۳۱ فروردین ۱۴۰۲، ۱۰:۲۵
کد خبرنگار: 1163
کد خبر: 85088409
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

شناسایی چهار هزار اثر میراثی در کردستان

۳۱ فروردین ۱۴۰۲، ۱۰:۲۵
کد خبر: 85088409
شناسایی چهار هزار اثر میراثی در کردستان

سنندج- ایرنا- سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان گفت: بناهای تاریخی کردستان جزو زیباترین و پربازدیدترین اماکن ایران هستند و در حال حاضر چهار هزار اثر میراثی در سطح استان شناسایی شده است.

به گزارش ایرنا، منصور مهرزاد روز پنجشنبه در آیین پاسداشت روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی که در عمارت خسروآباد سنندج برگزار شد، اظهار کرد: کردستان استانی است که می‌توان عمق تاریخ را در گوشه و کنار آن در ابنیه و محوطه‌های تاریخی مشاهده کرد.

وی افزود: بناهای تاریخی این استان جزو زیباترین و پربازدیدترین اماکن ایران هستند که هرساله گردشگران بسیاری از داخل و خارج از کشور به شوق تماشای آن‌ها به کردستان سفر می‌کنند.

سرپرست اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان با تاکید بر حفظ میراث نسل گذشته برای نسل آینده گفت: سال گذشته با وجود بودجه کم اعتبارات مرمتی، بخشی از بناهای تاریخی مرمت شد تا از شرایط آب و هوایی نامساعد در امان بمانند.

وی یادآور شد: معرفی گنجینه‌های ارزشمند کردستان هدف اصلی پس از مرمت بناهای تاریخی استان براساس ضوابط قوانین حفاظت و مرمت بناها و بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی کشور توسط کارشناسان است.

مهرزاد ابراز امیدواری کرد با انجام مرمت‌ها و احیای علمی بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی در سطح استان، شرایط مطلوب‌تری برای معرفی میراث ارزشمند ملموس و ناملموس کردستان فراهم شود.

در پایان این آیین، "گالری معماری و شهرسازی کردستان اردلان در گذر زمان" افتتاح و از مجموعه کاخ موزه خسروآباد بازدید شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha