تشریح جزییات آبرسانی به ۷۰۰ روستای کرمان به همت سپاه

کرمان - ایرنا - مسئول بسیج سازندگی استان کرمان گفت: طرح آبرسانی به ۷۰۰ روستای فاقد آب استان که از بزرگترین پروژه های کشور به شمار می رود در حال انجام است و در قالب آن ۲۶۰ هزار نفر از آب شرب سالم برخودار می شوند.

به گزارش ایرنا، سرهنگ علی‌اکبر شاهرخی روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت سالروز تشکیل بسیج سازندگی اظهار داشت: عملیات آبرسانی به ۷۰۰ روستای هدف طی مدت ۳۰ ماه اجرا می شود که آبرسانی ۴۴۶ روستا در شهرستان های عنبرآباد، رودبارجنوب، رفسنجان، بم، نرماشیر، ریگان و فهرج توسط قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) و به مابقی روستاها توسط قرارگاه خاتم الانبیا و خیران انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: ۵۰۰ کیلومتر خط انتقال و ۵۰۰ کیلومتر شبکه برای آبرسانی به روستاهای کرمان انجام می شود است که جزو بزرگترین پروزه های آبرسانی کشور محسوب می شود و یک هزار میلیارد تومان هزینه اجرای پروژه است.

تشریح جزییات آبرسانی به ۷۰۰ روستای کرمان به همت سپاه

مسئول بسیج سازندگی استان کرمان افزود: در قرارگاه اقتصاد مقاومتی با رویکرد اشتغال تشکیل صندوق های قرض الحسنه مردمی را در دستور کار قرار دادیم و در سال گذشته ۸۱ صندوق افتتاح و ۱۱ تعاونی تاسیس شد.

پرداخت ۲۷ هزار فقره وام

وی همچنین افزود: از سال ۹۷ در مجموع یک هزار و ۳۴۳ صندوق قرض الحسنه و ۷۳ تعاونی در استان کرمان تشکیل شده است که طی این مدت ۲۷ هزار فقره وام به میزان ۵۰ میلیارد تومان پرداخت شده و یک هزار و ۴۲۰ نفر آموزش های اشتغال‌ را دریافت کرده اند.

سرهنگ شاهرخی خاطر نشان کرد: به همت گروه های جهادی قنات های زیادی احیا شده اما برای زنده ماندن قنات نیاز به آبخیزداری است که بزودی پس از عقد قرارداد در قالب قرارگاه آبخیزداری و جالیزداری کار شروع می شود.

قرارگاه آبادانی در تکاب شهداد

وی ادامه داد: قرارگاه پیشرفت و آبادانی بسیج سازندگی در منطقه تکاب شهداد متمرکز شده است که طرح آبادانی در این منطق را به مدت ۱۰ سال انجام می دهد.

مسئول بسیج سازندگی استان کرمان بیان کرد: در سال ۱۴۰۱ از محل تسهیلات تبصره ۱۶ به میزان ۱۰۰ میلیارد تومان وام اشتغال پرداخت کردیم که بیش از تعهدمان انجام شده است.

وی بیان کرد: طی سال گذشته با محوریت قرارگاه کمک های مومنانه و با همکاری سایر نهادها تعداد ۲ هزار ۵۳۵ جهیزیه، ۲هزار و ۶۳۵ عدد لوازم خانگی، ۱۲ هزار و ۹۰۰ بسته بهداشتی، ۹ هزار و ۳۰۰ بسته نوشت افزار و ۷۰۰ هزار بسته اطعام در ماه های محرم و صفر انجام شد.

توزیع ۳۲۱ هزار بسته معیشتی
سرهنگ شاهرخی ادامه داد: همچنین توزیع ۳۲۱ هزار بسته معیشتی، ۲۵۰ تن مرغ، ۱۰ تن گوشت و آزادی ۸۸ نفر از زندانیان جرائم غیر عمد توسط بسیج سازندگی استان طی سال گذشته انجام شد.

وی تصریح کرد: ساخت استخر کشاورزی، احداث و مرمت خانه محرومان، احداث مسجد، سالن ورزشی، آسفالت معابر، ساخت حمام و سرویس بهداشتی، احداث ۴۰۰ باب مسکن مددجویان و احداث سیل بند در پنج شهر استان نیز از جمله اقدامات بسیج سازندگی و گروه های جهادی استان کرمان طی سال ۱۴۰۱ محسوب می شود.

مسئول بسیج سازندگی استان کرمان گفت: چهار هزار و ۱۰۰ گروه جهادی در استان داریم که سه هزار و ۴۰۰ گروه مربوط به برادران و مابقی خواهران هستند که بیشتر در بحث اجتماعی و فرهنگی کار می کنند.

تخصصی شدن فعالیت گروه های جهادی

وی خاظر نشان کرد: باید به سمت تخصصی شدن فعالیت های گروه های جهادی برویم و برای ۱۰۰ هزار نفر از اعضای گروه های جهادی استان به منظور نقش آفرینی، برنامه تعریف شده است.

شاهرخی بیان کرد: ایجاد دهکده اقتصاد مقاومتی شامل ایجاد کارگاه های کوچک، خوشه سازی فروش محصولات صنعتی، کشاورزی، تولیدی و راه اندازی بازارچه های اقتصاد مقاومتی نیز در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: در ۲۰ شهرستان استان با کمک دستگاه ها، حرم شهدای گمنام ساخته و بحث ساخت، تکمیل مساجد و آسفالت جاده ای بین مزارع روستایی هم انجام می شود؛ همچنین ۴۳ مدرسه کانکسی در استان کرمان داریم که برای ساخت ۱۱ مدرسه قرارداد بسته شده که تا پایان شهریور ماه به اتمام می رسند.

مسئول بسیج سازندگی استان کرمان با بیان اینکه کرمان چهار نفر شهید جهادگر آسمانی دارد تاکید کرد: این افراد هنوز به عنوان شهید خدمت به رسمیت شناخته نمی شوند که امیدواریم نمایندگان مجلس پای کار بیایند و طرح حمایت از جهادگران بسیج سازندگی را تصویب کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha