درآمدهای پایدار با نگاه جدید در دستور کار شهرداران قرار گیرد

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: انتظار می‌رود شهرداران در ۳۱ شهر استان چند طرح ویژه برای تضمیمن درآمد پایدار با نگاه جدید ارائه دهند و برای ایجاد تحول از مشارکت سرمایه‌گذاران استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، جواد قناعت شامگاه سه‌شنبه در گردهمایی شهرداران استان اظهار داشت: ورود سرمایه‌گذاران به استان می‌تواند منافع متعدد در پی داشته باشد که نیاز است در این زمینه نگاه‌ها به جذب سرمایه‌گذار تغییر کند.

وی ادامه داد: انتظار می‌رود امسال حداقل هر شهردار ۲ طرح سرمایه گذاری جدید ارائه دهد تا شاهد تحول جدی در شهرهای مختلف استان باشیم.

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه مدیریت شهری نگاه نو و جدیدی است که توجه ویژه را می‌طلبد، اظهار داشت: باید به همه شاخص‌های مدیر شهری توجه کرد خروجی مثبتی داشته باشد و بتوان نقشه راهی ترسیم کرد لذا برای ساکنان در شهرها جذبه سکونت باید ایجاد شود و مشاغل هم جذابیت حضور داشته باشند.

وی با اشاره به وجود فاصله‌های بین توسعه و رشد یافتگی در شهرها گفت: این مهم نشان از کم‌توجهی به مدیریت شهری است لذا آموزش اعضای شوراها نیز در این مهم اهمیت دارد و باید برای آن برنامه ریزی کرد گرچه شهرداران هم باید آموزش لازم را ببینند.

قناعت با تاکید بر اینکه مدیر شهری باید توان رقابت درون و برون استانی را داشته باشد اظهار داشت: یکی از وظایف مدیران شهری این است که در میدان رقابت‌های درون و برون استانی باقی بمانند.

وی گفت: هرچه سطح کار افزایش یابد ارزش اقدامات هم بالا می‌رود که این امر نیازمند نگاه عمیق و بلند مدت به مسائل است.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: نقاط قوت و ضعف شهرها باید شناسایی و توسط مدیران شهری مورد توجه قرار گیرد تا در رقابت‌ها همواره صدرنشین جدول باشند.

وی گفت: در زمینه تامین مالی توجه خوبی به استان شده اما نگاه نباید صرفا به بودجه دولتی باشد چون آنچه تخصیص می‌یابد کافی نیست لذا باید منابع جدید خلق شود و درآمد پایدار را ایجاد کنیم.

قناعت ادامه داد: پیگیری‌های زیادی در مرکز برای جذب سرمایه گذار انجام شده لذا انتظار می‌رود برای اینکه به درآمد پایدار برای شهرداری‌ها برسیم در کنار کمک‌های دولتی و افزایش تخصیص‌ها باید دنبال تولید منابع جدید بود.

وی گفت: از این طریق بخشی از مشکلات اجتماعی و امنیتی حل خواهد شد و شهرداری‌ها هم به درآمد پایدار می‌رسند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: البته پیگیری برای منابع محدود دولتی همچنان پابرجاست اما با سپردن اقدامات بزرگ به سازمان همیاری شهرداری ها منفعت بیشتری نسبت شهرداری های استان خواهد شد.

وی از شهرداران بابت همکاری در اجرای طرح نهضت ملی مسکن تقدیر کرد و گفت: شهرداری‌هایی که در آماده سازی اراضی وارد عمل شده اند دقت و سرعت مورد انتظار است تا بتوانیم طرح‌ها را با کیفیت بهتری دنبال کنیم.

قناعت ادامه داد: اما از شهرداری‌هایی که مستقیم وارد عمل نشده اند و کار به مجریان واگذار کرده اند انتظار پیگیری و حمایت لازم وجود دارد تا تعهد استان به وزارت راه و شهرسازی انجام شود.

وی در خصوص مشکل افزایش بیمه کارگران ساختمانی که از سوی شهرداران در این نشست مطرح شد اظهار داشت: این موضوع قانون بوده اما می‌تواند در قالب تقسیط آن را حل و فصل کرد گرچه پیگیری‌های کتبی و شفاهی با سطح کلان کشور در حال انجام است لذا نباید کار متوقف شود.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: از شهرداران انتظار کار انقلابی، جهادی و سریع برای صدرو پروانه‌های ساختمانی طرح نهضت ملی مسکن است و با شوراهای شهر باید هماهنگی لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه دغدغه‌های شهرداران استان باید در جلسه تخصصی بررسی شود، افزود: در خیلی از شهرهای خراسان جنوبی تعامل و همدلی خوبی بین شهرداران، اعضای شوراها، فرمانداران، ائمه جمعه و دیگر مسئولان وجود دارد اما در بعضی شهرهای استان تفاهم و همدلی بین مسئولان کمرنگ است در حالی که به هر میزانی تفاهم و همدلی بیشتر باشد، توفیقات هم بیشتر خواهد بود.

قناعت از گزارش ارایه شده توسط شهرداران در قالب ستاد خدمات سفرهای نورزی نیز تشکر کرد و گفت: همه شهرداران و فرمانداران پای کار بودند و وقتی در هر یک از شهرهای استان در ایام نوروز حضور یافتیم به جز یکی دو مورد در بقیه شهرها خدمات رسانی خوبی مشهود بود.

وی به میزبانی خیلی خوب مردم خراسان جنوبی در سفر دوم رئیس جمهور به استان اشاره کرد و افزود: هرچند رئیس جمهور در بیرجند و نهبندان حضور پیدا کرد اما وزیران به شهرستان‌های خراسان جنوبی رفتند.

استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به تعامل و همدلی موجود بین مدیران شهرستان‌ها با استانداری، امیدواریم در سال ۱۴۰۲ شاهد اتفاقات بهتری در حوزه مدیریت شهری باشیم.

وی همچنین گفت: همه ما باید به وظیفه دینی خود درخصوص عفاف و حجاب عمل کنیم و در این زمینه دقت لازم را داشته باشیم، اماکن عمومی باید محل ترویج فرهنگ دینی باشد و انتظار داریم در همه مکان‌های زیست عمومی بهتر از گذشته پای کار باشید تا فضای سالمی در استان داشته باشیم.

قناعت اظهار داشت: فضاهای عمومی را باید به سمت زیست عفیفانه ببریم تا الگویی برای دیگر نقاط کشور در این زمینه باشیم.

وی با بیان اینکه حداقل حجاب که قانون است، باید رعایت شود تصریح کرد: دستورالعمل‌های مربوط به اماکن عمومی و پارک‌ها باید با توجه به دغدغه دینی مردم به شکل مضاعف مورد توجه قرار گیرند.

در پایان گردهمایی شهرداران خراسان جنوبی با حضور استاندار از برخی شهرداران تقدیر شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha