رشد ۶۰ برابری صنعت پتروشیمی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی/ اجرای ۱۰۸ طرح پتروشیمی در کشور

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با بیان اینکه صنعت پتروشیمی از ابتدای انقلاب اسلامی تا کنون رشدی ۶۰ برابری را تجربه کرده است، گفت: در حال حاضر ۱۰۸ طرح پتروشیمی در کشور در حال ساخت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ‌«مرتضی شاهمیرزایی» امروز در چهاردهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی با اشاره به اینکه در سال ۵۷ که انقلاب به پیروزی رسید، صنعت پتروشیمی ایران ویژگی‌هایی داشت، ‌افزود: یکی از مشکلات این بود که این صنعت ۱۰۰ درصد به جز خوراک به خارج وابسته بود.

وی ادامه داد: کالا و تجهیزات تماماً وابسته بود و دانش فنی نیز از خارج از کشور تامین می‌شد.

شاهمیرزایی با اشاره به اینکه تنوع محصولات پتروشیمی در آن زمان به ۱۰ عدد هم نمی‌رسید، گفت: تولید محصولات پتروشیمی ۱.۵ میلیون تن بود و ظرفیت کمی از آن بالاتر بود.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور به ۹۳ میلیون تن رسیده است، بیان کرد: با بیش از ۱۰۸ طرح بزرگ و کوچک زنجیره ارزش و طرح‌های بالادستی صنعت پتروشیمی تا ۱۰ سال آینده به بیش از ۲ برابر ظرفیت فعلی دست خواهیم یافت.

وی ادامه داد: پتروشیمی ایران با وجود تحریم‌ها بیش از ۶۰ برابر بزرگ شده است.

شاهمیرزایی تاکید کرد: بیش از ۵۵۰ گرید پتروشیمی و پلیمری در کشور تولید می‌شود و تا پایان دولت سیزدهم تمام کاتالیست‌های پتروشیمی داخلی‌سازی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به لزوم تکمیل زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: برای تولید ۲۱ محصول جدید پتروشیمی معادل ۴.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha