تاکید مسوولان خراسان جنوبی بر بازخوانی و تبیین واقعه طبس

بیرجند - ایرنا - نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، استاندار و فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی در پیام‌های جداگانه‌ای با گرامیداشت پنجم اردیبهشت سالروز شکست مفتضحانه استکبار جهانی در صحرای طبس، بر بازخوانی این واقعه و عبرت گرفتن از آن تاکید کردند.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا در پیام نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی آمده است: بسمِ الِلّهِ قاِصمِ الجَّبارین مُبیرِ الظّالِمین، ألَمْ یَجْعَلْ کَیْدَهُمْ فِی تَضْلِیلٍ.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی افزود: پنجم اردیبهشت برهان باهر قدرت پروردگار توانا و ضعف و ناچیزی غیر خداست که دشمن عنود را به اعتراف واداشت و گفت هر دستی که رهبر انقلاب اسلامی ایران به آسمان بلند کرد هواپیما و بالگردی از ما بر زمین افتاد.

وی اظهار داشت: شایسته است غرب‌پرستان خفاش صورت، اقرار اربابان را به انکار نگیرند و با چشم باز این حقیقت را دریابند. این روز را به همه اهل توحید تبریک می‌گویم.

استاندار خراسان جنوبی هم در پیامی به مناسبت سالروز شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس به این کلام مقام معظم رهبری اشاره کرد که "رئیس جمهور آمریکا برای نجات این گروگان‌ها [لانه جاسوسی] دست به حمله نظامیِ پنهانی و شبانه به ایران زد. جاسوسانشان را در اینجا بسیج کردند، مقدمات فراوانی فراهم کردند، آدم دیدند، جا دیدند، با هلیکوپتر و هواپیما حمله کردند، آمدند که طبس پیاده شوند و از آنجا بیایند و به خیال خودشان گروگان‌ها را خلاص کنند و ببرند؛ که آن ماجرای معروف طبس اتفاق افتاد، خدای متعال آبروی اینها را برد، هواپیماها و هلی کوپترهاشان آتش گرفت و مجبور شدند از همان طبس برگردند و بروند".

جواد قناعت افزود: نیمه شب پنجم اردیبهشت ماه در صحرای تفتیده طبس، با خودنمایی دانه‌های شن در مقابل سپاه مجهز ابرهه و درهم شکستن نقشه‌های شوم آمریکاییان در عملیات "پنجه عقاب" یکی از بی‌نظیرترین وقایع تاریخ دنیا رقم خورد تا جهانیان بدانند نظام جمهوری اسلامی ایران با بُن مایه الهی و اسلامی، به لطف امدادهای غیبی حضرت پروردگار، از هر خدشه و آسیبی به دور است.

وی گفت: واقعه صحرای طبس برای همیشه در تاریخ ماندگار شد تا شاهدی ارزنده بر حقانیت آیه کریمه "وَلِلَّهِ جُنُودُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ" باشد و به راستی که در سایه عنایات الهی هیچ کسی را یارای ایستادن در مقابل مردمانی نیست که تنها با سلاح ایمان، الهام گرفتن از آیات کریمه قرآن و تأسی از آموزه های مکتب اسلام، سال‌ها در برابر استبداد و استعمار و استکبار قد علم کردند تا صحنه‌هایی ناب از زبونی و خواری دشمنان را در برهه‌های مختلف به تصویر کشند.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: اینجانب ضمن گرامیداشت سالروز شکست مفتضحانه استکبار جهانی در صحرای طبس همچنین ادای احترام به سردار شهید محمد منتظر قائم و دیگر شهدای اسلام و ایران، موفقیت همه ایرانیان و آزادیخواهان جهان در نِیل به آرمان‌های بلند امام راحل (رضوان الله تعالی علیه) و تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی (حفظه الله) را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم.

وی تصریح کرد: بدون تردید بازخوانی پرونده شکست‌های مکرر استکبار در میدان‌های مصاف با ملت مظلوم دنیا، ضرورتی انکارناپذیر برای شناساندن چهره واقعی دشمنان خبیثی است که در طول تاریخ برای ضربه زدن به کیان اسلام، از هر ترفند و خدعه‌ای بهره بردند اما به لطف خدا همه دسیسه‌هاشان نافرجام ماند و راه به جایی نَبُرد، باشد که حوزه‌های متولی، رسانه‌ها، تریبون‌داران و صاحبنظران با تبیین این اتفاقات و انعکاس درست آن، چهره واقعی دشمنان قسم خورده نظام مقدس جمهوری اسلامی و دین مبین اسلام را به نسل جوان معرفی کنند.

فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) و مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه خراسان جنوبی نیز با صدور بیانیه‌ای عنوان کردند: پنجم اردیبهشت ماه در تقویم رسمی کشورمان مصادف است با سالروز شکست حمله نظامی آمریکا به ایران در طبس که سال ۱۳۵۹ هجری شمسی در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی روی داد و باعث تحقیر و رسوایی بزرگ آمریکا در جهان شد.

بیانیه مشترک سردار محمدرضا مهدوی و حجت‌الاسلام امین‌رضا کمالی می‌افزاید: صحرای طبس یادآور شکست خفت‌بار متجاوزان در عملیات «پنجه عقاب» و تبلور قدرت امداد الهی است؛ واقعه عبرت‌آموز در تاریخ معاصر که ناکامی آمریکا در دستیابی به توطئه‌های شوم خود و حقانیت ایران اسلامی را به جهانیان نشان داد.

در ادامه این بیانیه آمده است: تاکید و تصریح امام خمینی (ره) مبنی بر نزول امدادهای غیبی الهی در صحرای طبس و به شکست و ذلت کشاندن آمریکا در تهاجم به اسلام و انقلاب و نظام و سرزمین اسلامی از یک سو یادآور آیات قرآن کریم درباره نصرت خداوند قادر متعال در از بین بردن حیله‌های ستمگران و نزول یاری و مساعدت خود به اهل ایمان و از سویی دیگر تداعی کننده واقعه حمله به کعبه توسط ابرهه است.

فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) و مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه خراسان جنوبی افزودند: بدون شک ماجرایی که در طبس روی داد، یکی از معجزه‌های بزرگ قرن بیستم به شمار می‌آید زیرا شیطان بزرگ با تمامی توان و بهره‌گیری از دقیق‌ترین و پیچیده‌ترین امکانات نظامی و با تدارک همه جانبه و هماهنگی همه عوامل داخلی و خارجی به ایران آمده بود. آنچه در طبس گذشت، مصداقی دیگر برای سوره فیل بود و پنجم اردیبهشت سال ۱۳۵۹، یوم الفیل دیگری و آمریکای جنایتکار مظهر استکبار جهانی و ابرهه‌ای دیگر.

اینجانبان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید محمد منتظر قائم - شهید والامقام این واقعه بزرگ - و ادای احترام به شهدای انقلاب و امام شهیدان، از درگاه حضرت سبحان، توفیقات روزافزون برای ملت سرافراز ایران اسلامی تحت منویات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای، در راستای تحقق آرمان‌های مقدس نظام جمهوری اسلامی و سرافرازی و آزادگی ایران عزیز اسلامی مسئلت می‌نماییم.

همچنین مراسم شکرانه در آستانه پنجم اردیبهشت سالگرد شکست آمریکا در صحرای طبس دیشب (دوشنبه) در آستان مبارک امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) برگزار شد.

امام جمعه طبس در این مراسم گفت: آمریکا مانور طبس را ماه‌ها در صحرای سینای مصر تمرین کرده بود ولی دشمنان ما در محاسباتشان اشتباه کردند و خداوند را در این عملیات نگنجانده بودند.

حجت‌الاسلام محمدرضا محمدی افزود: هزاران مورد از این امدادهای الهی درخصوص انقلاب اسلامی اتفاق افتاده و این باور مردم عزیز ایران است.

وی گفت: یکی دیگر از نعمت‌های الهی، افول آمریکا در جهان است که به گفته رهبر معظم انقلاب این افول آغاز شده است.

عملیات نظامی آمریکا با نام «پنجه عقاب» از سوی نیروهای ویژه ارتش این کشور (دلتا فورس) با هدف آزادسازی جاسوسان خود که در بند دانشجویان پیرو خط امام (ره) در تهران بودند، طراحی و اجرا شد.

براساس اسناد موجود ۶ فروند هواپیما و هشت فروند بالگرد نظامی آمریکا وارد فضای پروازی ایران شدند ولی بامداد پنجم اردیبهشت ۱۳۵۹ چند فروند بالگرد و هواپیمای آنها بر اثر نقص فنی و وقوع توفان شن در صحرای طبس از بین رفت و دچار شکست خفت‌بار شدند.

در این واقعه که از آن به عنوان امداد الهی یاد می‌شود، هشت تن از نیروهای آمریکایی کشته شدند و باقیمانده نیروها فرار کردند بدین‌ ترتیب پنجه عقاب به طور کامل شکست.

نظامیان آمریکایی ۴۳ سال قبل در محلی فرود آمدند که در این محل موزه بین‌المللی استکبارستیزی در حال ساخت است و هر سال به مناسبت پنجم اردیبهشت مراسمی با حضور مردم و مسوولان در مسجد شکر طبس برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha