۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۹:۰۰
کد خبر: 85097800
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

هواشناسی قشم: مناطق دریایی خلیج فارس و تنگه هرمز مواج است

قشم - ایرنا - رییس اداره هواشناسی قشم گفت: مناطق دریایی خلیج فارس و تنگه هرمز امروز دوشنبه (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲) با افزایش سرعت باد جنوب غربی تا شمال غربی مواج پیش بینی می شود و سرعت باد در خلیج فارس و جنوب تنگه هرمز به محدوده ۴۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید.

محمد کاملی دیرستانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با توصیف پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم افزود: وزش این بادها فردا سه شنبه(۱۲ اردیبهشت) نیز به ویژه در ساعت های بعدازظهر با شدت بیشتری ادامه خواهد داشت و در پایان وقت سه شنبه دریای عمان را نیز در برخواهد گرفت.

وی ادامه داد: توصیه می شود ضمن جلوگیری از رفت و آمد شناورهای سبک و صیادی، تمهیدات لازم برای تردد ایمن سایر شناورها صورت گیرد.

رییس اداره هواشناسی قشم توضیح داد: وزش این بادها تا روزهای پایانی هفته با شدت و ضعف ادامه خواهد داشت.

کاملی دیرستانی اضافه کرد: در روز جاری در ساعت های بعدازظهر در برخی نقاط استان هرمزگان ناپایداری وضعیت جوی و دریایی پیش بینی می شود.

وی گفت: آسمان استان در ساعت های صبح صاف همراه با غبار محلی و در ساعت های بعدازظهر در ارتفاعات رشد ابر خواهیم داشت، وقوع رگبار پراکنده باران و رعد و برق نیز در ارتفاعات شرقی و شمالی محتمل خواهد بود.

رییس اداره هواشناسی قشم افزود: از نظر دمایی، برای امروز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت و فردا سه شنبه ۱۲ اردیبهشت در غالب نقاط استان افزایش دما (بین یک تا ۲ درجه) مورد انتظار است.

وی کمینه دما و بیشینه رطوبت را در ایستگاه هواشناسی (فرودگاه قشم) ۲۲ درجه و ۸۷ درصد و شهر قشم را ۲۴ و ۸۰ درصد اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب های نیلگون آن می درخشد.

استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های ایران است که از جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل های بی همتای حرا و مرغوب ترین مروارید جهان و ده ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

جزایر ایرانی موجود در خلیج فارس را به ۲ دسته «جزایر مسکونی» و «جزایر غیر مسکونی» می توان تقسیم بندی کرد.

جزایر مسکونی خلیج فارس شامل جزایر قشم، هنگام، لارک، هرمز، کیش، لاوان، ابوموسی، هندرابی، تنب بزرگ، تنب کوچک، سیری، فرور بزرگ، جزیره فارسی، خارک و خارکو است.

جزایر غیر مسکونی خلیج فارس نیز شامل جزایر فرورگان، شیدور، عباسک، شیف، ام الکرم، نخیلو، جبرین، ام سیله - گرم، بونه، دارا، قبر ناخدا، خرو، مولیات، سه دندون، مُطاف، مُرغی، جزیره میر مُهَنّا و چراغی است.

تنگه هرمز، آبراهی است بین استان هرمزگان در ایران و استان مسندم در کشور عمان که دریای عمان را به خلیج فارس پیوند می‌دهد.

این گذرگاه یکی از راهبردی‌ترین مسیرهای بین‌المللی کشتیرانی در جهان به شمار می‌آید.

طول این آبراه ۱۵۸ تا ۱۶۷ کیلومتر و عرض آن از بندرعباس تا راس شوریطه در عمان بین ۳۹ تا ۹۶ کیلومتر می‌باشد.

ژرفای تنگه هرمز از خلیج فارس بیشتر است و به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که در نزدیکی جزیره لارک، در حدود ۳۶ متر و در ساحل جنوبی و در نزدیکی شبه جزیره مسندم در کشور عمان به بیش از ۱۰۰ متر می‌رسد.

در حالی که حداکثر عمق آب در خلیج فارس ۹۰ متر است. قوس آن، رو به شمال و به طرف درون فلات ایران قرار دارد و در نتیجه بیشترین خط ساحلی آن در راستای کرانه‌های ایران قرار گرفته‌است.

تنگه هرمز دومین تنگه بین‌المللی شلوغ دنیاست. هر روز حدود ۱۶٫۵ تا ۱۷ میلیون بشکه نفت خام (برآورد ۲۰۰۶) که معادل ۴۰ درصد کل نفت حمل شده توسط کشتی‌های نفت‌کش و نزدیک به ۲۵ درصد کل عرضه جهانی نفت است.

حدود ۶۸ درصد ذخایر شناخته‌شده نفت و گاز طبیعی دنیا در خلیج فارس قرار دارد و امنیت تنگه هرمز نقش کلیدی در تأمین بی‌وقفه انرژی دنیا دارد.

باریک‌ترین بخش تنگه هرمز ۲۱ مایل دریایی (۳۹ کیلومتر) عرض دارد. این بخش به دو قسمت تقسیم می‌شود که از ساحل ایران تا ۱۰٫۵ مایل جزء آب‌های سرزمینی ایران بوده و ۱۰٫۵ مایل باقی‌مانده جزء آب‌های سرزمینی عمان محسوب می‌شود. تمام کشتی‌های عبوری باید از آب‌های سرزمینی ایران یا عمان عبور کنند.

جزیره قشم با مساحتی معادل هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین جزیره‌ خلیج فارس شناخته می شود.

این جزیره زیبا تا ساحل بندرعباس حدود ۲۰ کیلومتر فاصله داشته و دارای طول جغرافیایی ۸۸/۵۵ درجه و عرض جغرافیایی ۸۹/۲۹ درجه می باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha