۲۲ فروردین ۱۴۰۲، ۱۰:۵۳
کد خبرنگار: 1101
کد خبر: 85079757
T T
۹ نفر

برچسب‌ها

خاندوزی: نرخ رشد نقدینگی به کمترین میزان در چهار سال گذشته رسید

تهران - ایرنا - سخنگوی اقتصادی دولت از ثبت رشد ۳۰ درصدی نقدینگی در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: به این ترتیب میزان رشد نقدینگی به کمترین میزان خود از سال ۹۷ تاکنون رسیده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، سید احسان خاندوزی روز سه شنبه در نخستین نشست خبری خود در سال جدید با اعلام اینکه سیر نزولی نرخ رشد نقدینگی از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ آغاز شده است، گفت: نرخ رشد نقدینگی از ۴۰.۵ درصد در ۱۲ ماه منتهی به شهریور ۱۴۰۰ به ۳۲ درصد در ۱۲ ماه منتهی به بهمن ماه ۱۴۰۱ کاهش یافته است.

وی افزود: همچنین برآوردهای اولیه بانک مرکزی نشان می دهد، نرخ رشد نقدینگی در سال ۱۴۰۱، یعنی ۱۲ ماه منتهی به اسفند ۱۴۰۱ به حدود ۳۰ درصد رسیده که کمترین نرخ رشد نقدینگی در طول ۴ سال گذشته است.

خاندوزی یکی از علتهای تحقق کاهش نرخ رشد نقدینگی را سیاست افزایش انضباط مالی دولت با مدیریت مصارف دولت، افزایش درآمدهای پایدار مانند مالیات، کنترل خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی و کاهش اتکای دولت به تنخواه بودجه بانک مرکزی دانست.

وی با برشمردن آمارها و شاخص های کلان اقتصادی اظهار داشت: سال گذشته موفق شدیم بدون استقراض از بانک مرکزی بودجه و امور مالی دولت را مدیریت کنیم ضمن آنکه شاهد رشد هزینه عمرانی در بودجه ۱۴۰۱ بودیم.

سخنگوی اقتصادی دولت یادآور شد: بر اساس گزارش بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی بدون نفت در پاییز ۴.۵ درصد و با نفت ۵.۳ درصد بوده است که در این میان بخش نفت ۱۵.۴ درصد و بخش صنعت ۸.۴ درصد رشد داشتند.

وی رشد سرمایه گذاری ناخالص را در پاییز سال گذشته ۱۶.۳ درصد اعلام کرد و افزود: شاخص تولید کارگاه های بزرگ صنعتی نیز پاییز سال گذشته بیش از ۱۱ درصد افزایش داشته است.

چین در صدر مقاصد صادراتی ایران 

سخنگوی اقتصادی دولت با تشریح مبادی وارادات و صادرات کشور در سال ۱۴۰۱گفت: پارسال چین با ۲۷ درصد، عراق با ۱۹ درصد و ترکیه با ۱۴ درصد و امارات با ۱۱ درصد و هند ۴ درصد سهم مقاصد صادراتی ایران بودند.

خاندوزی افزود: عمده مبادی وارداتی کشور نیز شامل امارات  با ۳۰ درصد چین با ۲۶ درصد و ترکیه با ۱۰ درصد هند با ۵ درصد و آلمان با ۳ درصد بوده است.

سخنگوی اقتصادی دولت  این را هم گفت که صادرات غیر نفتی کشور در سال گذشته ۵۳۱۶۶ میلیون دلار  ثبت شده است و به نسبت سال گذشته  ۹.۷درصد رشد داشته که این بالاترین رشدی بوده که کشور تجربه کرده است.

افزایش بودجه عمرانی کشور از ۱۲.۷ به ۱۷ درصد

سخنگوی اقتصادی دولت با ارایه آماری از عملکرد بودجه دولت در سال گذشته افزود: دولت سیزدهم موفق شد نسبت بودجه عمرانی را از ۱۲.۷ به ۱۷ درصد افزایش دهد ضمن آنکه درآمد مالیاتی کشور در سال گذشته ۱۰۴ درصد تحقق یافته است.

خاندوزی اظهار داشت: پرداخت از محل خزانه به پروژه های عمرانی سال گذشته ۲۷۳ هزار میلیارد تومان بوده که ۹۴ درصد رشد داشته است.

وزیر اقتصاد یادآور شد: در دهه نود سهم منابع عمرانی در کل بودجه کاهش یافت اما در حوزه مصارف و هزینه های عمرانی بودجه سال گذشته رشد قابل توجهی را شاهد بودیم که از سال ۹۱ به بعد بالاترین رقمی است که به این موضوع اختصاص یافته است.

افزایش ۲۹۴ هزار میلیارد تومانی سرمایه در شرکت های بورسی 

سخنگوی اقتصادی دولت درباره عملکرد بازار سرمایه در سال گذشته نیز توضیح داد: پارسال ۲۹۴ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه در شرکت های بورسی کشور گزارش شد و انتشار اوراق در بورس نیز به ۱۳۵ هزار میلیارد تومان رسید.

وی گفت: انضباط مالی دولت موجب ایجاد فضا در بورس شد و باعث این شد که ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش داشته باشد.

سخنگوی اقتصادی دولت در تکمیل اظهارات خود درباره حساب واحد خزانه و اتصال دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت که یکی از پرونده‌های مهم خاتمه یافته حساب واحد خزانه و شلختگی حساب‌های دولتی بود که در سال گذشته با تدابیر سختگیرانه ای، از بیش از ۴ هزار حسابی که به حساب واحد خزانه متصل نشده بودند به کمتر از ۱۰۰ حساب رسیدیم و ۶۱ دانشگاه علوم پزشکی تعهد دادند که طی ماه‌های آتی تمام تعهدات خزانه را انجام خواهند داد. بنابراین برای یک دوره کوتاه خدمات خزانه را انجام خواهیم داد.

اتاق مشترک بازرگانی ایران و عربستان تشکیل می شود/ برنامه سفر خاندوزی به جده

سخنگوی اقتصادی دولت درباره سفر اخیر وزیر خارجه به چین و دیدار با همتای عربستانی و احتمال تاسیس اتاق مشترک بازرگانی میان تهران و ریاض گفت: با توجه به در دستور کار قرار گرفتن اتاق مشترک بازرگانی ایران و عربستان، سازمان توسعه تجارت به دنبال نهایی کردن نقشه راه میان دو کشور است که در گام نخست احیای روابط تا سطح یک میلیارد دلار در دستور کار قرار دارد و با توجه به اراده دو کشور برای از سر گیری روابط اقتصادی امیدواریم به هدف تعیین شده در تجارت برسیم.

خاندوزی یادآور شد: طی سالهای گذشته و با برگزاری هفت کمیسیون مشترک، ۲۰ سند تجاری بین ایران و عربستان مبادله شده است و البته سقف مراودات تجاری دو کشور ۸۰۰ میلیون دلار را ثبت کرده است .

وی اظهار داشت: ما در برخی از سال های اخیر تعاملات تجاری صفر (در فاصله سال های ۹۷ تا ۱۴۰۰ ) را داشتیم؛ البته در سال گذشته صادرات 15 میلیارد دلاری صورت گرفت اما واردات همچنان صفر بود.

سخنگوی اقتصادی دولت با تاکید بر اراده دو کشور برای از سرگیری و اینکه روابط برنامه های متعددی برای توسعه روابط اقتصادی در دستور کار است،  از برنامه خود برای سفر به جده عربستان در اواخر اردیبهشت ماه خبر داد.

تصمیم جدیدی برای تغییر دستمزدها نداریم

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به سوالی درباره احتمال افزایش دستمزد کارگزان گفت: تصمیم گیری در مورد حداقل دستمزد، یک مذاکره سه جانبه بین کارفرمایان، کارگران و دولت است. روال قانونی تعیین دستمزد برای سال ۱۴۰۲ طی شده و فعلا تصمیم جدیدی برای تغییر دستمزدها نداریم، مگر این سه شریک اجتماعی تصمیم جدیدی را اتخاذ کنند.

نامه مخبر بازنگری مصوبه شورای رقابت بود

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به ایرنا درباره اینکه معاون اول رئیس‌جمهور در نامه ای خطاب به رییس شورا و مرکز ملی رقابت خواستار تجدیدنظر در قیمت گذاری خودرو در شرایط فعلی شد و باتوجه به تعدیل نرخ خودرو  پیش بینی شما از وضعیت بازار خودرو چه خواهد بود؟ گفت: نامه معاون اول رییس جمهور درباره مخالفت با افزایش قیمت نبود بلکه مبنی بر بازنگری مصوبه شورای رقابت بود که پس از برگزاری جلسات نیز افزایش قیمت به صورت میانگین از ۳۵ درصد به ۲۹ درصد کاهش یافت.

وزیر اقتصاد اظهار امیدواری کرد که سایر نهادهای عامل بر تولید و واردات در سال جاری حداکثر همکاری را انجام دهند تا بدون اتخاد سیاست‌های ناهماهنگ، کمک شود تولید و عرضه خودرو با قیمت قابل دسترس، افزایش یابد و اگر جامعه مطمئن باشد که هر زمان بخواهد می‌تواند با قیمت منصفانه خودرو بخرد بدون تردید التهابات سال ۱۴۰۱ را برای سال جاری نخواهیم داشت.

خاندوزی در پاسخ به سوالی در همین رابطه که با توجه به اینکه مصوبه شورای رقابت مبتنی بر صورتهای مالی نیمه نخست ۱۴۰۱ است حال اگر این شورا تصمیم به اصلاح بر اساس صورت مالی نیمه دوم سال گذشته اتخاذ کند چه اقدامی صورت خواهد کرفت گفت: همزمان برای کاهش زیان دهی تولید کمک می کنیم تا انگیزه و تیراژ و کیفیت تولید افزایش یابد البته افزایش قیمت خودرو نیز از ۳۵ درصد به ۲۹ درصد کاهش یافته است و برنامه وزارت صمت این است که با به کارگیری سایر تدابیر نسبت به تیراژ بالاتر تولید اقدام کرده و آرامش و ثبات را به بازار خودرو برگردانیم.

وی در تکمیل این بخش گفت که وزارت صمت تلاش کرد تا عقب افتادگی‌های سال ۹۷ تا ۹۹ جبران شود و بر همین اساس در سال ۱۴۰۱ معادل ۳۹ درصد رشد تولید خودرو داشتیم و بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید شد که برنامه امسال هم تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه است.

سخنگوی اقتصادی دولت این را هم گفت، البته وزارت صمت هفته پیش برنامه دقیقی را با ملاحظه مولفه های قیمتی و تعداد، در سال جاری به ریاست جمهوری ارسال کرد همچنین مذاکرات لازم با شورای رقابت انجام شد تا مجموع برنامه‌های وزارت صمت مکمل با شورای رقابت باشد تا هدف سال جاری وزارت صمت محقق شود.

کنترل و کاهش تورم در ۱۴۰۲ 

وزیر اقتصاد درباره تورم توضیح داد که عملکرد تورم ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۱ معادل ۴۶.۵ درصد بود؛ این عدد هرچند با هدف گذاری‌های تورمی دولت مطلوب نیست در عین حال که بخشی از عوامل اثرگذار بر آن عوامل بیرونی و خارج از تصمیمات دولت بودند، امیدواریم در سال جاری هم در کنترل این عوامل و هم در کنترل موتورهای تورمی مانند کسری بودجه و کنترل نقدینگی و هم راهبری دیپلماسی اقتصادی دولت، تورم در ۱۴۰۲ کاهش یابد.

جلسه شورای پول و اعتبار برای انتشار اسکناس جدید

خاندوزی در پاسخ به سوالی درباره درباره کمبود پول نقد در خودپردازها در ایام عید توضیح داد: با توجه به مراجعات مردم در پایان سال قبل و اوایل سال جاری بانک مرکزی اقدام به انتشار چک پول ۲۰۰ هزار تومانی کرد تا مردم هنگام مراجعه به عابربانک مبالغ بالاتری را دریافت کنند و بانک‌ها مکلف شدند که حداقل ۱۰ درصد از وجوه خود را از طریق چک پول‌های ۲۰۰ هزار تومانی تأمین کنند.

سخنگوی اقتصادی دولت یادآور شد: کشور ما یکی از پیشرفته ترین نظام های نقل و انتقال وجوه را دارد و نیاز به حمل اسکناس و پول نقد بسیار ناچیز است و مردم در موارد خاص نیاز به اسکناس پیدا می کنند. 

وی اضافه کرد: شورای پول و اعتبار امروز برای انتشار اسکناس جدید برای حل مشکل کمبود اسکناس نقد در دستگاه‌های کارت‌خوان تصمیم می‌گیرد.

دولت منتظر تصویب قانون مالیات بر سوداگری

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر لزوم تسریع در تصویب طرح مالیات بر سوداگری، افزود: سال‌ها عقب ماندگی در تصویب قانون مالیات بر سوداگری را با اجرای به هنگام جبران می‌کنیم. مالیات بر سوداگری به عنوان یکی از ارکان اصلاح ساختاری کشور سال‌هاست که مطرح شده، اما هیچ وقت به این نزدیکی برای اجرا آن نبودیم.

وی خاطر نشان کرد: از ۲۷ ماده این طرح تاکنون ۲۰ ماده در صحن مجلس تصویب شده و ۷ ماده به کمیسیون بازگردانده شده است که این موارد در کمیسیون نهایی شده و در صف بارگذاری برای بررسی در صحن علنی است.

خاندوزی ادامه داد: البته در حوزه اجرا در حال فراهم آوری زیر ساخت‌های هستیم زیرا دولت می‌خواهد برای کنترل نوسانات بازار دارایی حتی کمتر از فرصت تعیین شده در قانون، آن را به عرصه اجرا بیاورد از این رو مذاکرات خود را برای استفاده از سامانه‌های بانک مرکزی، سامانه های مبتنی بر اطلاعات آنلاین آغاز کرده است تا اگر تصویب قانون زمان برد، اجرای آن به سرعت انجام شود.

۳.۵ میلیون نفر مشمول سهام عدالت شدند

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از این نشست درباره تکلیف جاماندگان سهام عدالت اظهار داشت: پاییز سال گذشته ۳.۵ میلیون نفر از افراد زیر پوشش نهادهای حمایتی و دهک‌های پایین جامعه به عنوان مشمولان جامانده از سهام عدالت شناسایی شدند و در قانون بودجه ۱۴۰۲ حکم اعطای سهام عدالت به جاماندگان تکلیف شد که امیدواریم امسال اجرایی شود.

برنامه دولت برای رفع ناترازی در نظام بانکی

از سخنگوی اقتصادی دولت درباره افزایش نرخ سود بین بانکی و برنامه دولت برای رفع ناترازی از شبکه بانکی کشور با هدف تحقق شعار سال در زمینه مهار تورم سوال شد که وی توضیح داد: افزایش نرخ سود بین بانکی معلول چند متغیر اقتصادی است که یکی از عوامل مهم موثر بر آن سیاست‌های انقباضی و کنترل تورم است که توسط بانک مرکزی اجرا می شود؛ همچنین بخشی از شبکه بانکی دچار ناترازی هستند و این منجر به اضافه برداشت از بانک مرکزی شده است. 

خاندوزی تاکید کرد: رئیس کل بانک مرکزی برنامه مشخصی را برای حل ناترازی بانک ها و هم مدیریت سیاست های پولی برای کاهش نرخ سود بین بانکی تهیه کرده است.

وی با یادآوری اینکه دولت در ایفای نقش خود در افزایش سرمایه بانک ها و هم بازپرداخت بدهی به شبکه بانکی جدی است، گفت: در قانون بودجه سال گذشته افزایش ۳۵ هزار میلیارد تومانی سرمایه بانک های دولتی اجرایی شد و برای امسال هم افزایش ۵۰ هزار میلیارد تومانی سرمایه بانک های دولتی در دستور کار است که این کار عقب ماندگی سنوات قبل را جبران خواهد کرد.

شرایط بازار سرمایه حبابی نیست

خاندوزی در ارزیابی خود درباره بازار سرمایه توضیح داد: شرایطی که در فروردین با آن مواجه هستیم هیچ ارتباطی با شرایط حبابی بازار سرمایه سال ۹۹ ندارد چون بازار سرمایه هم رشد کمتری نسبت به سایر بازارها داشت و هم روند تولید و سرمایه گذاری موید شرایط عادی است و هم تغییرات قیمتی در دو سال اخیر و مجموعه عوامل دیگری که خارج از حوصله جلسه است، از نظر اکثریت صاحب نظران شرایط طبیعی است. 

وی افزود: همه تلاش ما این بود که اعتماد به بورس برگردد و بسته ای که در آبان ۱۴۰۰ تصویب شد که برای بیمه سهام هم مورد استقبال ۵۰۰ هزار نفر قرار گرفت و هم سایر اجزا و بندهای بسته اجرایی شد و موجب بازگشت اعتماد به بازار سرمایه شد.

توضیح درباره آیین نامه افزایش حقوق کارکنان

سخنگوی اقتصادی دولت در بخشی دیگر درباره آیین نامه افزایش حقوق‌ها گفت که این آیین نامه براساس قانون مدیریت خدمات کشوری است و در تبصره ماده ۷۶ قانون مدیریت خدمات کشوری تصریح شده که سقف حقوق و مزایای کارکنان نباید بیش از ۷ برابر باشد و برداشت دولت این است که مصوبه قانون بودجه برای حقوق و مزایا رعایت این تبصره قانونی است.

خاندوزی این را هم گفت: اگر در هیات تطبیق مصوبات مجلس نظر دیگری دارد و بنا بر ابطال باشد، دولت هم آیین نامه خود را اصلاح خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha