۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۹:۵۱
کد خبرنگار: 907
کد خبر: 85097923
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

برداشت نوبرانه گوجه سبز در خراسان شمالی آغاز شد

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۹:۵۱
کد خبر: 85097923
برداشت نوبرانه گوجه سبز در خراسان شمالی آغاز شد

بجنورد-ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: برداشت گوجه سبز نخستین میوه نوبرانه از سطح ۲۵۰ هکتار از باغ‌های استان آغاز شد.

محمد عفتی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در هر هکتار از باغ های گوجه سبز استان ۲ و نیم تُن محصول برداشت و در مجموع پیش بینی می شود که امسال باغ‌داران ۶۵۰ تُن گوجه سبز برداشت کنند.

وی افزود: گوجه سبز به عنوان محصول نوبرانه ارزش اقتصادی بسیار بالایی دارد و کشاورزان برای رسیدن به بازده سود مناسب نسبت به کشت این محصول اقدام کنند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی تصریح کرد: قیمت هر کیلوگرم گوجه سبز با توجه به نوع رقم آن بین ۳۰ تا ۲۰۰ هزار تومان در بازار به فروش می رسد و رقم شهریاری آن از کیفیت و ارزش اقتصادی بالاتری برخوردار است.

وی ادامه داد: باغات روستاهای محمدآباد مانه و سملقان و روستای دهک اسفراین بعنوان مرکز برداشت گوجه سبز در خراسان شمالی شناخته می شود و همواره در فصل بهار نیاز بازار استان را تامین می کنند.

عفتی یادآور شد: میوه های نوبرانه گوجه سبز، بادام، هلو، شلیل، گیلاس و انگور امسال برای نخستین بار در سطح یک هکتار و ۳۰۰ متر مربع از گلخانه های استان کشت شد و در سال های آینده رونق مناسبی به بازار این میوه ها می دهد.

وی تصریح کرد: تولید میوه های نوبرانه در فضای بسته و گلخانه ای به صورت آزمونه در شهرستان مانه و سملقان اجرایی شده است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه عنوان کرد: نهال خوب، پایه و رکن هر باغی را تشکیل می دهد و کشاورزان باید در ایجاد باغ ها از نهال های مناسب پر محصول و بازار پسند استفاده کنند.

عفتی خاطرنشان کرد: کشاورزان در ایجاد باغ ها باید توصیه های کارشناسان مربوط و فنی را مورد توجه قرار دهند و هدف آنان باید در مرحله اول ایجاد درآمد، صرفه اقتصادی و بازار مناسب باشد که این مهم می طلبد نسبت به ارقام های مختلف حساس باشند و با کارشناسان مشورت کنند.

پارسال ۴۶ هزار و ۳۹۰ تُن انواع میوه هسته دار از سطح باغ‌های این استان برداشت شد که نسبت به سال قبل از آن ۴۱ درصد افزایش یافت.

گیلاس، آلو، زردآلو، گوجه سبز، هلو و شلیل از عمده ترین میوه های هسته دار است که ۶ هزار و ۶۴ هکتار از سطح باغ های خراسان شمالی را به خود اختصاص داده است.

۴۴ درصد جمعیت یک میلیون نفری خراسان شمالی در نواحی روستایی سکونت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha