اختصاص پنج درصد اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای آذربایجان‌شرقی به توسعه گردشگری

تبریز - ایرنا - رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی گفت: طبق قانون بودجه ۱۴۰۲، شوراهای برنامه‌ریزی استان‌ها موظفند حداقل پنج درصد از اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استانی را به منظور توسعه زیرساخت های گردشگری و مرمت بافت تاریخی، حوزه ها، مصلی‌ها، مساجد و اردوگاه های نیمه تمام هزینه کنند.

محمد فرشکاران روز دوشنبه در گفت‌ و گو با ایرنا به تشریح ظرفیت‌های موجود در تبصره های ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور پرداخت و اظهار کرد: همچنین دولت موظف است سهم ۱۵درصدی حقوق دولتی معادن را جهت توسعه زیرساخت های شهرستان مربوطه هر سه ‌ماه یک‌بار به خزانه معین استان واریز کند و به منظور جبران بخشی از خسارات وارده به شبکه جاده‌ای، شورای معادن استان باید ۲۵ درصد از وصولی حقوق دولتی سهم معادن استان ها را از طریق اداره کل راهداری برای نگهداری و بهسازی جاده ها اختصاص دهد.

وی ادامه داد: همچنین در قانون بودجه امسال، مستمری و سایر حمایت‌های متناسب با آنها برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی ۴۰ درصد افزایش یافته است.
وی افزود: مالکان واحدهای مسکونی تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از پرداخت حق بیمه قانون تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، هزینه‌های صدور پروانه ساختمانی، عوارض دهیاری و شهرداری و هزینه‌های انشعاب آب و برق و گاز در واحدهای مسکونی معاف می‌شوند.

فرشکاران اعلام کرد: منابع حاصل از حذف یارانه خانوارهای غیرمشمول حمایت دولت و عوارض و مالیات بر ارزش افزوده، توسط سازمان هدفمندی یارانه ها برای تامین نان و مستمری خانوارهای کمیته امداد و بهزیستی اختصاص می‌یابد.
فرشکاران اعلام کرد: منابع حاصل از حذف یارانه خانوارهای غیرمشمول حمایت دولت و عوارض و مالیات بر ارزش افزوده، توسط سازمان هدفمندی یارانه ها برای تامین نان و مستمری خانوارهای کمیته امداد و بهزیستی اختصاص می‌یابد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی همچنین اعلام کرد: یک درصد از وصول عوارض ورود کالا و خدمات سازمان مناطق آزاد در راستای اشتغال محرومان و نیازمندان به کمیته امداد (۶۰ درصد) و بهزیستی (۴۰ درصد) اختصاص می یابد.
فرشکاران همچنین به واریز درآمد حاصل از گردش خزانه ناشی از فروش اموال منقول و غیرمنقول در اختیار سازمان جمع‌آوری اموال تملیکی بابت هزینه غذا و پوشاک زندانیان، اختصاص مبلغ پنج هزار میلیارد ریال از منابع قرض الحسنه بانک ها به ستاد امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند و زندانیان زن اشاره کرد.
وی توضیح داد: بر اساس قانون بودجه سالجاری، دولت مکلف است ۰.۲۷ درصد از کل ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را از طریق ردیف های درآمدی و هزینه ای مربوطه برای توسعه ورزش مدارس، ورزش همگانی، ورزش روستایی و عشایری، ورزش بانوان و زیرساخت های ورزش به ویژه در حوزه جانبازان و معلولین اختصاص دهد.

اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در بودجه سال جاری ۳۲۷ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که حدود ۲۶ درصد نسبت به بودجه سال ۱۴۰۱ افزایش یافته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha