۸ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۸:۳۴
کد خبر: 85094906
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

هواشناسی قشم: تنگه هرمز بعدازظهر متلاطم و مواج است

۸ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۸:۳۴
کد خبر: 85094906
هواشناسی قشم: تنگه هرمز بعدازظهر متلاطم و مواج است

قشم - ایرنا - رییس اداره هواشناسی قشم گفت: تنگه هرمز امروز (جمعه هشتم اردیبهشت ۱۴۰۲) در ساعت های بعدازظهر با وزش بادهای نسبتا شدید جنوب غربی - شمال غربی متلاطم و مواج است.

محمد کاملی دیرستانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با توصیف پیش بینی وضعیت جوی، دریایی و دمایی استان هرمزگان و جزیره قشم افزود: در روز جاری در برخی نقاط استان هرمزگان ناپایداری وضعیت جوی و دریایی پیش بینی می شود.

وی ادامه داد: سرعت باد در تنگه هرمز در ساعت های بعدازظهر امروز به محدوده ۳۶ کیلومتر بر ساعت و در ساعت های بعدازظهر شنبه و یکشنبه به محدوده ۴۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید.

رییس اداره هواشناسی قشم توضیح داد: بنابراین توصیه می شود شناورهای سبک و صیادی به ویژه در ساعت های بعدازظهر از رفتن به تنگه هرمز خودداری کنند و رفت و آمد در سایر مناطق دریایی با احتیاط صورت گیرد.

کاملی دیرستانی اضافه کرد: امروز در برخی نقاط استان هرمزگان، بارش پراکنده باران و در ارتفاعات استان به ویژه منطقه بشاگرد و حاجی آباد رگبار باران، رعد وبرق با احتمال تگرگ و تند باد لحظه ای پیش بینی می شود.

وی گفت: با توجه به تداوم ناپایداری های عصرگاهی تا روز شنبه (۹ اردیبهشت ماه) و احتمال تقویت بارش های همرفتی در ارتفاعات شرقی و شمالی، سیلابی شدن موقت رودخانه های فصلی در پاره ای نقاط از جمله بشاگرد و حاجی آباد دور از انتظار نخواهد بود.

رییس اداره هواشناسی قشم افزود: توصیه می شود در ساعت های بعدازظهر و اوایل شب از قرارگیری در حریم رودخانه های فصلی و رفتن به مناطق مرتفع خودداری شود.

وی با پیش آگاهی هواشناسی برای هفته پیش رو اظهار کرد: از صبح روز دوشنبه ابتدا خلیج فارس و سپس تنگه هرمز و دریای عمان با وزش بادهای نسبتا شدید جنوب غربی - شمال غربی متلاطم خواهند شد.

کاملی دیرستانی بیان کرد: از نظر دمایی، اوایل هفته آینده در غالب نقاط استان افزایش دما مورد انتظار است.

به گزارش ایرنا، خلیج فارس با گستره نزدیک به ۲۳۷ هزار و ۴۷۳ کیلومتر مربع بین ۲۴ تا ۳۰ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی و ۴۸ تا ۵۶ درجه و ۲۵ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ واقع شده است و جزیره زیبای قشم، همچون نگینی بر پهنه آب های نیلگون آن می درخشد.

استان هرمزگان با دارا بودن بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان (جاسک) در دریای عمان تا سواحل نیلگون خلیج فارس در شرق استان (پارسیان) و برخورداری از جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، یکی از مهم ترین و راهبردی ترین استان های ایران است که از جاذبه های منحصر به فردی چون جنگل های بی همتای حرا و مرغوب ترین مروارید جهان و ده ها اثر تاریخی و طبیعی برخوردار است.

تنگه هرمز، آبراهی است بین استان هرمزگان در ایران و استان مسندم در کشور عمان که دریای عمان را به خلیج فارس پیوند می‌ دهد.

این گذرگاه یکی از راهبردی‌ ترین مسیرهای بین‌المللی کشتیرانی در جهان به شمار می‌ آید.

طول این آبراه ۱۵۸ تا ۱۶۷ کیلومتر و عرض آن از بندرعباس تا راس شوریطه در عمان بین ۳۹ تا ۹۶ کیلومتر است.

ژرفای تنگه هرمز از خلیج فارس بیشتر است و به دلیل شیب تند کف آن از قسمت شمال به جنوب متغیر است، به طوری که در نزدیکی جزیره لارک، در حدود ۳۶ متر و در ساحل جنوبی و در نزدیکی شبه جزیره مسندم در کشور عمان به بیش از ۱۰۰ متر می‌ رسد.

در حالی که حداکثر عمق آب در خلیج فارس ۹۰ متر است. قوس آن، رو به شمال و به طرف درون فلات ایران قرار دارد و در نتیجه بیشترین خط ساحلی آن در راستای کرانه‌های ایران قرار گرفته‌ است.

تنگه هرمز دومین تنگه بین‌المللی شلوغ دنیاست. هر روز حدود ۱۶٫۵ تا ۱۷ میلیون بشکه نفت خام (برآورد ۲۰۰۶) که معادل ۴۰ درصد کل نفت حمل شده توسط کشتی‌ های نفت‌ کش و نزدیک به ۲۵ درصد کل عرضه جهانی نفت است.

حدود ۶۸ درصد ذخایر شناخته‌ شده نفت و گاز طبیعی دنیا در خلیج فارس قرار دارد و امنیت تنگه هرمز نقش کلیدی در تامین بی‌ وقفه انرژی دنیا دارد.

باریک‌ ترین بخش تنگه هرمز ۲۱ مایل دریایی (۳۹ کیلومتر) عرض دارد. این بخش به ۲ قسمت تقسیم می‌ شود که از ساحل ایران تا ۱۰٫۵ مایل جزء آب‌ های سرزمینی ایران بوده و ۱۰٫۵ مایل باقی‌ مانده جزء آب‌ های سرزمینی عمان محسوب می‌ شود. تمام کشتی‌ های عبوری باید از آب‌ های سرزمینی ایران یا عمان عبور کنند.

جزیره قشم با مساحتی معادل هزار و ۴۹۱ کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین جزیره‌ خلیج فارس شناخته می شود.

این جزیره زیبا تا ساحل بندرعباس حدود ۲۰ کیلومتر فاصله داشته و دارای طول جغرافیایی ۸۸/۵۵ درجه و عرض جغرافیایی ۸۹/۲۹ درجه قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha