۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۶:۵۷
کد خبر: 85105371
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

افزایش تبخیر در بیشتر حوضه‌های آبریز کشور طی هفته آینده

تهران- ایرنا- بر اساس گزارش مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، بررسی وضعیت تبخیر در حوضه‌های آبریز کشور نشان می‌دهد که این روند هفته آینده در بیشتر حوضه‌ها افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، میزان تبخیر آب در حوضه‌های آبریز کشور یکی از مهم‌ترین مسائل در به‌وجودآمدن کم‌آبی یا پرآبی است، به‌طوری که هرچه میزان تبخیر بیشتر باشد وضعیت تأمین آب هم مشکلات بیشتری خواهد داشت.

بر اساس اعلام مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، برای هفته اول، وضعیت پتانسیل تبخیر نسبت به متوسط ۵ سال اخیر در مناطق شمالی کشور به صوت پراکنده افزایشی و در مناطق جنوبی به صورت پراکنده و محدوده کاهشی پیش بینی می شود و نسبت به هفته گذشته در مناطق جنوب غربی کشور کاهشی و در مناطق شمالی و شرقی کشور افزایشی خواهد بود.

وضعیت پتانسیل تبخیر برای هفته دوم نسبت به متوسط ۵ سال اخیر به طور عمده در کل کشور (به جز برخی مناطق سواحل دریای خزر و دریای عمان) کاهشی پیش بینی می شود و همچنین برای هفته دوم نسبت به هفته گذشته، در عمده مناطق کشور افزایشی خواهد بود.

وضعیت تبخیر در حوضه‌های آبریز طی هفته جاری

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲۲ اردیبهشت‌ماه نسبت به هفته گذشته ۰.۹ میلیمتر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۵ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۸ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱ میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۲۲ اردیبهشت‌ماه نسبت به هفته گذشته ۰.۳ میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیرمنفی ۰.۱ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۲ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۱ میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۲۲ اردیبهشت‌ماه نسبت به هفته گذشته ۰.۹ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر منفی ۰.۴ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته صفر میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیرمنفی ۰.۲ میلی‌متر خواهد بود.

افزایش تبخیر در بیشتر حوضه‌های آبریز کشور طی هفته آینده

روند تبخیر در حوضه‌های آبریز در هفته منتهی به ۲۹ اردیبهشت

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز دریای خزر در هفته منتهی به ۲۹ اردیبهشت‌ماه نسبت به هفته گذشته ۲.۲ میلیمتر خواهد بود، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۷ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۲.۱ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱.۳ میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز فلات مرکزی در هفته منتهی به ۲۹ اردیبهشت‌ماه نسبت به هفته گذشته ۱.۴ میلیمتر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۸ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز قره‌قوم به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۱.۶ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۱ میلیمتر خواهد بود.

اختلاف هفتگی پتانسیل تبخیر در حوضه آبریز مرزی شرق در هفته منتهی به ۲۹ اردیبهشت‌ماه نسبت به هفته گذشته ۱.۹ میلی‌متر است، درحالی‌که این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۲ میلیمتر است.

این وضعیت برای حوضه آبریز خلیج‌فارس و دریای عمان به این شکل است که نسبت به هفته گذشته ۰.۸ میلیمتر خواهد بود و این میزان نسبت به دوره مشابه پنج سال اخیر ۰.۲ میلی‌متر خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha