آثار برگزیده «مسابقه ملی نقشی برای شهر»  در اصفهان انتخاب شدند

اصفهان -ایرنا - آثار برگزیده نخستین مسابقه ملی «نقشی برای شهر» در زمینه گرافیک محیطی پیرامون ۱۲ اثر تاریخی اصفهان، از میان ۲۰۰ اثرِ  ۸۰ طراح و ایده پرداز انتخاب شدند.


مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان و رییس مسابقه ملی«نقشی برای شهر» روز سه شنبه به ایرنا گفت: از طراحان و ایده‌پردازان سه اثرِ برگزیده، با اهدای دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیر و به سه اثر منتخب نیز لوح تقدیر و جوایز نقدی اهدا می‌شود.

محمدعلی ایزدخواستی تصریح کرد: مسابقه نقشی برای شهر، شهریورماه ۱۴۰۱ با اعلام فراخوان برای دریافت ایده‌ها و طرح‌های کاربردی ملهم از نقوش ۱۲ میراث ملی و جهانی اصفهان آغاز به کار کرد و در روند برگزاری مسابقه ۳ کارگاه علمی در راستای راهبری طراحان در مسیر درست خلق اثر برگزار شد.
وی گفت: در مسابقه« نقشی برای شهر »که با تلاش معاونت شهرسازی و معماری و سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان و با همکاری «فرهنگستان هنر» و «دفنر نمایندگی کمیسیون ملی یونسکو در استان اصفهان» برگزار شد، از طراحان و ایده پردازان خواسته شده بود تا با مطالعه نقوش و آرایه‌‎های تزئینی موجود در سه میراث جهانی بشری شامل مسجد جامع اصفهان، مسجد شیخ لطف‌الله و مسجد جامع عباسی و ۹ میراث ملی شامل دو منار دردشت، منار دارالضیافه، مقبره باباقاسم، مسجد علی، امامزاده درب امام، امامزاده اسماعیل، مسجد آقانور، بازار و حمام علی‌قلی آقا به ارائه طرح‌های کاربردی در زمینه گرافیک محیطی، زیباسازی و مبلمان شهری برای محیط پیرامون همین بناها بپردازند.

آثار برگزیده «مسابقه ملی نقشی برای شهر»  در اصفهان انتخاب شدندبه گفته ایزدخواستی، در پایان مهلت ارسال آثار، ۲۰۰ اثر از ۸۰ طراح و ایده‌پرداز به دبیرخانه این مسابقه ملی رسید و جلسات داوری اولیه و نهایی انتخاب آثار با حضور داوران مسابقه برگزار شد که نتیجه آن، انتخاب آثار برگزیده بود.

رئیس مسابقه ملی نقشی برای شهر تصریح کرد: «در آیین اختتامیه این مسابقه ملی که در ۱۴ اردیبهشت ماه و در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار خواهد شد، از طراحان و ایده‌پردازان برگزیده تقدیر و از کتاب مسابقه که دربردارنده ۲۸ اثر منتخب از ۲۶ هنرمند است، رونمایی می شود.

به گفته وی، دکتر محمدحسن طالبیان، مشاور وزیر میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، عضو هیات‌علمی و دانشیار گروه مرمت دانشگاه تهران و عضو گروه تخصصی معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر در اختتامیه مسابقه نقشی برای شهر به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت.

مسابقه نقشی برای شهر، توسط معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان و سازمان نوسازی و بهسازی شهر اصفهان با همکاری «فرهنگستان هنر» و «دفتر نمایندگی کمیسیون ملی یونسکو در استان اصفهان» برگزار شده است و مرتضی بخردی (معمار، مرمتگر، عکاس و مدرس دانشگاه)، ابراهیم حقیقی (طراح گرافیک، عکاس، مدیر هنری و مدرس دانشگاه) و مرتضی نعمت‌الهی (هنرمند مجسمه‌ساز و مدرس) نیز داوری آثار را برعهده داشتند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha