نمایشگاه «بازتابی از اسپانیا» افتتاح شد/ رویدادی برای نزدیک شدن کشورها

تهران - ایرنا - آیین افتتاح نمایشگاه نقاشی «بازتابی از اسپانیا» با حضور جمعی از سفرا و هنرمندان در گالری‌های بهار و استاد نامی خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، آیین افتتاح نمایشگاه نقاشی «بازتابی از اسپانیا» پنجشنبه (۱۴ اردیبهشت) با حضور سفرایی از کشورهای سوئد، فرانسه، کوبا، رومانی، نیکاراگوئه، یونان، کرواسی، اروگوئه، مکزیک، بلژیک، ویتنام، بولیوی، پرتغال، شیلی، ژاپن و نماینده یونسکو و جمعی از هنرمندان در گالری‌های بهار و استاد نامی خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدا کیوان کثیریان مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل خانه هنرمندان ایران در این آیین گفت: امروز یک رویداد جذاب را با کشور اسپانیا افتتاح می‌کنیم. خانه هنرمندان ایران به عنوان یک نهاد فرهنگی غیردولتی همواره میزبان هنر و فرهنگ کشورهای مختلف بوده است. خیلی خوشحالیم که ارتباط خانه هنرمندان ایران با سفارت‌خانه‌ها به عنوان نماینده فرهنگی کشورها همواره رابطه صمیمانه و اثربخشی بوده است.

سپس مدیرعامل خانه هنرمندان ایران اظهارداشت: به نوبه خودم خیلی خوشحالم از ابتکار عملی که آنخل لوسادا فرناندس سفیر اسپانیا برای برگزاری این نمایشگاه داشتند. باز کردن پنجره برای گفت و گو میان تمدن‌ها به زبان هنر شاید بهترین و تنها راه ممکن در عرصه جهانی باشد.

محمدمهدی عسگرپور گفت: خانه هنرمندان ایران در طول این سال‌ها سعی کرده است که میزبان فعالیت‌های برجسته و منحصر به فرد باشد. امروز هم ما شاهد نمایشگاه بسیار جذابی هستیم که تعدادی از هنرمندان ایران درباره کشور اسپانیا ایده خودشان را ارائه کرده‌اند.ایده خودشان درباره کشوری که بسیار جذاب، زیبا و دوست‌داشتنی است؛ سرزمین غروب خورشید.

نمایشگاه «بازتابی از اسپانیا» افتتاح شد/ رویدادی برای نزدیک شدن کشورها

فرهنگ می‌تواند کشورها را به همدیگر نزدیک کند

آنخل لوسادا فرناندس سفیر اسپانیا نیز در این آیین درباره اهمیت رویدادهای هنری در ایجاد درک متقابل میان فرهنگ‌ها بیان کرد: برای من باعث افتخار است که امروز توسط هنرمندان ایرانی، آثاری از هنر و رسوم اسپانیا را به نمایش بگذاریم. می‌خواهم به صورت ویژه توجه‌تان را به پاسخ دو سوال جلب کنم؛ چرا این رویداد را ترتیب دادیم؟ منظور ما از «بازتابی از اسپانیا» چیست؟ سوال اول که چرا این رویداد را ترتیب دادیم؟ من هر جا که کار کردم و در هر سفارت‌خانه‌ای که بودم، خیلی دوست داشتم کشورم را از طریق رویدادهای متنوعی که برگزار می‌شود، معرفی کنم و چه نمادی بهتر از هنر برای اینکه بشود یک کشور را معرفی کرد.

وی افزود: در حقیقت، نقطه قوت هنرمندان ایرانی این است که می‌توانند اینکه ما چه کسی هستیم و چه هستیم را به بهترین شکل نشان بدهند. فرهنگ می‌تواند کشورها را به همدیگر نزدیک کند و من این را از طریق رویدادهای مختلفی که برگزار کردم، توانستم مشاهده کنم. مثل رویدادی که اخیرا در مکزیک یا رومانی داشتیم که می‌تواند کشورها و فرهنگ‌ها را به هم نزدیک کند و باعث درک متقابل شود.

سفیر اسپانیا در ایران اظهارداشت: سوال دوم درباره اینکه بازتاب اسپانیا چیست؟ می‌خواهم روی کلمه بازتاب به صورت ویژه تمرکز کنم. بازتاب به ما کمک می‌کند که هر چه در مقابل‌مان هست را به شکل بهتری ببینیم. ما کلمه اسپانیا را به تعدادی از هنرمندان نقاش ایرانی به عنوان یک سوژه دادیم تا ببینیم راجع به این کلمه چه فکر می‌کنند و چطور می‌توانند فکرشان را انعکاس بدهند. آنان چطور ما را درک می‌کنند، چطور ما را می‌بینند و به این صورت می‌توانیم رابطه بهتری را با مردم برقرار کنیم.

نمایشگاه «بازتابی از اسپانیا» افتتاح شد/ رویدادی برای نزدیک شدن کشورها

فرناندس با اشاره به آثار نمایشگاه «بازتابی از اسپانیا» گفت: اگر به تابوهای اطرافتان نگاه کنید، می‌بینید که گاوبازی به عنوان یکی از نمادهای ثابت دیده شده‌ است. عناصر مذهبی و حتی نمادهایی از نقاشی‌های گویا در این آثار قابل مشاهده است. هر آنچه که در ذهن این هنرمندان می‌گذرد، می‌تواند رابطه دوستانه‌ای را که با کشور اسپانیا داشته‌اند انعکاس بدهد.

وی بیان کرد: من این افتخار را داشتم که در مراسم رونمایی از کتاب ۴۰۰ سال رابطه بین ایران و اسپانیا حضور داشته باشم. این رویداد نشان‌دهنده این است که چه رابطه طولانی بین اسپانیا و ایران وجود دارد؛ رابطه‌ای که نه فقط از طریق هنر بلکه با ادبیات و همینطور زمینه‌های دیگر برقرار شده‌ است. حتما تعدادی از شما نمایش «یرما» نوشته فدریکو گارسیا لورکا را دیدید، این نمایش توسط تعدادی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی اجرا شد و این دانشگاه به عنوان دانشگاهی که آموزش زبان اسپانیایی می‌دهد، این زبان را ترویج می‌کند. عاشقان هنر، من شما را دعوت به تماشای این نقاشی‌ها می‌کنم که ببینید که هنرمندان ایرانی چطور کشور اسپانیا را می‌بینند.

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «بازتابی از اسپانیا» شامل ۱۸ اثر از ۱۸ نقاش ایرانی؛ احسان آذری، راضیه ایرانپور، پریسیما بهرامی، وحید بیک وردی، مهناز حسن‌پور، نوشین خدادادی، کسری شریفی منفرد، گلبرگ شعبانی، یسنا عسکری، مهدی علائی‌نژاد، شیرین غفاری، فرزاد قاضی زاهدی، مارال قندیلی، مهزیار کبیری، بهاره ملاعلیپور، علیرضا نکویی، نیوشا نیوژپور و پیام یاسینی با نمایشگاه‌گردانی حمید پازوکی تا ۲۵ اردیبهشت روزهای یکشنبه تا جمعه از ساعت ۱۵ تا ۲۰ در گالری‌های بهار و تابستان خانه هنرمندان ایران واقع در خیابان طالقانی، خیابان موسوی شمالی (فرصت)، ضلع جنوبی باغ هنر میزبان علاقه‌مندان است.

نمایشگاه «بازتابی از اسپانیا» افتتاح شد/ رویدادی برای نزدیک شدن کشورها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha