۲۶ فروردین ۱۴۰۲، ۱۳:۲۶
کد خبرنگار: 907
کد خبر: 85083092
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

میوه‌های نوبرانه در گلخانه‌های خراسان‌شمالی به بار نشست

بجنورد- ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: میوه‌های نوبرانه برای نخستین بار در سطح یک هکتار و ۳۰۰ متر مربع از سطح گلخانه‌های این استان به بار نشست.

محمد عفتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این سطح از گلخانه‌های استان به کشت انواع درختان نوبرانه از جمله بادام، هلو، شلیل، گیلاس، گوجه سبز و انگور اختصاص یافته است که امسال برای نخستین بار محصول برداشت شد.

وی افزود: محصول امسال این درختان سه ساله، ۳۵۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم هلو، شلیل و پنج تُن انواع انگور برداشت شد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی اظهار کرد: برنامه ریزی شده است که میوه های نوبرانه در فروردین ماه تولید و وارد بازار شود اما به دلیل محدودیت های سوخت در زمستان امسال کمی دیرتر به بازار عرضه شد.

وی تصریح کرد: تولید میوه های نوبرانه در فضای بسته و گلخانه ای به صورت آزمونه در شهرستان مانه و سملقان اجرایی شده است.

عفتی گفت: در سطح ۸۳ هکتار از اراضی کشاورزی این استان ۳۰۱ واحد گلخانه ایجاد شده است که از این سطح ۲۷۷ واحد با ۷۶ هکتار و سه هزار متر مربع فعال است.

وی افزود: ۴۲ هکتار از این سطح مربوط به کشت خیار، ۱۵ هکتار گوجه فرنگی، هفت هکتار گیاهان زینتی و دارویی، هفت هکتار انواع سبزیجات برگی، ۶ هکتار و ۵۰۰ متر مربع انواع فلفل ها، یک هکتار و ۵۰۰ متر مربع بادمجان و یک هکتار و ۳۰۰ متر مربع نیز مربوط به میوه های نوبرانه و در سایر سطوح نیز توت فرنگی و سایر محصولات تولید می شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: استقبال خوبی از میوه های نوبرانه در فصل بهار می شود ولی کشت این محصولات به صورت با سرما همراه بود که با ورود گلخانه ها تا حد زیادی این دغدغه کشاورزان برطرف شد.

وی ادامه داد: کاشت میوه های نوبرانه در گلخانه ها صرفه اقتصادی خوبی دارد چرا که در خارج فصل با چندین برابر قیمت به فروش می رسد و محصول سریع وارد بازار خواهد شد و از نظر تولید نیز بیش از ۱۰ برابر محصول در محیط های باز است.

عفتی اظهار کرد: گلخانه یکی از راه حل های مدرن برای مبارزه با سرما، گرما و کم آبی است و در بسیاری از کشور ها که دارای آب و هوای سرد یا گرم و یا با مشکل کم آبی رو به رو هستند، ساخت گلخانه بهترین گزینه برای تولید میوه و سبزیجات در این مناطق باشد.

وی گفت: تعداد روزهای سرد در این استان زیاد است که ایجاد گلخانه ها و بردن بیشتر محصولات به این فضاهای بسته به افزایش تولیدات و درآمد کشاورزان کمک می کند.

عفتی خاطرنشان کرد: از مجموع گلخانه های این استان سالانه ۱۷ تا ۲۰ هزار تن انواع محصول در فصل و خارج از فصل تولید می شود.

وی گفت: سالانه در این استان بیش از ۱۶۴ هزار تن انواع انگور از سطح ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار تاکستان برداشت می شود که در برخی از سال های با سرمازدگی و آفات خسارت زیادی به کشاورزان وارد شده است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی بر کشت انواع انگور در گلخانه تاکید کرد و افزود: با کنترل فضا در خصوص سرمازدگی و آفات تولیدات خوبی کشاورزان خواهند داشت که باعث افزایش درآمد آنان خواهد شد.

عفتی با بیان اینکه کشت گلخانه ای بهترین جایگزین کشت در فضاهای باز است افزود: کاهش هزینه های تولید، ایجاد اشتغال، کاهش مصرف آب، کنترل محصول از نظر آفات و بیماری ها، افزایش بهره وری منابع و عوامل تولید کشاورزی، افزایش کمی و کیفی تولیدات گلخانه ای، افزایش صادرات محصولات گلخانه ای از دیگر اهداف گسترش گلخانه ها است.

بلایای طبیعی نظیر سیل، تگرگ و سرمازدگی در سال گذشته ۱۱ هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال به کشاورزان این استان خسارت زد که از این میزان ۲ هزار و ۵۷۰ میلیارد ریال مربوط به سرمازدگی بوده است.

سرمازدگی ۲۲ درصد خسارت ها را شامل شده است که معمولا هر ساله در اسفند و فروردین ماه حاصل می شود و بیشترین خسارت نیز مربوط به میوه های هسته دار از جمله زردآلو، بادام، هلو است.

سالانه بیش از ۳۰۰ هزار تن ۲۶ گونه محصول باغی در گستره ۴۸ هزار و ۴۹۳ هکتار برداشت می شود.

پارسال ۴۶ هزار و ۳۹۰ تن انواع میوه هسته دار از سطح باغ‌های این استان برداشت شد که نسبت به سال گذشته ۴۱ درصد افزایش یافت که گیلاس، آلو، زردآلو، گوجه سبز، هلو و شلیل از عمده ترین میوه های هسته دار است که ۶ هزار و ۶۴ هکتار از سطح باغ های خراسان شمالی را به خود اختصاص داده است.

۴۴ درصد جمعیت یک میلیون نفری این استان در نواحی روستایی سکونت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha