۵ اردیبهشت ۱۴۰۲، ۱۳:۱۳
کد خبرنگار: 2205
کد خبر: 85092150
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

استاندار خراسان جنوبی: شناخت از نقشه دشمن باید به‌روز باشد

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: شناخت ما از نقشه و راهبردهای دشمن باید به‌روز باشد و در مقابل، راهبردهای اصولی را به کار گیریم.

به گزارش خبرنگار ایرنا جواد قناعت روز سه‌شنبه در مراسم گرامیداشت پنجم اردیبهشت سالروز شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در صحرای طبس که با حضور جمعی از مسوولان و مردم در مسجد شکر طبس برگزار شد افزود: باید در هر دوره‌ای خود را به‌روز رسانی کنیم چون راهبرد دشمن یکسان نیست اگرچه یک هدف را دنبال می‌کند و آن هدف، براندازی یا حداقل تغییر رفتار نظام است.

وی با بیان اینکه دشمن در مقطع کنونی سه راهبرد اصلی دارد، بدبینی نسبت به خود و امید نداشتن را یکی از این راهبردها عنوان کرد و گفت: مشکلات زندگی شهروندان غرب پیشرفته به مراتب بیشتر از شهروندان ماست و به مراتب پیشرفت و موفقیت‌های جمهوری اسلامی ایران به‌واسطه رهبری‌های پیامبرگونه امامین انقلاب و استقامت مردم از کشورهای غربی بیشتر بوده است.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی ادامه داد: دشمنان به دلیل امپراطوری رسانه‌ای و فعالیت قوی که در این حوزه دارند از خود تصویرهای خوب و از وضعیت جامعه ما تصویرهای کذایی، دروغ و غیر واقعی می‌سازند تا فردی که مشکل ندارد هم احساس بدبختی کند.

وی راهبرد دیگر دشمن را بدبینی به دیگران و دوقطبی‌سازی ذکر کرد و گفت: دوقطبی‌سازی خواسته دشمن است و دوقطبی واقعی یعنی یک طرف حفظ منافع و مصالح نظام جمهوری اسلامی و طرف مقابل کسانی که دنبال پیشرفت و تعالی کشور نباشند و دلشان به بیرون کشور و فرهنگ غربی باشد.

قناعت بیان کرد: سومین راهبرد دشمن نیز اصرار بر القای رویگردانی مردم ایران از اعتقادات دینی‌ و انقلابی‌شان است که رسانه‌های دشمن و معدود رسانه‌های داخل در حال بمباران رسانه‌ای هستند و روی اذهان مردم و جوانان کار می‌کنند که ملت ایران خسته شده و وفادار نیست در حالی که واقعیت حضور میلیونی مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن و روز قدس و شب‌های قدر را همگان دیدند.

وی افزود: در مقابل ما نیز سه راهبرد اصلی داریم که شامل همراهی و هم‌افزایی قوای سه‌گانه، تمرکز بر حل مساله و پرهیز از حواشی، اتحاد مردم و اقوام مختلف برای حفظ ایران یکپارچه است که در این زمان باید به آنها توجه و دقت داشته باشیم.

استاندار خراسان جنوبی در بخش دیگری از سخنانش با گرامیداشت واقعه طبس اظهار داشت: آنچه در صحرای طبس گذشت، مصداق دیگری برای سوره فیل بود، پنجم اردیبهشت سال ۱۳۵۹ یوم الفیل دیگری است و کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا محور استکبار جهانی، ابرهه‌ دیگر بود.

وی گفت: آنچه در این ماجرا گذشت یک رویداد زودگذر نیست بلکه واقعه‌ای ماندگار و همیشه در تاریخ است.

قناعت با بیان اینکه بیابان طبس بهترین راوی معجزه الهی است که دل تاریخ را به لرزه درآورده افزود: تفسیر آیه "و مکرو و مکر الله و الله خیر الماکرین" را باید از کویر تفیده طبس پرسید.

وی گفت: بیابان خشک طبس تبلور کمین‌گاه الهی برای گرگ‌های در کمین نشسته‌ای است که راوی سیاه مرگ بودند، طبس برای مردم ایران فراتر از نام بیابانی در دور دست‌های کویر است.

استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: شکست آمریکا در صحرای طبس خاطره‌ای از محافظت الهی از سرزمین و مردمی است که نمی‌توانستند ظلم و زورگویی را تحمل کنند.

وی افزود: این خاطره برای مردم ایران فراموش نشدنی و به یاد ماندنی است، روزی که یکی از پیچیده‌ترین عملیات‌های نظامی شیطان بزرگ با شکست خفت‌بار مواجه شد که عبرت‌آموز است.

قناعت گفت: سرزمینی که به خاطر انسان‌های پاک و مقدس و بر مبنای آموزه‌های دینی شکل گرفته، مورد حفاظت الهی قرار گرفت و در شرایطی که دشمن، نظام سلطه و غربی‌ها در راس آن آمریکا به قدرت نظامی، تجهیزات و فناوری خود می‌بالیدند، یک معجزه الهی در دل شب رخ داد و شکست خوردند.

وی با بیان اینکه در این حادثه دست هیچ بشری دخیل نبود و تنها امداد الهی بود که باعث شکست دشمنان شد گفت: واقعه شکست آمریکا در طبس آن قدر مهم و سرنوشت‌ساز است که خیلی از چهره‌های مشهور سیاسی آمریکا را وادار به اعتراف به شکست کرد.

استاندار خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: این رخداد بسیار بزرگ باعث تحقیر دشمنان شد و به گفته تحلیلگران، روزنامه‌نگاران آمریکایی و غربی، شکست آمریکا در صحرای طبس، تحقیر ملی در طول تاریخ کشور آمریکا است.

وی گفت: شکست آمریکا در صحرای طبس در برهه زمانی روی داد که آمریکا پیشرفت‌های نظامی خود را به رخ جهانیان می‌کشید اما آمریکایی‌ها غافل از امداد غیبی خداوند متعال بودند.

قناعت اظهار داشت: از کار افتادن چند بالگرد در میان بادهای شنی بیابان طبس ضربه سنگینی برای دشمن بود و حیثیت سیاسی آمریکا را به صفر رساند.

وی گفت: امام خمینی (ره) پس از این واقعه فرمودند "نباید بیدار شوند آنهایی که به معنویات توجه ندارند و به این غیب ایمان نیاوردند، (چه کسی) این هلیکوپترهای آقای کارتر را که می‏‌خواستند به ایران بیایند، کی ساقط کرد؟ ما ساقط کردیم؟ شن‌ها ساقط کردند، شن‌ها مامور خدا بودند، باد مامور خداست".

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر درس‌گیری و عبرت‌گیری از تاریخ افزود: وزیر دفاع وقت آمریکا هم در اعتراف جالبی درخصوص واقعه طبس گفته است "آیت الله خمینی در بالکن منزل خویش ایستاده که با هر حرکت دست او یک هواپیمای آمریکایی به زمین می‌افتاد".

مراسم گرامیداشت پنجم اردیبهشت سالروز شکست مفتضحانه آمریکا در صحرای طبس امروز با حضور استاندار خراسان جنوبی، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، جمعی از مسوولان و قشرهای مختلف مردم در مسجد شکر طبس برگزار و به طور زنده از شبکه استانی خاوران پخش شد.

در این مراسم چند برنامه فرهنگی و هنری اجرا شد همچنین استاندار خراسان جنوبی با تقدیم لوحی از همسر شهید "محمد منتظر قائم" تنها شهید واقعه طبس تجلیل کرد.

همچنین در مراسم گرامیداشت سالروز شکست آمریکا در صحرای طبس، لوح تقدیر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به استاندار خراسان جنوبی اعطا شد که در بخشی از آن آمده است: بر خود فرض می‌دانم از همت و تلاش آن برادر گرامی در راهبری شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان و نیز حمایت و همراهی در برگزاری شایسته و باشکوه آیین تجلیل و تکریم سراسری یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس و مقاومت که به صورت ارتباط تصویری در محضر مقام معظم رهبری برگزار شد، کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم.

عملیات نظامی آمریکا با نام «پنجه عقاب» از سوی نیروهای ویژه ارتش این کشور (دلتا فورس) با هدف آزادسازی جاسوسان خود در تهران، طراحی و اجرا شد. هواپیماها و بالگردها نظامی آمریکا وارد فضای پروازی ایران شدند ولی بامداد پنجم اردیبهشت ۱۳۵۹ چند فروند بالگرد و هواپیمای آنها با وقوع توفان شن در صحرای طبس از بین رفت و دچار شکست خفت‌بار شدند.

در این واقعه که از آن به عنوان امداد الهی یاد می‌شود، هشت تن از نیروهای آمریکایی کشته شدند و باقیمانده نیروها فرار کردند.

نظامیان آمریکایی ۴۳ سال قبل در محلی فرود آمدند که در این محل موزه بین‌المللی استکبارستیزی در حال ساخت است و هر سال به همین مناسبت مراسمی با حضور مردم و مسوولان در مسجد شکر طبس برگزار می‌شود.

مرکز شهرستان طبس در فاصله ۲۷۰ کیلومتری غرب بیرجند قرار دارد و با چهار استان یزد، کرمان، اصفهان و سمنان هم مرز است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha