کاهش شدید پرشدگی ۲۰ سد مهم کشور نسبت به سال آبی گذشته

تهران- ایرنا- گرچه درصد پرشدگی سدهای کشور با وجود بارش‌های اخیر، تا ۱۹ فروردین ماه به ۵۸ درصد رسید، اما همچنان ۲۰ سد مهم برای مصارف شرب و کشاورزی از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۱۴۰۱) نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ تا ۷۵ درصد کاهش را ثبت کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، به دنبال بهتر شدن وضعیت بارشی کشور، درصد پرشدگی سدها به ۵۸ درصد رسیده که نشان از بهبود اندک در تامین آب سدها است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، سد رودبال داراب در استان فارس با داشتن ۹ میلیون مترمکعب موجودی آب از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۹ فروردین ماه با کاهش ۷۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال مواجه شده و درصد پرشدگی این سد ۱۱ درصد است.

بر پایه این گزارش، سد شهید رجایی مازندران ۴۲ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۶۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد و میزان پرشدگی آن ۲۶ درصد است.

چاه نیمه‌های سیستان و بلوچستان از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۹ فروردین ماه ۱۱۲ میلیون مترمکعب موجودی آب دارند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۹ درصد کاهش دارد. میزان پرشدگی چاه نیمه‌ها به ۸ درصد کاهش یافت.

سد شمیل و نیان در استان هرمزگان با ۳۰ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۵۸ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبه‌رو شده و درصد پرشدگی این سد به ۳۱ درصد رسید.

همچنین در این مدت، سد ساوه در استان مرکزی با ۵۲ میلیون مترمکعب حجم مخزن ۵۳ درصد کاهش نسبت به پارسال دارد و درصد پرشدگی آن نیز ۱۹ درصد است.

سد دوستی خراسان رضوی هم ۱۶۶ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۰ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی آن ۱۴ درصد شد.

موجودی آب در مخزن سد تنگوئیه سیرجان کرمان در حالی به رقم هشت میلیون مترمکعب رسیده است که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۵ درصد کاهش دارد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۲۰ درصد است.

سد سرنی در استان هرمزگان با داشتن ۲۲ میلیون مترمکعب موجودی آب نسبت به سال آبی پارسال ۴۴ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی فعلی آن هم ۳۶ درصد است.

سد ۱۵ خرداد در حوضه آبریز قم رود فقط ۴۷ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۳ درصد کاهش‌ یافته است. میزان پرشدگی فعلی این سد نیز ۲۵ درصد است.

در این مدت، سد نسا کرمان هم با داشتن ۷۷ میلیون مترمکعب موجودی آب کاهش ۴۲ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد. میزان پرشدگی آن هم ۴۶ درصد است.

سد طرق در خراسان رضوی از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۹ فروردین ماه هفت میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۹ درصد کاهش نشان می‌دهد و درصد پرشدگی آن نیز اکنون ۲۱ درصد است.

سد استقلال در استان هرمزگان هم در مدت یادشده با داشتن ۱۳۷ میلیون مترمکعب موجود آب نسبت به پارسال ۳۸ درصد کاهش را نشان‌می‌دهد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۵۷ درصد است.

سد شیرین دره در استان خراسان شمالی هم ۲۵ میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش ۳۷ درصدی را نشان‌ می‌دهد.

سد سبلان در استان اردبیل با ۳۳ میلیون متر مکعب موجودی آب نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۲ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی فعلی آن هم ۳۱ درصد است.

سد شهر بیجار گیلان نیز ۷۲ میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۱ درصد کاهش‌ یافته که درصد پرشدگی این سد هم به ۶۹ درصد رسیده است.

سد اکباتان، آبشینه در استان همدان ۵ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال با کاهش ۳۰ درصدی همراه شده و میزان پرشدگی فعلی آن نیز ۱۳ درصد است.

موجودی آب در سد رودبار لرستان با۱۲۵ میلیون مترمکعب آب دارد اما در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۰ درصد کاهش داشته و میزان پرشدگی در حال حاضر این سد هم به ۵۸ درصد رسید.

سد نهرین در خراسان جنوبی از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۹ فروردین ماه یک میلیون مترمکعب حجم موجود آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۸ درصد کاهش‌ یافته است. درصد پرشدگی فعلی این سد ۲۶ درصد است.

سد جیرفت ۱۱۱ میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال با کاهش ۲۶ درصدی همراه شده و میزان پرشدگی فعلی آن نیز ۳۴ درصد است.

از ابتدای سال آبی جاری تا ۱۹ فروردین ماه سد خیرآباد استان سیستان و بلوچستان با ۱۴ میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۲۶ درصدی نسبت به پارسال روبه‌رو است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha