جمع‌آوری روزانه ۲۵۰ میلیون فوت مکعب گاز همراه با راه‌اندازی NGL۳۲۰۰

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، راه‌اندازی فاز نخست NGL ۳۲۰۰ را از مهم‌ترین اقدامات این شرکت در مسیر اجرای تکالیف سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه عنوان کرد و گفت: با اجرای فاز نخست این طرح روزانه ۲۵۰ میلیون فوت مکعب از گازهای همراه با سرمایه‌گذاری ۱.۴ میلیارد دلاری جمع‌آوری خواهد شد.

محسن خجسته مهر در گفت‌وگو با ایرنا با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه از سوی مقام معظم رهبری گفت: بخشی از این سیاست‌ها، بر واگذاری طرح‌های جمع‌آوری، مهار، کنترل و بهره‌برداری از گازهای همراه تولیدی در میادین نفت و تأسیسات صنعت نفت به مردم تاکید دارد که این موضوع، از رویکردهای مهم اجرایی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: علاوه بر آن ماده ۴۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه مصوب سال ۱۳۹۵ که واگذاری حداقل نود درصد گازهای مشعل و مهار و کنترل آنها توسط بخش خصوصی تا پایان برنامه ششم را شامل می‌شود و همچنین بند (د) تبصره (۴) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ که با هدف بازیابی اتان، پروپان و بوتان (ال‌پی‌جی) و میعانات گازی (ان‌جی‌ال) حداقل به میزان یک میلیون تن در سال وضع شده است، از دیگر مواردی است که مورد تاکید و اهتمام شرکت ملی نفت ایران بوده و از سوی این شرکت با جدیت دنبال می‌شود.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: موضوع جمع‌آوری گازهای همراه نفت به دلیل ماهیت اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده قابل توجه و همچنین اهمیت حیاتی آن در حفظ محیط زیست، همواره از مهم‌ترین رویکردهای اجرایی شرکت ملی نفت ایران بوده است؛ با این وجود ابلاغ تکالیف و سیاست‌های توسعه‌ای، تسریع فرآیند اجرایی این طرح‌ها را در پی داشته است.

خجسته مهر ادامه داد: به همین منظور و با هدف مهار و جمع‌آوری بیش از ۱۹۰۰ میلیون فوت مکعب در روز گازهای مشعل در سطح شرکت ملی نفت ایران، اجرای دو دسته طرح‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت با استفاده از ظرفیت شرکت‌های پتروشیمی و خصوصی برنامه‌ریزی شد که احداث و راه‌اندازی کارخانه NGL۳۲۰۰ توسط متخصصین، پیمانکاران و سازندگان داخلی، اولین طرح از برنامه‌های بلندمدت در این خصوص به شمار می‌رود.

وی با اشاره به کُندی فرآیند اجرایی شدن این طرح بزرگ در سال‌های گذشته و عملیاتی شدن آن در دومین سال از حکومت مردمی، یادآور شد: این طرح از مهم‌ترین طرح‌های اجرایی در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و جلوگیری از گازسوزی در سطح شرکت ملی نفت ایران است که با سرمایه‌گذاری بالغ بر یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار از سوی مدیریت کسب و کار شرکت ملی نفت ایران و با استفاده از توان شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس راه‌اندازی می‌شود.

بومی سازی ۶۰ درصدی ساخت تجهیزات در NGL ۳۲۰۰

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نفت یکی از موارد قابل توجه در راه‌اندازی طرح NGL ۳۲۰۰ را بومی سازی بیش از ۶۰ درصد تجهیزات کاربردی در این طرح بزرگ، (از طراحی تا ساخت و راه‌اندازی) دانست و تاکید کرد: بومی سازی ساخت تجهیزات و استفاده از فناوری‌های روز با اتکا به توان داخلی از مهم‌ترین دغدغه‌های شرکت ملی نفت ایران بوده است که در بخش قابل توجهی از این طرح بزرگ ملی محقق شده است.

خجسته مهر اضافه کرد: فرآورش گاز و استحصال ترکیبات و محصولات گازی نیازمند فناوری‌های پیچیده‌ای است که با وجود خودداری کشورهای صاحب فناوری از فروش تجهیزات به کشورمان در تبعیت از تحریم‌های غرب، شرکت‌های داخلی فعال در این حوزه توانستند به روش ساخت تجهیزات و بومی سازی آن دست یابند.

وی ادامه داد: با بهره‌برداری از کارخانه گاز و گاز مایع (NGL ۳۲۰۰) در فاز اول، ظرفیت فرآورش روزانه ۲۵۰ میلیون فوت مکعب گاز ترش همراه میادین حوزه غرب کارون و تولید روزانه حدود ۱۸۰ میلیون فوت مکعب گاز شیرین، به همراه سالانه ۹۰۰ هزار تن ترکیبات سنگین‌تر از اتان ایجاد می‌شود.

معاون وزیر نفت یادآور شد: در فاز دوم این طرح، ظرفیت این کارخانه به دو برابر افزایش خواهد یافت و در آینده مانعی برای دریافت گازهای همراه حاصل از توسعه میادین مشترک غرب کارون و میادین مجاور وجود نخواهد داشت.

اشتغال‌زایی برای ۵۰۰۰ نفر از بومیان دشت آزادگان با افتتاح NGL ۳۲۰۰

خجسته مهر اشتغال‌زایی حدود ۱۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و حدود ۳۵۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم را از دیگر مزایای راه‌اندازی کامل این طرح بزرگ ملی دانست و اضافه کرد: این سطح از اشتغال‌زایی، با اولویت به‌کارگیری نیروهای بومی منطقه دشت آزادگان انجام می‌شود.

معاون وزیر نفت از راه‌اندازی این کارخانه به عنوان سرآغازی در تکمیل و راه‌اندازی سایر طرح‌های جمع‌آوری و مدیریت مجموعه گازهای همراه در شرکت ملی نفت ایران یاد کرد و افزود: با بهره‌برداری از این طرح راهبردی، گام مهمی در جهت بهبود شرایط زیست محیطی استان‌های نفتخیز، به ویژه استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و ایلام برداشته می‌شود.

وی تاکید کرد: اجرای این طرح از سوی دیگر موجب ایفای تعهدات خوراک پایدار صنایع پتروشیمی و همچنین ایجاد ارزش افزوده اقتصادی در زنجیره محصولات صنعت نفت خواهد شد که آرزوی دیرینه و یکصد ساله صنعت نفت و مردم استان‌های نفتخیز را در راستای خاموشی فلرها محقق می‌کند.

به گزارش ایرنا، کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ یکی از طرح‌های بزرگ صنعت نفت است که در قالب دو فاز تعریف شده است و با اجرای کامل آن، گازهای همراه میدان‌های غرب کارون (آزادگان، آزادگان شمالی، یادآوران، دارخوین، یاران شمالی و جنوبی، سهراب، سپهر، جفیر، سوسنگرد و بند کرخه) به ظرفیت ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در روز جمع‌آوری و فرآورش می‌شود.

این طرح از مهم‌ترین طرح‌هایی است که با هدف جمع‌آوری گازهای همراه از سوی مدیریت کسب و کار شرکت ملی نفت ایران و با بهره‌گیری از توانمندی پیمانکاران داخلی و سرمایه‌گذاری ۱۴۰۰ میلیون یورویی هلدینگ خلیج فارس در حال اجراست و بهره‌برداری از آن با رویکرد افزایش بهره‌وری اقتصادی و حفاظت از محیط زیست صورت می‌گیرد.

با راه‌اندازی ردیف اول این طرح، گازهای همراه تولیدی میادین آزادگان شمالی، یادآوران و یاران به حجم حدود ۲۵۰ میلیون فوت مکعب در روز فرآورش خواهد شد و با اجرای ردیف دوم این واحد نیز ظرفیت لازم برای جمع‌آوری تمامی گازهای همراه میدان‌های غرب کارون در شرایط توسعه کامل فراهم خواهد شد.

این طرح هم اکنون با تاکید محسن خجسته مهر؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در دولت مردمی سیزدهم شتاب گرفته و فاز نخست آن در چند روز آینده و با حضور ریاست جمهوری اسلامی ایران افتتاح خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha