آسوشیتدپرس: نشانه‌ها از حمله قریب الوقوع کی‌یف / مقام اوکراینی پاسخ روشنی نداد

تهران- ایرنا- خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت: در حالیکه نیروهای اوکراین با موفقیت مواضع خود را در سمت شرقی رودخانه دنیپر مستقر کردند و این گمانه‌زنی را به وجود آوردند که این پیشروی‌ها می‌تواند نشانه اولیه حمله بهاری کی‌یف باشد، اما سخنگوی فرماندهی عملیات جنوب اوکراین در خصوص آغاز این حمله پاسخ روشنی نداد.

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا، آسوشتدپرس در این گزارش به نقل از مؤسسه مطالعات جنگ، یک اندیشکده مستقر در واشنگتن، افزود: تصاویر جغرافیایی روز یکشنبه از وبلاگ نویسان نظامی طرفدار کرملین نشان می‌دهد که سربازان اوکراینی در نزدیکی شهر اولشکی در حال استقرار هستند.

تحلیلگران بر این باورند که هدف اصلی حمله بهاری اوکراین، شکستن کریدور زمینی بین روسیه و شبه جزیره کریمه است که نیاز به عبور از رودخانه دنیپر در جنوب کشور دارد.

ناتالیا هومنیوک سخنگوی فرماندهی عملیات جنوب اوکراین در پاسخ به گزارش‌های رسانه‌های اوکراینی مبنی بر اینکه ایجاد چنین مواضعی نشان می‌دهد که حمله آغاز شده است، پاسخ روشنی نداد.

وی تنها گفت که جزئیات عملیات نظامی در دلتای دنیپر به دلایل عملیاتی و امنیتی قابل افشا نیست.

هومنیوک که در تلویزیون اوکراین صحبت می‌کرد، افزود: در شرایطی که خط مقدم رودخانه‌ای عریض و خروشان باشد، غلبه بر مانعی مانند دنیپر کار ضروری ولی بسیار دشواری خواهد بود.

از سوی دیگر رئیس منطقه خرسون که از سوی کرملین منصوب شده است، روز یکشنبه تکذیب کرد که نیروهای اوکراینی در کرانه شرقی رود دنیپر در حال استقرار تجهیزات هستند.

ولادیمیر سالدو در یک پست تلگرامی تاکید کرد نیروهای روسی کنترل کامل منطقه را در دست دارند و احتمال می‌دهد که تصاویری که توسط مؤسسه مطالعات جنگ مورد استناد واقع شده، مربوط به واحدهای خرابکار اوکراینی باشد که قبل از فرار، موفق به گرفتن سلفی در دنیپر شده‌اند.

پس از گذشت بیش از یک سال از جنگ اوکراین و روسیه، نبردهای اخیر به یک جنگ فرسایشی تبدیل شده است و هیچ یک از طرفین نمی‌توانند تصرف‌های بیشتری به دست آورند.

اما اوکراین به تازگی تسلیحات پیچیده‌ای را از متحدان غربی خود دریافت کرده و نیروهای جدیدی که به تازگی در غرب آموزش دیده‌اند، باعث پیش‌بینی روزافزون یک حمله متقابل شده است.

موشک‌های پاتریوت ساخت آمریکا هفته گذشته وارد اوکراین شدند و یوری ایحنات سخنگوی ارتش اوکراین روز یکشنبه در تلویزیون این کشور گفت که این ادوات جنگی وارد میدان نبرد شده‌اند.

آمریکا مهر ماه گذشته موافقت کرد که سامانه‌های زمین به هوا به اوکراین ارسال کند. این سامانه‌ها می‌توانند هواپیماها، موشک‌های کروز و موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد مانند موشک‌هایی را که گفته می‌شود روسیه برای بمباران مناطق مسکونی و شبکه برق اوکراین استفاده کرده است، هدف قرار دهد.

مؤسسه مطالعات جنگ همچنین در ادعایی گفت که انتظار می‌رود روسیه حملات شدیدتری را در بهار انجام دهد. (ISW) گزارش داد که شخصیت‌های ارشد دفاعی روسیه نشانه‌هایی بروز داده‌اند مبنی بر این که ممکن است به جای عملیات‌های جدید پرهزینه، روسیه در پی تحکیم دستاوردهای موجود در اوکراین باشد. این اندیشکده به اظهارات یوگنی پریگوژین رئیس گروه واگنر استناد کرد.

روز شنبه، سرویس مطبوعاتی پریگوژین نظراتی را در کانال رسمی تلگرام خود منتشر و در آن استدلال کرد که نیروهای روسی باید به گونه‌ای جای پای خود را محکم کنند که تنها با چنگال‌های قدرتمند بشود تکانشان داد.

این مصاحبه اندکی پس از نشست رهبران غربی در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان منتشر شد که متعهد شدند پرسنل اوکراینی بیشتری را آموزش و به حمایت نظامی خود از کی‌یف ادامه دهند.

وزارت دفاع انگلیس نیز روز یکشنبه در یک جلسه توجیهی اطلاعاتی ادعا کرد مقامات روسی با استفاده از رسانه‌های اجتماعی، بیلبوردها و تلویزیون دولتی، کارزار استخدام نظامی در مقیاس وسیع را راه‌اندازی کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است که مقامات روسی مطمئناً به دنبال به تعویق انداختن هرگونه بسیج اجباری آشکار و جدید برای به حداقل رساندن مخالفت‌های داخلی هستند و در عین حال ارزیابی شده است که وزارت دفاع روسیه در تلاش خود در برآورده کردن هدف اعلام شده برای جذب چهار صد هزار داوطلب جدید شکست خواهد خورد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha