هواشناسی قشم: شناورهای سبک از رفت و آمد در خلیج فارس خودداری کنند

قشم- ایرنا- رییس اداره هواشناسی قشم گفت: با توجه به وزش بادهای شمال غربی در جزایر خلیج فارس و مواج شدن دریا در ساعت‌ های آینده، شناورهای سبک و قایق های تفریحی امروز (پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت) از تردد دریایی در خلیج فارس خودداری و تهمیدات لازم برای تردد ایمن شناورهای مسافربری در جزایر غربی استان هرمزگان صورت پذیرد.

محمد کاملی دیرستانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن توصیف و پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم اظهار کرد: در روز جاری کماکان تداوم وزش بادهای شدید شمال غربی در جزایر غربی استان خواهیم داشت.

وی ادامه داد: خلیج فارس و جزایر غربی استان هرمزگان با وزش بادهای شدید شمال غربی مواج خواهد بود و شدت وزش باد در ساعت های بعدازظهر و شب در مناطق غربی جزایر کیش و لاوان گاهی به بیش از ۵۰ کیلومتر بر ساعت و ارتفاع موج به ویژه در مناطق جنوبی و غربی این جزایر به ۲.۵ متر (۲۵۰ سانتی متر - هفت پا) خواهد رسید.

رییس اداره هواشناسی جزیره قشم توضیح داد: آسمان استان هرمزگان صاف تا قسمتی ابری، هوا در ساعت های بعدازظهر در ارتفاعات استان با رشد ابر پیش بینی می شود، همچنین وقوع رگبار پراکنده باران و رعد و برق در ارتفاعات شمالی و شرقی استان در ساعت های بعدازظهر دور از انتظار نخواهد بود.

کاملی دیرستانی اضافه کرد: از نظر دمایی، از اوایل هفته آینده در غالب نقاط استان افزایش نسبی دما پیش بینی می شود.

وی کمینه دما و بیشینه رطوبت را در ایستگاه هواشناسی (فرودگاه قشم) ۲۲ درجه و ۸۹ درصد و شهر قشم را ۲۴ و ۸۸ درصد اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های ایران است که از جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل های بی همتای حرا و مرغوب ترین مروارید جهان و ده ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌ النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب های نیلگون آن می درخشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha