استاندار خراسان جنوبی: مدیران از ظرفیت دانشگاه‌ها استفاده کنند

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: مدیران دستگاه‌های اجرایی استان باید از ظرفیت دانشگاه‌ها در رفع مشکلات و شتاب بخشیدن به روند اجرای طرح‌ها و برنامه‌های خود استفاده کنند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، جواد قناعت در نشست هم‌اندیشی "جایگاه آموزش عالی در توسعه استان" که با حضور جمعی از دانشگاهیان در دانشگاه بیرجند برگزار شد، بر ضرورت استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه‌ها در توسعه استان تاکید کرد و افزود: برخی دستگاه‌های اجرایی استان به نقش و اهمیت آموزش عالی در توسعه خراسان جنوبی توجه ندارند که باید با همفکری به سمت تقویت این حوزه حرکت کنیم.

وی گفت: در گذشته به جایگاه علمی دانشگاه‌ها در توسعه استان کم و بیش توجه شده اما باید از تجربیات گذشته به خوبی بهره بگیریم.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه از بین اساتید دانشگاه‌های استان برای کمک به توسعه خراسان جنوبی مشاوران افتخاری انتخاب خواهند شد گفت: همه دانشگاه‌های رده پایین استان باید دانشگاه بیرجند را به عنوان دانشگاه مادر بپذیرند و در تصمیم‌گیری‌ها و سیاستگذاری‌ها به دانشگاه‌های پایین‌تر توجه شود.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد فضای همدلی در بین دانشگاه‌ها و مراکز علمی استان برای اثرگذاری بیشتر در سطح کشور تصریح کرد: باید از ظرفیت نمایندگان و نخبگان استان در وزارتخانه‌ها و تهران استفاده کنیم.

قناعت افزود: مدیران دستگاه‌های اجرایی باید ارتباط خود را با تهران افزایش دهند و هفته ای یک بار برای پیگیری در زمینه اخذ اعتبار و امکانات به مرکز بروند.

وی گفت: هرچه حضور مدیران اجرایی استان در وزارتخانه‌ها بیشتر شود، برای پیگیری امور استان بهتر است.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به حضور چند باره خود و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری در دانشگاه بیرجند گفت: برخی برنامه‌ها مثل حضور رئیس قوه قضائیه در جمع دانشجویان دانشگاه بیرجند، بازخوردهای  مثبتی به همراه داشت.

وی بر ضرورت افزایش قدرت تحلیل سیاسی دانشجویان و بعضی از اساتید تاکید کرد و افزود: درباره جایگاه دانشگاه‌ها در توسعه، بحث‌های بسیاری مطرح است که در اولین شورای اداری استان و شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان جنوبی بر نقش و اهمیت این موضوع تاکید خواهد شد.

قناعت با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید از حضور دانشجویان خارجی استقبال کنند گفت: وجود دانشجویان افغانستانی در دانشگاه‌های استان به نفع خراسان جنوبی است و می‌توانند ظرفیت‌های منطقه را در کشور افغانستان مطرح کنند.

وی اظهار داشت: در کنار همه پیشرفت‌های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها تهدیدهایی هم وجود دارد که باید آنها را به فرصت تبدیل کنیم.

استاندار خراسان جنوبی بر ضرورت برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها و با حضور اساتید و دانشجویان تاکید کرد و گفت: ابهامات نسل جوان با برپایی این کرسی‌های آزاداندیشی باید برطرف شود.

وی افزود: اساتید دانشگاه‌ها در هدایت علمی مردم تاثیر بسیار زیادی دارند و دانشگاه‌ها در زمینه جهاد تبیین دارای نقش کلیدی هستند که می‌تواند مانع اجرای توطئه‌های دشمن شود.

قناعت با اشاره به اینکه در فرهنگ قرآنی علم و جهل دارای معانی گسترده‌ای است گفت: در فرهنگ قرآنی، عالم کسی است که فکر، اندیشه و رفتارش براساس حق و حقیقت باشد حتی اگر سواد خواندن و نوشتن نداشته باشد؛ جاهل هم کسی است که عمل و رفتارش براساس باطل باشد هرچند در علوم مختلف صاحبنظر باشد.

وی حرکت در مسیر صراط مستقیم مورد نظر حضرت حق را مهم خواند و اظهار داشت: پیامبر اسلام (ص) برای شناسایی طاغوت‌ها، نشانه‌ها و علامت‌هایی تعیین کرده‌اند تا مردم در تشخیص حق از باطل دچار اشتباه نشوند.

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه قرآن و عترت ۲ نشانه‌ای است که پیامبر برای بعد از خود بیان کرده، گفت: همه حقایق و اسرار کتاب‌های آسمانی در قرآن جمع شده، همه اسرار قرآن در سوره فاتحه، همه اسرار سوره در بسم الله و در نهایت همه اسرار آن در بای بسم الله است.

وی افزود: مولای متقیان فرمودند "من نقطه بای بسم الله هستم" که نشانگر آن است حضرت علی (ع) از همه اسرار غیب و نهان جهان هستی با خبر هستند.

قناعت، ۱۴ معصوم را نور واحد توصیف کرد و گفت: آیت الله بهجت حدیث "علی مع الحق و الحق مع علی" را از اسرار شیعه دانسته و این ۲ هیچ گاه از هم جدا نمی‌شوند.

وی به نقل از آیت الله بهجت افزود: هر کسی اهل مراقبه باشد به این موضوع می‌رسد که وقتی در محضر قرآن است، در محضر معصومین (ع) هم قرار دارد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: با وجود اینکه بشر امروز از پیشرفت‌های بسیاری در حوزه‌های علم و فناوری برخوردار شده اما جهل و ناآگاهی انسان امروز حتی در قرون وسطی هم وجود نداشته است.

وی افزود: انسان عصر حاضر در کنار پیشرفت‌های علمی، به عقب ماندگی‌هایی هم دچار شده است.

قناعت با بیان اینکه ذخایر فراوانی در کشور وجود دارد گفت: دشمنانی مثل آمریکا به سادگی این کشور را رها نمی‌کنند زیرا می‌خواهند مانند گذشته نفت ما را غارت کنند.

وی به جایگاه آمریکا و انگلیس در ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره و خاطرنشان کرد: در آن زمان تصمیم‌های مهمی مربوط به امور کشور در سفارتخانه‌های آنها گرفته می‌شد.

استاندار خراسان جنوبی با متذکر شدن موقعیت راهبردی ایران که نقطه اتصال بین غرب و شرق است افزود: نظام مدیریتی کشور با پیروزی انقلاب بر پایه اسلام ناب قرار گرفت و بعضی افراد ساده فکر می‌کنند اگر از برخی آرمان‌های خود دست برداریم، آمریکا با ما کنار می‌آید.

وی گفت: یکی از رسالت‌های بزرگ شما در حوزه‌های دانشگاهی، جهاد تبیین است که باید با نقشه و حساب و کتاب قبلی انجام شود.

رئیس دانشگاه بیرجند نیز در این نشست به دیدگاه‌های مختلف در زمینه توسعه استان اشاره کرد و گفت: نگاه اقتصادی و توجه به عرصه اقتصاد و اهتمام به عرصه کشاورزی از جمله این رویکردهای توسعه‌ای است اما هنگامی که به تاریخ درازنای این خطه از سرزمین کشور اسلامی می‌نگریم آموزش و فرهنگ عامل و پیشران موتور محرکه توسعه خراسان جنوبی بوده است.

احمد لامعی گیو افزود: وقتی به تاریخ ژرف و با پیشینه عتیق و غنی بیرجند می‌نگریم به آثار مادی و معنوی و مستندات تاریخی فراوانی بر می‌خوریم و گویای این مهم است که توسعه خراسان جنوبی در سایه آموزش و فرهنگ رقم خورده است.

وی از دانشگاه بیرجند به عنوان پیشران توسعه و قدیمی‌ترین مجموعه آموزش عالی استان نام برد و گفت: تکامل دانشگاه بیرجند مرهون و رهین انقلاب اسلامی است و جای بسی خرسندی است که دانشگاه بیرجند در آستانه چهل و ششمین سال تاسیس، ۱۳ هزار و ۳۰۰ دانشجو دارد.

رئیس دانشگاه بیرجند اظهار داشت: این دانشگاه از لحاظ جمعیت دانشجویی در ردیف دانشگاه‌های سطح ۲ قرار می‌گیرد و با توجه به قابلیت‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و خدمات رفاهی در زمره دانشگاه‌های توسعه یافته کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: تاسیس دانشگاه بیرجند منشأ خیر و برکات برای استان و منشأ تحول در عرصه خدمات آموزشی، پژوهشی و فرهنگی در شهر بیرجند شده و تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه بزرگمهر قاینات از ثمرات و برکات دانشگاه بیرجند است.

لامعی گیو گفت: در حال حاضر ۴۰ هزار و ۶۸۳ دانشجو در دانشگاه‌های خراسان جنوبی با هزار و ۵۰ عضو هیات علمی، مشغول تحصیل و پژوهش هستند.

همچنین در این نشست ۱۲ نفر از روسای دانشگاه‌های استان، پیشکسوتان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها خواستار استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه‌ها در راستای توسعه خراسان جنوبی شدند.

عمل نشدن به نتیجه مطالعات علمی در زمینه احداث واحدهای مسکونی روی گسل‌های زلزله، وضعیت نامناسب دانشگاه فرهنگیان، مهاجرت نخبه‌های علمی، وضعیت نامناسب پروازهای فرودگاه بیرجند، لزوم حمایت دستگاه‌های اجرایی از سرمایه‌گذاران، وجود خشکسالی، آلودگی هوا، خام‌فروشی، ضرورت اتخاذ تصمیم‌های کلان در شورای معدن، لزوم ایجاد بنیاد میراث مکتوب خراسان جنوبی از جمله موارد مطرح شده در این نشست بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha