۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۱۰:۵۹
کد خبر: 85097956
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

کاظمی قمی: اجلاس دوحه باید تلاشی در مسیر پایان‌بخشی به مشکلات افغانستان باشد

تهران - ایرنا - نماینده ویژه رییس‌جمهوری ایران در امور افغانستان و رئیس نمایندگی ایران در کابل با بیان این که مشکلات امروز این کشور مانند تروریسم، بحران اقتصادی، مواد مخدر میراث ۲۰ سال اشغالگری آمریکا است، تأکید کرد که اجلاس دوحه می‌بایست تلاشی در مسیر پایان بخشی به مشکلات مردم افغانستان باشد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، حسن کاظمی قمی در توئیتی با اشاره به دیدار وی و سفیر قزاقستان در تهران نوشت: در این نشست درباره کارکرد مثبت نشست‌های منطقه‌ای و انتظار نقش حمایتی سازمان ملل از این نشست‌ها صحبت شد. وی تاکید کرده که منطقه در قبال افغانستان مسئول است و راه حل بحران افغانستان باید در منطقه دنبال شود.

پیش از این، کاظمی قمی در گفت‌وگویی ویژه با خبرگزاری صدای افغان در مورد نشست دوحه اظهار داشت: موضع جمهوری اسلامی ایران در نشست دوحه مستقل و مبتنی بر درک عمیق واقعیات و الزاماتی است که منافع مردم و حکومت افغانستان توامان در آن مستتر است.

وی با بیان این که ایران به نحوه اجرای رویکردهای یکجانبه از سوی دولت های بزرگ و سازمان های جهانی در مورد افغانستان سخت و صریح انتقاد دارد، خاطرنشان کرد: باور ما آن است؛ نگاه به مسائل انسانی از سوی سازمان ملل نباید جنسیت زده شود.

نماینده ویژه رییس جمهور ایران برای افغانستان در این گفتگو در عین حال ابراز نگرانی کرد که که شورای امنیت در پاییز و زمستان امسال در نوبتی تازه و با به‌ انهای مختلف به اتکای فصل هفت منشور ملل متحد عقوبات و تحریم های بیشتری را علیه افغانستان و حاکمیت سرپرست آن اعمال کند.

وی تأکید نمود، موضع ایران در دوحه مبتنی بر نگرش به واقعیات و اصولی است که الزاماً مطلوب قدرت های بزرگ نیست، اما سخنگوی یک جهت خاص هم نخواهند شد: "ما معتقدیم هر دولتی باید مستقل از حقوق مشروع ملت خود با استدلال و مسئولانه منطبق بر تفسیر حقوق و قوانین بین الملل دفاع کند. این سیاست ما را جامعه جهانی در دفاعی که از حقوق هسته ای خود ذیل ان. پی. تی داشتیم، مشاهده کرد. بدیهی است امیدواریم افغانستان هم مسیر دفاع مشروع با موضعی مستقل و ایفای نقشی مسئولانه موفق گردد. ما در این زمینه همچنان که پیشنهاد دهنده هستیم، حامی و مشورت دهنده نیز خواهیم بود".

نشست دو روزه دوحه با حضور دبیرکل سازمان ملل و نمایندگان ویژه کشورها و سازمان های مختلف در امور افغانستان از امروز دوشنبه، اغاز بکار می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha