۵ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۱۶:۱۷
کد خبر: 85092458
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

درآمد ۵۰۰ میلیون دلاری با جمع‌آوری گازهای همراه میادین غرب کارون

اهواز- ایرنا- مدیرعامل شرکت پالایش گاز هویزه خلیج فارس با بیان اینکه برای جمع‌آوری میادین غرب کارون یک میلیارد و ۳۳۸ میلیون دلار و ۲۱۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده است، گفت: با اجرای این طرح علاوه بر کاهش سالانه ۱۴ هزار تنی آلایندگی دی‌اکسیدکربن، درآمد ۵۰۰ میلیون دلاری در سال قابل پیش‌بینی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، افشین کیانی امروز و در آستانه بهره‌برداری رسمی از شرکت پالایش گاز هویزه خلیج فارس توسط رییس جمهوری، با اشاره به اینکه این پروژه از سال ۹۲ آغاز شد، افزود: تا سال ۹۵ در اختیار شرکت متن بود و بعد از آن مدیریت به هلدینگ خلیج فارس واگذار شد.

وی با تاکید بر اینکه کنسرسیومی با ترکیب ۷۰ درصد هلدینگ خلیج فارس و ۳۰ درصد قرارگاه خاتم برای ساخت ان جی ال ۳۲۰۰ تشکیل شد، ادامه داد: سرمایه‌گذاری برای اجرای این طرح معادل یک هزار و ۳۳۸ میلیون دلار و ۲۲۱ میلیارد تومان بوده است.

کیانی تاکید کرد: هدف اول از اجرای این طرح صیانت از محیط زیست در میادین غرب کارون (شامل آزادگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی و یادآوران) و دارخوین بوده است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز هویزه خلیج فارس با اشاره به اینکه این طرح در ۲ فاز تعریف شده است، گفت: هر فاز ظرفیت ۲۵۰ میلیون فوت مکعب خوراک دریافتی را دارد.

وی بیان کرد: در فاز اول این پروژه تمام بخش‌ها به سرویس آمدند و فلر آن نیز خاموش خواهد شد و بعد از جمع‌آوری گازها، آن را بارزش افزوده بالاتر به عنوان خوراک پتروشیمی استفاده کنیم.

کیانی ادامه داد: با تکمیل فاز ۲، روزانه ۹۷ هزار بشکه ان جی ال را به عنوان خوراک پتروشیمی بندر امام ارسال می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز هویزه خلیج فارس با اشاره به اینکه روزانه ۳۶۰ میلیون فوت مکعب متان را به خط لوله سراسری تزریق می‌شود، گفت: فاز ۲ پالایش گاز هویزه خلیج فارس ۸۰ درصد پیشرفت دارد و پیش‌بینی می‌کنیم تا سال آینده فاز ۲ نیز آماده افتتاح شود.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر روزانه ۱۰۴ میلیون فوت مکعب گاز ترش را از میادین غرب کارون به عنوان خوراک دریافت می‌کنیم، افزود: این میزان دریافت خوراک به تدریج در فاز اول به ۲۵۰ میلیون فوت مکعب می‌رسد.

به گفته کیانی، با اجرای هر ۲ فاز و دریافت ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز ترش همراه از میادین غرب کارون، سالانه ۱۴ هزار تن آلایندگی دی‌اکسیدکربن را کاهش پیدا می‌کند.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز هویزه خلیج فارس با تاکید بر اینکه برآورد درآمد اجرای این طرح سالانه ۵۰۰ میلیون دلار است، گفت: اکنون تجهیزات مورد نیاز در این شرکت به طور کامل نصب شده است.

وی با اشاره به سهم ۸۵ درصدی ساخت داخل در اجرای این پروژه، افزود: به جز کمپرسورها، شرکت‌های بومی داخل استان می‌توانند سایر تجهیزات مورد نیاز را تامین کنند.

کیانی گفت: بازگشت سرمایه پروژه ۶ساله دیده شده و خوراک را به مدت ۱۵ سال با تخفیف دریافت می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز هویزه خلیج فارس تاکید کرد: اکنون ۴ هزار نفر در اجرای پروژه مشغول هستند و بعد از تکمیل پروژه میزان اشتغال‌زایی به ۱۲۰۰ نفر اشتغال مستقیم و ۶ تا ۷ هزار نفر اشتغال غیرمستقیم می‌رسد.

وی با بیان اینکه بخشی از تجهیزات از خارج از کشور تامین شد، افزود: با مشارکت شرکت‌های داخلی تمام تجهیزات را راه‌اندازی کردیم و لایسنس نیز کلاً داخلی است.

کیانی گفت: خوراک فاز ۲ از گازهای همراه میدان آزادگان جنوبی دریافت خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha