نیرگاه‌های گازی، سیکل ترکیبی می‌شوند

تهران- ایرنا- معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو گفت: تلاش می‌شود تعدادی از واحدخای نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی تبدیل شوند.

به گزارش ایرنا، همایون حائری در سی و یکمین همایش سالیانه بین‌المللی مهندسی مکانیک ایران و نهمین همایش صنعت نیروگاهی ایران، با اشاره به تاریخچه صنعت نیروگاهی در ایران افزود: صنعت نیروگاهی کشور طی سال‌ها در ایران ریشه دارد.

وی ادامه داد: در زمان انقلاب ظرفیت نیروگاهی کشور ۷هزار مگاوات بود، در حال حاضر بیش از ۹۱هزار مگاوات است که از این میزان بیشتر از نیمی از آن داخل کشور و به دست توانای متخصصین ایرانی در شرکت مپنا ساخته شده است.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: واحدهای گازی در کشور هستند که در برنامه داریم آنها را به سیکل ترکیبی تبدیل کنیم.

حائری گفت: واحدهای گازی مکملی از واحدهای تجدیدپذیر هستند که در آینده سهم بیشتری از انرژی کشور خواهند داشت که در حال حاضر نزدیک به هزار مگاوات است.

وی درباره نقش گروه مپنا در راه‌اندازی واحدهای سیکل ترکیبی گفت: بیش از ۷۰ درصد از مجوعه‌های سیکل ترکیبی توسط مپنا ساخته شده و راندمان بسیار بالایی دارند.

حائری افزود: ۳۵هزار و ۶۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاه سیکل ترکیبی وجود دارد که از این میزان هزار و ۲۰۰ مگاوات نیروگاه بخاری داریم که بدون مصرف سوخت، برق تولید می‌کند، بنابراین سالانه بیش از ۱۸میلیارد مترمکعب سوخت گاز یا گازوئیل صرفه‌جویی می‌شود.

وی با اشاره به برنامه وزارت نیرو برای استفاده از واحدهای نیروگاهی پیشرفته در کشور، ادامه داد: راندمان واحدهای موجود حدود ۵۵ درصد است ولی راندمان بخش گاز و بخار واحدهای جدید ساخته شده گروه مپنا به ۶۰ درصد رسیده و قرار است نخستین نمونه آن نیز در تهران نصب شود.

این مقام مسوول تاکید کرد: در حال حاضر متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور ۳۹.۱ درصد است که در تلاشیم با راه‌اندازی واحدهای راندمان بالای جدید این رقم را افزایش دهیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تاکید بر اینکه نخستین نیروگاه زمین‌گرمایی ایران تابستان امسال وارد مدار تولید برق خواهد شد، بیان‌داشت: قابلیت ساخت نیروگاه در داخل کشور به ۹۵ درصد رسیده و ایران جزو چهار سازنده بزرگ نیروگاهی دنیا است.

وی با اشاره به پتانسیل بی‌نظیر کشورمان در زمینه تعمیرات و بهره‌برداری از واحدهای نیروگاهی، گفت: تلاش‌های انجام شده در این بخش موجب شده است تا پیش از شروع تابستان با تکمیل تعمیرات واحدهای نیروگاهی، شاهد آمادگی کامل نیروگاه‌های کشور برای تولید برق پایدار در روزهای اوج مصرف فصول گرم امسال باشیم.

حائری بر لزوم تقویت ارتباط میان صنعت و دانشگاه در حوزه صنعت برق تاکید کرد و گفت: با توجه به وجود منابع انرژی‌های فراوان در کشور و ظرفیت ساخت داخل نیروگاهی، مطمئنا تقویت این ارتباط منجر به ایجاد تکنولوژی‌های جدیدی خواهد شد.

به گزارش ایرنا، سی و یکمین همایش سالیانه بین‌المللی مهندسی مکانیک ایران و نهمین همایش صنعت نیروگاهی ایران در پردیس فنی مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی تا روز ۲۱ اردیبهشت با برگزاری پنل‌های تخصصی این حوزه‌ها ادامه خواهد داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha