پرداخت پاداش صرفه‌جویی در مصرف برق بدون محدودیت است

تهران - ایرنا - طرح اختصاص پاداش صرف جویی در مصرف برق در حالی امسال هم اجرایی می‌شود که نسبت به سال گذشته گسترده‌تر شده با این حال محدودیتی هم در پرداخت پاداش به مشترکان برای کاهش مصرف وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، وزارت نیرو برای تأمین برق مورد نیاز برنامه‌های متعددی را در دستور کار خود قرارداد که دو برنامه اصلی آن، افزایش ظرفیت تولید برق و مدیریت مصرف مشترکان دسته‌بندی است. در بخش مدیریت مصرف برق بخش خانگی دو سیاست کلی وجود دارد که یکی اجرای قانون افزایش پلکانی مصرف برای پرمصرف‌ها و دیگری طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی است.

اجرای طرح پرداخت پاداش صرفه‌جویی مصرف برق در سال گذشته موفق بود و توانست سبب کاهش مصرف بخش خانگی شود؛ امسال هم وزارت نیرو مصمم است با اجرای طرح سراسری پاداش صرفه‌جویی در مصرف را با شرایطی فراهم آورد تا همه مردم از برق مطمئن و پایدار برخوردار شوند.

بر اساس این گزارش، وزارت نیرو در راستای تشویق مشترکان برای صرفه‌جویی در مصرف برق، امسال از ابتدای خردادماه تا انتهای شهریورماه طرح اختصاص پاداش به مشترکان را اجرایی می‌کند که نسبت به سال گذشته وسیع‌تر است و همه مشترکان خانگی می‌توانند در آن مشارکت داشته باشند.

مشترکان امسال باصرفه جویی در مصرف برق به‌ازای هر کیلووات‌ساعت تا ۲ هزار تومان معادل ۲۰ برابر هزینه فروش برق پاداش صرفه‌جویی می‌گیرند که این پاداش نسبت به سال گذشته رشد ۲۰ برابر داشته است و شامل همه مشترکان خواهد شد.

میزان پاداش در نظر گرفته شده بسته به میزان مصرف برق متفاوت است و مشترکانی که میزان مصرف خود را الگوی مصرف کاهش دهند تا ۲ هزار تومان مشمول پاداشت می‌شوند، البته هر چه میزان مصرف بیشتر باشد رقم پاداش هر کیلووات‌ساعت برق نیز کمتر می‌شود.

البته این طرح وزارت نیرو یک ویژگی خاص دیگری هم دارد و آن این است که به گفته سخنگوی صنعت برق، مشترکان پر مصرف برق هم اگر مصرف خود را کاهش دهند، مشمول پاداش می‌شوند.

پرداخت پاداش صرفه‌جویی در مصرف برق بدون محدودیت است

نبود محدودیت در پرداخت پاداش‌ها

سخنگوی صنعت برق در باره منابع پاداش کاهش مصرف مشترکان خانگی در سال ۱۴۰۲، گفت: محدودیتی در منابع مالی برای پرداخت این پاداش‌ها وجود ندارد.

مصطفی رجبی مشهدی افزود: منابع مالی که برای اجرای این طرح پیش‌بینی‌شده به طور عمده از محل منابع و ظرفیت‌های قانونی بودجه است که ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

وی ادامه داد: باتوجه‌به پلکانی بودن تعرفه مشترکان پر مصرف که با افزایش مصرف و عدم رعایت الگوی اقلیم منطقه به‌صورت پلکانی افزایش خواهد یافت از این مشترکان درخواست می‌کنیم هر چه‌قدر برای آنها مقدور هست مصرف خود را مدیریت کنند.

مدیرعامل مدیریت شبکه برق ایران خاطرنشان کرد: حدود ۴۰درصد از مشترکان در دوران اوج بار تابستان سال ۱۴۰۱، با همکاری بسیار خوبی که با صنعت برق داشتند، مشمول دریافت پاداش شدند و بیش از ۸ میلیون مشترک نیز صورت‌حساب رایگان یا بستانکار دریافت کردند؛ لذا سال گذشته بیش از ۱۳۵۰ میلیارد تومان به‌عنوان پاداش مدیریت مصرف به مشترکان خانگی که کمتر از الگوهای تعیین شده در هر منطقه برق مصرف کرده بودند، پرداخت شد.

رجبی مشهدی گفت: امسال نیز طرح مدیریت مصرف برق در ابعادی گسترده‌تر که همه سطوح مشترکان را شامل می‌شود، اجرا خواهد شد و پیش‌بینی ما این است که این میزان پاداش در سال جاری دو تا سه برابر شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha