۲۸ فروردین ۱۴۰۲، ۱۵:۲۵
کد خبرنگار: 2536
کد خبر: 85085808
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

«احزاب عربی در کنست» و معمای حضور فلسطینیان در حاکمیت صهیونیستی

تهران- ایرنا- کتاب احزاب عربی در کنست می‌کوشد به این پرسش پاسخ دهد که چگونه می‌توان فلسطینی بود و در چارچوب ساختارهای تحمیلی رژیم صهیونیستی بر سرزمین اشغالی برای حقوق ساکنان اصلی آن کوشید.

در آستانه روز جهانی قدس، انتشارات دانشگاه تهران کتاب «احزاب عربی در کنست» را منتشر کرد. این کتاب به قلم دکتر «جواد شعرباف» استادیار دانشگاه تهران به معرفی وضعیت فلسطینیان ساکن در سرزمین اشغالی و نوع تعامل آنان با رژیم صهیونیستی می پردازد.

نویسنده ضمن بررسی وضعیت دشوار فلسطینیان ذیل سایه حکومت یهودی، چگونگی تقابل سیاسی و تلاش صاحبان اصلی سرزمین در احقاق حقوق خود را به تصویر کشیده است.

زندگی در شرایط مستمر جنگی، فعالیت‌های حزبی و پارلمانی، تلاش در بسامان کردن وضعیت نابرابر اشغالگر و اشغال شده، کوشش برای کاستن آلام ملت با فعالیت‌های حزبی، توصیف شرایط دشوار زندگی عاریتی سیاسی در سرزمین مادری و ممارست برای ایجاد حریم قانونی اندک به منظور تامین زندگی حداقلی فلسطینیان از مجاری حقوقی، در کتاب تشریح و تبیین شده است.

موضوع کتاب حاضر، سیاست‌ورزی فلسطینیان در اراضی اشغالی و مشارکت در حوزه تقنین و تلاش برای کاستن از آلام و مشکلات ایشان در پارلمان اسرائیل (کِنِست) است.

نویسنده در پی پاسخ به این پرسش است که چگونه می‌توان فلسطینی بود و در عین پذیرش اشغال کشور و شرایط سخت اعمالی از سوی رژیم صهیونیستی، تامین و تادیه حقوق ساکنان اصلی را مورد توجه قرار داد و در میدانی که دشمن تدارک دیده است، برای کسب آن حقوق حداقلی، با تمام توان جنگید.

کتاب با تمرکز بر دشواری‌های حضور در کنست، قوانین و قواعد سخت‌گیرانه نسبت به مشارکت فلسطینیان، سقف کوتاه مشارکت سیاسی، محدودیت دایره عمل سیاسی، قدرت مانور اندک و خطوط قرمز متعدد و مختلفی که بر سر راه ایشان قرار گرفته، به‌خوبی وضعیت دشوار اعراب را در این ماراتن با مانع، نشان می‌دهد.

کتاب حاضر در حقیقت گزارشی آماری از هفت دهه کوشش‌های سخت آنان در کنست، برای دفاع از حداقل حقوق صاحبان اصلی فلسطین است.

کتاب احزاب عربی در کنست در شش فصل و یک مقدمه، مبتنی بر حجم انبوهی از اسناد، مدارک، جداول و نمودارها، گردآوری و تدوین شده و از سوی انتشارات دانشگاه تهران در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha