۲۷ فروردین ۱۴۰۲، ۱۱:۳۷
کد خبرنگار: 2712
کد خبر: 85084379
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۹ ایستگاه تولید نهال در خراسان جنوبی فعال است

۲۷ فروردین ۱۴۰۲، ۱۱:۳۷
کد خبر: 85084379
۱۹ ایستگاه تولید نهال در خراسان جنوبی فعال است

بیرجند - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی از فعالیت ۱۹ ایستگاه تولید نهال در این استان خبر داد و گفت: خراسان جنوبی به کارگاه تولید نهال در حوزه منابع طبیعی تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا علیرضا نصرآبادی روز یکشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: از این تعداد سه نهالستان جنگلی و بقیه مشترک‌ است علاوه بر این چهار مورد به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی افزود: با استقرار ایستگاه‌های تولید بذر و نهال در استان ظرفیت خوبی در جهت اجرایی کردن طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در کشور طی چهار سال وجود دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: تولید سالانه ۲۵۰ میلیون اصله نهال در کشور در دستور کار است که از این میزان خراسان جنوبی نیز سهم بسزایی دارد.

وی بیان کرد: سال ۱۴۰۱ در اجرای طرح سراسری کاشت یک میلیارد درخت، حدود یک میلیون نهال تولید شد و امسال پیش‌بینی برای تولید سه میلیون نهال است همچنین برای سال‌های ۱۴۰۳ تا ۱۴۰۵ به تفکیک هر سال چهار میلیون نهال برنامه‌ریزی شده است.

نصرآبادی با اشاره به سهم ۱۶ میلیونی استان در طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در کشور گفت: این اقدام با مشارکت خیرین و مردم و با همکاری دستگاه‌های اجرایی استان عملیاتی می‌شود.

وی افزود: بزرگترین سطح نهالستان در خراسان جنوبی برای نهالستان شهرستان درمیان با مساحت ۵۶.۶ هکتار است البته پارک جنگلی قاین با مساحت ۱۱۷ هکتار بزرگترین مرکز تولید نهال می‌تواند محسوب شود ولی سطح کمی از آن در حد یک هکتار برای تولید نهال اختصاص دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه مشارکت مردم استان در زمینه درختکاری خوب است گفت: نحوه مشارکت صاحبان صنایع، کارآفرینان و کارخانه‌ها قابل قبول است اما انتظار می‌رود با توجه به شرایط استان به دلیل خشکی و بیابانی بودن منطقه شاهد افزایش ضریب تولید و کاشت این نهال‌ها باشیم.

وی تاکید کرد: در کنار سایر طرح‌ها نظیر آبخیزداری و بیابان‌زدایی، احیای مراتع، صدور اسناد کاداستری و رفع تداخلات، کاشت درخت به عنوان یکی از اولویت‌هایی است که در استان باید عملیاتی شود.

نصرآبادی افزود: نهالستان‌های متروکه یا نیمه متروکه الان با اجرای این طرح مجدد احیا شدند و در مدار تولید گونه‌های بومی مناسب و مقاوم قرار گرفتند.

وی گفت: امیدواریم در کل استان بتوانیم به فرامین رهبر معظم انقلاب در هفته منابع طبیعی که فرمودند باید هر ایرانی سه اصله نهال بکارد، دست یابیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی با بیان اینکه آبیاری در جنگل‌کاری یک سرمایه‌گذاری است افزود: اگر بتوانیم چند سال این جنگل‌کاری‌ها را نگه داریم در سال‌های آینده و بعد از آن شاهد تولید آب خواهیم بود به این نحو که از چهار یا پنج سالگی شروع به سایه انداختن می‌کنند و تبخیر را کاهش می‌دهند لذا ذخیره و نفوذ آب بیشتر می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha