۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۱۶:۱۳
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 85100518
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نشریه آمریکایی: واشنگتن کمک نظامی به جمهوری آذربایجان را متوقف کند

تهران- ایرنا- نشریه «امریکن کانسروتیو» در میانه بی‌توجهی جمهوری آذربایجان به درخواست‌های بین‌المللی برای رفع انسداد گذرگاه لاچین، توقف فرایند کمک نظامی ایالات متحده به این کشور را خواستار شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، این نشریه آمریکایی با اشاره به بستن گذرگاه لاچین توسط جمهوری آذربایجان نوشت: روز ۲۳ آوریل (سوم اردیبهشت) درست یک روز پیش از سالگرد نسل کشی ارامنه، جمهوری آذربایجان یک ایست بازرسی در گذرگاه لاچین نصب کرد. این اقدام نقض آشکار توافق سه جانبه بین روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان بود که جنگ بین باکو و ایروان را در سال ۲۰۲۰ پایان داد.

این گزارش می افزاید: وزارت خارجه آمریکا ابراز نگرانی عمیق درباره اقدامات جمهوری آذربایجان کرده است. واشنگتن همچنین می‌تواند پا را فراتر گذاشته و با پایان دادن به همکاری نظامی با این کشور هزینه‌های واقعی به باکو تحمیل کند.

به نوشته این نشریه آمریکایی، برای انجام این کار واشنگتن تنها باید به بند ۹۰۷ قانون حمایت از آزادی استناد کند که در اوایل دهه ۱۹۹۰ به منظور جلوگیری از هرگونه کمک نظامی به جمهوری آذربایجان در جریان اولین جنگ قره باغ تصویب شد. در حقیقت، این چیزی است که درحال حاضر یک گروه ۶۹ نفره دو حزبی از نمایندگان مجلس آمریکا خواستار آن هستند.

امریکن کانسروتیو ادامه داد: این بند برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ مشمول معافیت و از آن زمان هر ساله در چارچوب "جنگ با تروریسم" (GWOT) تمدید شد. GWOT یک شبکه گسترده از روابط با رژیم‌های خاورمیانه را ایجاد کرد که برای مبارزه با تروریسم مفید ارزیابی می‌شد. طبق گزارش گروه دیده بان نظارت بر کمک‌های امنیتی، در سال‌های مالی ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تنها جمهوری آذربایجان از بیش از ۱۰۰ میلیون دلار کمک امنیتی آمریکا بهره مند شده است.

به گزارش این نشریه آمریکایی، با کنار رفتن کارزار جنگ با تروریسم و قرار گرفتن مجدد آمریکا در رقابت ابر قدرتی، هیچ توجیه منطقی برای حفظ چنین روابطی نیست. بیهودگی معافیت بند ۹۰۷ برای زمانی بود که مناطق جمهوری آذربایجان در مجاورت قره باغ در اشغال نیروهای ارمنی بود، درحالیکه امروز باکو در حال بی ثبات سازی منطقه است.

این گزارش می افزاید: زمانیکه باب منندز رئیس کمیته روابط خارجی سنا این نکته را به آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گوشزد کرد، وی گفت که ۷۰۰ هزار دلار برای جمهوری آذربایجان در سال مالی آینده کنار گذاشته شده که برای آموزش افسران این کشور به امید تقویت غرب گرایی استفاده می‌شود.

وی مشخص نکرد که این عبارت دقیقا به چه معنی است اما اگر غرب گرایی مترادف احترام به هنجارهای بین‌المللی است، پس سال‌ها کمک آمریکا به هدف مورد نظر نرسیده است. ارتش باکو اقدام‌های مستند بسیاری علیه زندانیان ارمنی جنگ و غیرنظامیان مرتکب شده است.

این نشریه در انتها نوشت: دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا باید هرگونه کمک نظامی به جمهوری آذربایجان را متوقف کند. چنین حمایتی نه ارزش‌های ایالات متحده را منعکس می‌کند و نه منافع آمریکا را پیش می‌برد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha