استاندار: سرمازدگی و خشکسالی افزایش ۱۰۰ و ۶۳ درصدی در استان سمنان داشت

سمنان- ایرنا- استاندار سمنان گفت: سرمازدگی ۱۰۰ درصد و خشکسالی ۶۳ درصد در این استان طی سال ۱۴۰۱ افزایش داشت که نیازمند توجه برای جبران خسات‌ها است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدمحمدرضا هاشمی شامگاه سه شنبه در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان سمنان سالن مدیریت بحران استانداری افزود: ستاد مدیریت بحران استان سمنان بر اساس گزارش های ارائه شده توانسته رتبه دوم کشور را در سال ۱۴۰۱ به خود اختصاص دهد که اقدامات بسیار مطلوبی در این حوزه به ثمر رسیده است.

وی یادآور شد: خسارت ناشی از سیل سال ۱۴۰۱ نسبت‌ به سال ۱۴۰۰ در استان ۷۵ درصد افزایش داشت و سرمازدگی با ۱۰۰ درصد و خشکسالی در استان با ۶۳ درصد افزایش در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ همراه بود.

استاندار سمنان تاکید کرد: تاکنون ۱۷۴ میلیارد تومان اعتبار به منظور امهال تسهیلات کشاورزان تخصیص یافت که با پیگیری های صورت گرفته، ۵۰ درصد از این موضوع در دولت سیزدهم برای کمک به تولید در بخش کشاورزی محقق شد.

هاشمی ابراز داشت: بحث سرمازدگی یکی از مباحث اساسی و حائز اهمیت برای کشاورزان خسارت دیده در استان سمنان است که ضرورت دارد فرهنگ سازی در این حوزه به منظور استفاده از ارقام و نهال مقاوم در دستور کار باشد.

استاندار: سرمازدگی و خشکسالی افزایش ۱۰۰ و ۶۳ درصدی در استان سمنان داشت

نگرانی از تنش آبی ناشی از فقر منابع آبی استان سمنان

هاشمی ادامه داد: استان سمنان در حال حاضر بر اساس گزارش های ارائه شده، از نظر خشکسالی و کاهش بارندگی برف و باران در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. محل تامین آب آشامیدنی استان از محل سرشاخه های کوهستانی است که‌ در سال ۱۴۰۱ در این مناطق بارش برف و باران کاهش شدید داشت.

وی تاکید کرد: تمام دستگاه های عضو کارگروه حفاطت از منابع آب و ستاد مدیریت بحران استان بحث مدیریت مصرف منابع و تامین آب در استان را برای جلوگیری از تنش کم آبی در اولویت کاری خود قرار دهند.

استاندار سمنان با اشاره به اینکه ستاد مدیریت بحران استان با همراهی نظام مهندسی ساختمان، در بحث نظارت بر احداث مساکن در قالب طرح نهضت ملی مسکن را به منظور حفظ کیفیت و مسائل ایمنی و ضروری ویژه پیگیری و اجرایی کند، گفت: ضرورت دارد دستاوردهای دولت با تقویت روابط عمومی های دستگاه های اجرایی و برگزاری تورهای رسانه ای برای خبرنگاران برای مردم استان تبیین شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha