۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۱۸:۴۳
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 85101693
T T
۱۱ نفر

برچسب‌ها

زمان رهاسازی آب سد سفیدرود تغییر کرد

۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۱۸:۴۳
کد خبر: 85101693
زمان رهاسازی آب سد سفیدرود تغییر کرد

رشت- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به بارش‌های سه روز اخیر گفت: این بارندگی هاموجب شد تا هم اینک تمامی مزارع، کانال‌ها، زهکش‌ها و انهار آب داشته باشند، بنابراین زمان رهاسازی آب سد منجیل و آب‌گذاری کانال‌ها قرار بود از ۱۶ اردیبهشت‌ماه‌آغاز شود، ‌تغییر می‌یابد.

وحید خرمی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اینک تمامی مزارع، کانال ها ، زهکش ها و انهار استان به علت بارش های بسیار مناسب و به‌موقع آب دارند که در این شرایط نمی توانیم آب را رهاسازی کنیم چرا که آب به میزان کافی در مزارع و کانال‌های آبیاری موجود و در دسترس کشاورزان است و اگر آب سد را رها کنیم ممکن است هم موجب خسارت و هم تلف شود.

قرار بود از شانزدهم اردیبهشت ماه جاری رها سازی آب سد سفید رود و آب‌گذاری کانال ها برای تامین آب ۱۷۱ هزار هکتار شالیزار گیلان آغاز شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر آب‌گذاری کانال های آبیاری براساس کارشناسی و توافق دستگاه های متولی و مرتبط و در هماهنگی با مدیریت استان منتفی است؛ ضمن اینکه پایش روزانه انجام می شود و زمانی که کانال ها تخلیه شد و دیگر بارشی نداشته باشیم دوباره زمان دقیق آب‌گذاری را اعلام می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به اینکه بر اساس اعلام هواشناسی؛ میزان بارش ها در استان طی سه روز گذشته به حدود ۹۰ میلیمتر رسیده، احتمال داد تا سه روز آینده آبگذاری کانال های آبیاری استان انجام نشود.

وی پیش بینی کرد که تعویق زمان رهاسازی آب از سد سفید رود طی سه روز آینده بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب آب سد ذخیره شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با بیان اینکه این بارش ها تاثیری بر افزایش ورودی سد و ذخیره آب سد سفید رود ندارد، گفت: این بارش ها تاثیری در ورودی نداش و حتی این‌ورودی کمتر هم شده است.

وی میزان کنونی ذخیره سد سفید رود را ۷۲۰ میلیون متر مکعب عنوان و بیان کرد: این میزان ذخیره نسبت به ۸۴۰ میلیون متر مکعب سال گذشته در همین زمان، نشان‌دهنده کاهش حدود ۲۰ درصدی است.

خرمی با بیان اینکه میزان بارندگی طی سه روز اخیر به حدی بود که حتی در برخی نقاط کشاورزان نگران غرق شدن خزانه شان، هستد، گفت: کشاورزان با استفاده از فرصت بدست آمده از آب های در دسترس به طور بهینه استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است که آب مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را تامین می‌کند.

این سد بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی ۲ رودخانه قزل اوزن و شاهرود در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است.

بر اساس آمارها؛ میزان آب مورد نیاز سالانه در استان بیش از سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب در بخش ها و مصارف مختلف است که معادل ۹۲ درصد آن در بخش کشاورزی استفاده می شود و بیشترین بخش آب‌بر کشاورزی استان شالیزارهاست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha