توضیح داد: در روزهای پنجشنبه و جمعه نیز افزایش سرعت باد سبب تلاطم دریا به ویژه در خلیج فارس خواهد شد.

کاملی دیرستانی اضافه کرد: از نظر دمایی، ماندگاری هوای نسبتا گرم بویژه در شرق استان مورد انتظار است.

وی بیشینه دما و رطوبت را در ایستگاه هواشناسی (فرودگاه قشم) ۲۲ درجه و ۸۰ درصد و شهر قشم را ۲۵ و ۸۳ درصد اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب های نیلگون آن می درخشد.

استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های ایران است که از جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل های بی همتای حرا و مرغوب ترین مروارید جهان و ده ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

تنگه هرمز، آبراهی است بین استان هرمزگان در ایران و استان مسندم در کشور عمان که دریای عمان را به خلیج فارس پیوند می‌دهد.

این گذرگاه یکی از راهبردی‌ترین مسیرهای بین‌المللی کشتیرانی در جهان به شمار می‌آید.

طول این آبراه ۱۵۸ تا ۱۶۷ کیلومتر و عرض آن از بندرعباس تا راس شوریطه در عمان بین ۳۹ تا ۹۶ کیلومتر می‌باشد.

ژرفای تنگه هرمز از خلیج فارس بیشتر است و به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که در نزدیکی جزیره لارک، در حدود ۳۶ متر و در ساحل جنوبی و در نزدیکی شبه جزیره مسندم در کشور عمان به بیش از ۱۰۰ متر می‌رسد.

در حالی که حداکثر عمق آب در خلیج فارس ۹۰ متر است. قوس آن، رو به شمال و به طرف درون فلات ایران قرار دارد و در نتیجه بیشترین خط ساحلی آن در راستای کرانه‌های ایران قرار گرفته‌است.

تنگه هرمز دومین تنگه بین‌المللی شلوغ دنیاست. هر روز حدود ۱۶٫۵ تا ۱۷ میلیون بشکه نفت خام (برآورد ۲۰۰۶) که معادل ۴۰ درصد کل نفت حمل شده توسط کشتی‌های نفت‌کش و نزدیک به ۲۵ درصد کل عرضه جهانی نفت است.

حدود ۶۸ درصد ذخایر شناخته‌ شده نفت و گاز طبیعی دنیا در خلیج فارس قرار دارد و امنیت تنگه هرمز نقش کلیدی در تامین بی‌ وقفه انرژی دنیا دارد.

باریک‌ ترین بخش تنگه هرمز ۲۱ مایل دریایی (۳۹ کیلومتر) عرض دارد. این بخش به دو قسمت تقسیم می‌ شود که از ساحل ایران تا ۱۰٫۵ مایل جزء آب‌ های سرزمینی ایران بوده و ۱۰٫۵ مایل باقی‌ مانده جزء آب‌ های سرزمینی عمان محسوب می‌ شود. تمام کشتی‌ های عبوری باید از آب‌ های سرزمینی ایران یا عمان عبور کنند.

جزیره قشم با مساحتی معادل هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین جزیره‌ خلیج فارس شناخته می شود.

این جزیره زیبا تا ساحل بندرعباس حدود ۲۰ کیلومتر فاصله داشته و دارای طول جغرافیایی ۸۸/۵۵ درجه و عرض جغرافیایی ۸۹/۲۹ درجه می باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha