۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۲۱:۵۵
کد خبر: 85101610
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

در دومین روز سفر آیت‌الله رئیسی به سوریه چه گذشت؟

۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۲۱:۵۵
کد خبر: 85101610
در دومین روز سفر آیت‌الله رئیسی به سوریه چه گذشت؟

دمشق- ایرنا - رئیس جمهور در دومین روز از سفر به سوریه در نشست‌هایی جداگانه با جمعی از فرماندهان مقاومت و اندیشمندان فلسطینی، علمای بلاد شام، نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور امروز پنجشنبه در روز دوم سفر به سوریه به دیدار جمعی از رهبران و فرماندهان مقاومت اسلامی و اندیشمندان فلسطینی رفت.

آیت‌الله رئیسی در این نشست فلسطین و آزادی قدس را مهم‌ترین مساله جهان اسلام دانست که نباید به دست فراموشی سپرده شود و در ادامه متذکر شد: مسلمانان هم باید همه ظرفیت‌ها را برای احقاق حقوق تضییع‌شده فلسطین و آزادی قدس شریف به‌ کار گیرند.

در دومین روز سفر آیت‌الله رئیسی به سوریه چه گذشت؟

آیت‌الله رئیسی با اشاره به جنگ روانی نظام سلطه برای بقای رژیم صهیونیستی گفت: دشمنان با راه‌اندازی جنگ ترکیبی به‌دنبال این هستند به فلسطینی‌ها القا کنند که سرنوشت و زندگی شما در گرو وجود رژیم صهیونیستی است و بقای این رژیم تردیدناپذیر بوده و باید مورد پذیرش مسلمانان قرار گیرد.

رئیس جمهور انعقاد قراردادهایی چون کمپ دیوید، شرم‌الشیخ و اسلو و پیشنهاداتی را که برای عادی‌سازی روابط با کشورهای اسلامی مطرح شده است در راستای بقای رژیم صهیونیستی دانست و افزود: آنها برخی دولت‌ها را وادار به از سرگیری روابط با صهیونیست‌ها کردند، اما آنچه در عمل اتفاق افتاد، پیمان‌شکنی این رژیم و تداوم تجاوز به حقوق فلسطینی‌ها و قتل و غارت بود.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به جنایت اخیر رژیم صهیونیستی در یورش به مسجدالاقصی و کشتار معتکفین و نمازگزاران روزه‌دار، ادامه داد: کار به جایی رسید که طرفداران عادی‌سازی روابط با اعتراض و سؤال مردم خود مواجه و متوجه شدند هیچ راهی جز مقاومت و ایستادگی مقابل این رژیم وجود ندارد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه امروز ثابت شده مقاومت تنها راه مقابله با اسرائیل و پیشبرد جهان اسلام است، به شکست هیمنه آمریکا و رژیم صهیونیستی در جهان اسلام اشاره و تصریح کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری وحدت و انسجام نیروهای مقاومت، منطقه و جهان اسلام برای تسریع شکست رژیم صهیونیستی و آزادی قدس شریف و حاکمیت فلسطینی‌ها بر سرنوشت‌شان ضروری است.

رئیسی با بیان اینکه امروز ابتکار عمل به دست مجاهدین و مبارزین فلسطینی در میدان است، نه پشت میزهای مذاکره، اظهار داشت: اضمحلال رژیم صهیونیستی را که آثار افول آن قابل مشاهده است، بسیار نزدیک می‌دانیم.

رئیس جمهور بر همین اساس خاطرنشان کرد: تنها راه‌حل فلسطین، حاکمیت دولتی براساس اراده فلسطینی‌هاست و اگر غربی‌ها مدعی دموکراسی هستند، مراجعه به رأی مردم فلسطین را بپذیرند و به نتیجه آن متعهد باشند.

آیت‌الله رئیسی از ملت و دولت سوریه و رهبران مقاومت و مردم فلسطین در غزه و کرانه باختری و حزب‌الله لبنان و سید حسن نصرالله به‌خاطر ایستادگی در برابر رژیم صهیونیستی و ایجاد امید در جهان اسلام قدردانی کرد و گفت: ان‌شاءالله به زودی شاهد آزادی قدس و برپایی نماز در این مکان شریف باشیم.

در دومین روز سفر آیت‌الله رئیسی به سوریه چه گذشت؟

پیش از سخنان رئیس جمهور، زیاد نخاله دبیرکل جهاد اسلامی و همچنین مسئولان جنبش حماس و مکتب سیاسی جبهه شرقی به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

اهمیت سفر آیت‌الله رئیسی به سوریه و پیام حمایتی آن به مقاومت و پیام قدرت به صهیونیست‌ها، قدردانی از حمایت‌های همه‌جانبه ایران از مقاومت، تغییر شرایط منطقه و جهان به نفع جریان مقاومت و فلسطین و تأکید بر وحدت جهان اسلام برای مقابله با رژیم صهیونیستی از جمله محورهای مطرح شده در این نشست بود.

پیروزی جبهه مقاومت در سوریه، فلسطین و لبنان قطعی است

در دومین روز سفر آیت‌الله رئیسی به سوریه چه گذشت؟

رئیس‌جمهور در ادامه امروز در محل کاخ ریاست جمهوری دمشق با علمای بلاد شام، اصول مکتب امام خمینی (ره) را توکل به خدا، توجه به توانایی‌های مردم و اجرای عدالت در همه امور دانست و گفت: قراردادهایی چون کمپ دیوید، شرم الشیخ و اسلو از آنجا که قراردادهایی غیرعادلانه بوده، هیچ‌گاه نتوانست منافع ملت فلسطین را تأمین کند.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: ظلم به سوریه، لبنان و فلسطین از طریق تشکیل و حمایت گروه‌های تروریستی و تکفیری، باید روزی در دادگاه‌های جهانی رسیدگی و عوامل آن مجازات شوند. امروز که این ساختارها در اختیار نظام ناعادلانه جهانی است، وظیفه اندیشمندان و نخبگان جهان اسلام به ویژه علمای سوریه، تبیین واقعیت‌ها و از جمله روشنگری درباره ظلم‌های مستمر آمریکا و صهیونیست‌ها به مردم منطقه است.

رئیسی با اشاره به جنگ روایت‌ها و تلاش‌های بدخواهان و دشمنان اسلام برای وارونه‌سازی حقایق با استفاده از ظرفیت امپراطوری رسانه‌ای غرب، گفت: در مقابل آن حجم عظیم امکانات رسانه‌ای مطمئن باشید که روایت بر مبنای حق و عدالت بر دل‌ها می‌نشیند و این وظیفه شما عالمان دینی است که راویان صادق حقیقت برای تاریخ باشید.

رئیس جمهور پیروزی جبهه مقاومت در سوریه، فلسطین و لبنان را قطعی دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران همچنان که در دوره مبارزه با تکفیری‌ها در کنار مردم سوریه بود، در بازسازی این کشور نیز برنامه ما همکاری‌های اقتصادی، تجاری، امنیتی و تعاون برای سازندگی سوریه است.

رئیس‌جمهور پس از دیدار با علمای اهل سنت بلاد شام، در جمع صمیمانه آنها حضور یافت که یکی از علمای اهل سنت با اشاره به چفیه فسلطینی آیت‌الله رئیسی، به رئیس‌جمهور گفت که «ما چفیه ایرانی‌ها را بر سر انداخته‌ایم و شما چفیه فسلطین و سوریه را!»

آغاز فصل جدیدی از روابط ایران و سوریه

آیت‌الله رئیسی همچنین در دیدار «حسین عرنوس» نخست وزیر سوریه، برنامه جامع همکاری‌های راهبردی و بلندمدت ایران و سوریه را که در این سفر در سطح مقامات عالی دو کشور امضا شد، آغازگر فصل جدیدی در روابط دوستانه و برادرانه دو کشور دانست.

رئیس جمهور در این دیدار، توجه ویژه نخست وزیر سوریه به اجرای کامل اسناد و توافق‌نامه‌های همکاری امضا شده بین دو کشور را مورد تأکید قرار داد.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به ظرفیت‌های فراوان ایران در حوزه‌های اقتصادی‌ تأکید کرد: همکاری‌های ایران و سوریه، در روزهای آرام پس از بحران باید در زمینه‌های تجاری و اقتصادی تداوم و گسترش پیدا کند تا دو ملت از منافع آن برخوردار شوند.

نخست وزیر سوریه هم در این دیدار از حمایت‌ها و کمک‌های دولت و ملت ایران در مقطع بحران سوریه قدردانی و تصریح کرد: سوریه هرگز محبت‌های برادران ایرانی خود در دوره جنگ را فراموش نمی‌کند و در همکاری‌ها برای بازسازی نیز ایران در اولویت ما قرار دارد.

حسین عرنوس با استقبال از گسترش روابط تهران و دمشق در زمینه‌های مختلف به ویژه در عرصه اقتصادی و تجاری گفت که اجرای کامل برنامه جامع و ۱۴ سند همکاری‌های دو کشور را با جدیت پیگیری می‌کند.

در دومین روز سفر آیت‌الله رئیسی به سوریه چه گذشت؟

حضور رئیسی در جمع فعالان اقتصادی سوریه و ایران

در ادامه آیت‌الله رئیسی در جمع فعالان اقتصادی سوریه و ایران، با اشاره به امضای برنامه جامع همکاری‌ راهبردی و بلندمدت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه و ۱۴ سند همکاری در زمینه همکاری‌های تجاری، نفت‌ و انرژی، فنی-مهندسی، مسکن، حمل و نقل ریلی‌ و هوایی، مناطق آزاد و بخش خصوصی، ارتباطات و فناوری‌ و زلزله و امدادرسانی و تسهیل امور زیارتی، گفت: در این اسناد همکاری تمامی اقدامات برای رقم‌ زدن فصل نوین فعالیت‌های اقتصادی و علم و فناوری بین دو کشور پیش‌بینی شده است.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: به‌رغم ارتباط سیاسی خوبی که با کشور دوست و برادر سوریه داریم، هنوز ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور برای فعالان اقتصادی مشخص نیست و نیازمند آن است که ساز و کاری برای شناخت بیشتر ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور فراهم شود. دفاتر بازرگانی می‌توانند متکفل و متولی این امر باشند.

رئیس جمهور تصریح کرد: به هیچ وجه سطح مبادلات اقتصادی و مراودات تجاری میان ایران و سوریه را متناسب با روابط سیاسی نمی‌دانیم و حتما باید یک کار جهشی در جهت توسعه و افزایش روابط تجاری و اقتصادی انجام شود.

وی ضمن قدردانی از استقبال و مهمان نوازی دولت و ملت سوریه، گفت: ملت و دولت سوریه در این ۱۲ سال سختی‌های زیادی را تحمل کردند و ظلم‌های زیادی بر آنها شد که مستکبران، نظام سلطه و گروه‌های تکفیری دست ساخته آنها، باید مقابل وجدان‌های بیدار و تاریخ پاسخگو باشند.

آیت‌الله رئیسی یادآور شد: ملت و مسئولان جمهوری اسلامی ایران در این سالها در سختی‌ها و مشکلات، همراه و همکار دولت و مردم سوریه بودند.

در دومین روز سفر آیت‌الله رئیسی به سوریه چه گذشت؟صهیونیست‌ها پس از شکست در تجزیه سوریه دنبال اجرای آن در سودان هستند

آیت‌الله رئیسی همچنین در دیدار «فیصل مقداد» وزیر خارجه سوریه با بیان اینکه ایران دوست روزهای سخت کشورهای منطقه است، گفت: ایران در دوران مقاومت دوست و حامی ملت و دولت سوریه بود و برادری بین دو ملت مقاوم ایران و سوریه تداوم خواهد داشت.

رئیس جمهور افزود: جریان مقاومت به ویژه در فلسطین رژیم صهیونیستی را زمین گیر کرده و رویکرد توسعه‌طلبی و اشغالگری امروز شکست خورده است. رژیم صهیونیستی همچنین با حمایت آمریکا و کشورهای غربی و نیز میدان‌داری گروهک‌های تروریستی دست ساخته آمریکا قصد داشتند سوریه را تجزیه کنند، اما موفق نشدند.

آیت الله رئیسی اظهار داشت: صهیونیست‌ها با حمایت حامیان غربی خود امروز سیاست تجزیه‌طلبی را در سودان دنبال می‌کنند و مردم سودان و جهان اسلامی باید مراقب توطئه‌های صهیونیست‌ها باشند و بدانند که مهمترین ضرورت امروز برای ملت‌های مسلمان وحدت بوده و جمهوری اسلامی منادی و دعوت‌کننده همه مسلمانان به وحدت است.

«فیصل مقداد» وزیر امور خارجه سوریه نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از مهمترین روندها و تحولات منطقه‌ای گفت که تحولات منطقه حاکی از روند رو به رشد و رو به جلوی روابط ایران و سوریه دارد.

وزیر امور خارجه سوریه تصریح کرد: ایران ظرفیت‌های خوبی در عرصه‌های اقتصادی، تجاری، انرژی، علمی و فناوری دارد که می‌توانند در زمینه ارتقای سطح روابط دو کشور مورد استفاده قرار گیرند و باید اجرای توافقات صورت گرفته میان دو کشور را با جدیت دنبال کنیم.

در دومین روز سفر آیت‌الله رئیسی به سوریه چه گذشت؟

تشرف آیت‌الله رئیسی به حرم مطهر حضرت رقیه(س)

رئیس‌جمهور در ادامه در میان استقبال زائران وارد حرم مطهر حضرت رقیه(سلام‌الله‌علیها) شد و به زیارت پرداخت.

خلاصه‌ای از آنچه در روز نخست چه گذشت؟

رئیس‌جمهور که به دعوت همتای سوری، بشار اسد به سوریه سفر کرده است، دیروز -چهارشنبه- در کاخ مردم دمشق مورد استقبال رسمی وی قرار گرفت و پس از آن، هیأت‌های عالی‌رتبه دو کشور نشست مشترکی به ریاست دو رئیس‌جمهور برگزار کردند.

تأکید دو رئیس‌جمهور بر استحکام روابط ایران و سوریه

رؤسای جمهور ایران و سوریه در نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه دو کشور با تاکید بر اینکه روابط تهران و دمشق، حتی در دوره‌های سخت و دشوار هم با وجود طوفان‌های شدید سیاسی و امنیتی در منطقه خاورمیانه، روابط با ثبات و پایداری بوده‌ است، تصریح کردند: تغییرات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بسیار، نتوانسته بر روابط برادرانه دو کشور تاثیر بگذارد.

«بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در این نشست، با قدردانی از مواضع و حمایت‌های جمهوری‌ اسلامی از دولت و ملت سوریه در روزهای سخت‌ و بحرانی این کشور گفت: دولت و ملت سوریه محبت‌ها و کمک‌های برادران ایرانی خود را فراموش نخواهند کرد.

در دومین روز سفر آیت‌الله رئیسی به سوریه چه گذشت؟

امضای ۱۵ سند همکاری میان ایران و سوریه با حضور رئیسی و اسد

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و بشار اسد، بعد از ظهر دیروز -چهارشنبه‌- در مراسمی در قصر الشعب سوریه برنامه جامع همکاری‌های راهبردی و بلندمدت ایران و سوریه و ۱۴ سند همکاری دیگر در حوزه‌های مختلف را به امضا رساندند.

این اسناد توسط وزرای خارجه، راه و شهرسازی، اقتصاد، نفت‌ و ارتباطات و فناوری اطلاعات‌ با همتایان سوری‌ آنها امضا شد.

تأسیس بانک و بیمه مشترک ایران و سوریه و اعزام سالیانه ۵۰ هزار زائر به دمشق

«مهرداد بذرپاش» رئیس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و سوریه، تأسیس بانک و بیمه مشترک بین تهران- دمشق و اعزام سالیانه ۵۰ هزار زائر به دمشق را بخشی سند همکاری این دو کشور عنوان کرد.

وی درباره امضای ۱۵ سند همکاری میان تهران و دمشق که در نوع خود تاریخی و بی‌سابقه است گفت: این اسناد شرایط تجارت و فعالیت اقتصادی را میان تجار و فعالان اقتصادی تسهیل می‌کند تا بتوانند بهتر، با کیفیت‌تر و با حجم گسترده‌تر به فعالیت‌های تجاری و اقتصادی بپردازند.

وضعیت امروز ایران و سوریه گواه حقانیت مقاومت دوکشور مقابل فشارها است

آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» در نشست مطبوعاتی مشترک با «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه، با یادآوری اعتراف رسمی آمریکایی‌ها به شکست مفتضحانه سیاست فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: وضعیت امروز ایران و سوریه گواه حقانیت و درستی مقاومت و ایستادگی دو کشور در مقابل فشارها است.

رئیس‌جمهور اظهار امیدواری کرد که تفاهم‌نامه‌هایی که امروز بین دو کشور منعقد شد، به ویژه در حوزه‌های اقتصادی و تجاری با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوب متقابل هر چه سریع‌تر اجرایی شود و گفت: ما دست همه کشورهای منطقه و به ویژه کشورهای همسایه و کشورهای مسلمان را که اولویت سیاسی خارجی جمهوری اسلامی ایران هستند، به گرمی می‌فشاریم و معتقدیم که این ارتباط و این تفاهمات می‌تواند دست بیگانگان را از منطقه قطع کند.

در دومین روز سفر آیت‌الله رئیسی به سوریه چه گذشت؟

رهبر انقلاب به درستی جنس حرکت داعش را صهیونیستی دانستند

آیت‌الله رئیسی و هیأت همراه همچنین روز گذشته در حرم حضرت زینب (س) حاضر شدند.

رئیس‌جمهور طی سخنانی با بیان اینکه در زمان آغاز تحرکات تکفیری‌ها در سوریه و عراق برخی شرایط را خوب نشناختند، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی این جریان را به درستی شناختند و جنس حرکت آنها را صهیونیستی و آمریکایی نامیدند.

آیت‌الله رئیسی با حضور در زینبیه دمشق، ضمن زیارت حرم مطهر حضرت زینب(س)، با جمعی از خانواده شهدای محور مقاومت از کشورهای سوریه، لبنان، افغانستان، ایران و... دیدار و گفت‌وگو کرد.

در دومین روز سفر آیت‌الله رئیسی به سوریه چه گذشت؟

به گزارش ایرنا، رییس جمهور صبح روز چهارشنبه با بدرقه «محمد مخبر» معاون اول رئیس‌جمهور و حجت‌الاسلام والمسلمین «محسن قمی» معاون ارتباطات بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری و جمعی از اعضای دولت عازم دمشق شد.

«حسین امیر عبداللهیان» وزیر امور خارجه، «مهرداد بذرپاش» وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و سوریه، «جواد اوجی» وزیر نفت، امیرسرتیپ «محمدرضا آشتیانی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، «عیسی زارع‌پور» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، «سید احسان خاندوزی» وزیر اقتصاد، «غلامحسین اسماعیلی» رئیس دفتر و «محمد جمشیدی» معاون امور سیاسی دفتر رئیس جمهور و نیز جمعی از تجار و فعالان اقتصادی بخش خصوصی در این سفر حضور دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha