مطالبه کشاورزان اصفهان بازگشایی دوباره زاینده‌رود از ۲۷ فروردین است

اصفهان- ایرنا - رییس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزان اصفهان با اشاره به کاهش خروجی سد زاینده‌رود و پایان مرحله دوم آبیاری مزارع شرق این خطه گفت: مطالبه کشاورزان این دیار بازگشایی زاینده‌رود از ۲۷ فروردین برای اجرای مرحله بعدی آبیاری است.

حسین وحیدا روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پس از بازگشایی در روز مورد اشاره نیاز است که تا حدود ۲۰ خرداد آب در رودخانه جریان داشته باشد ؛ با پایان آبیاری اخیر مزارع شرق اصفهان، از هفدهم ماه جاری خروجی سد زاینده‌رود کاهش یافت و بنابراین رودخانه رو به خشکی رفته است.

رییس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزان اصفهان تصریح کرد: اکنون بالغ بر ۶۰ درصد زمین های کشاورزی شهرستان اصفهان معادل حدود ۱۵ هزار هکتار زیر کشت گندم، جو، گلرنگ و یونجه رفته است.

وحیدا ادامه داد: بر اساس گفته فعالان کشاورزی شهرستان‌های شرق اصفهان کمتر از ۶۰ درصد از مزارع آن نواحی زیر کشت رفته است.

به گزارش ایرنا، استان اصفهان ۵۶۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد اما به‌دلیل کمبود منابع آبی، تنها حدود ۲۰۰ هزار هکتار از آنها زیر کشت محصولات زراعی و باغی می‌رود.

اراضی کشاورزی حوضه زاینده‌رود نیز حدود ۲۰۰ هزار هکتار است.

رودخانه زاینده‌رود به طول بیش از ۴۰۰ کیلومتر که نقشی اصلی و مؤثری در پایداری محیط‌ زیست، تأمین آب آشامیدنی، رونق کشاورزی و اقتصاد منطقه مرکزی و هستی تالاب گاوخونی داشته، در دهه‌های اخیر بدلیل برداشت‌های غیرقانونی در بالادست، انتقال آب به حوضه دیگر، تراکم جمعیت و تا حدودی کاهش نسبی بارندگی‌ها، به یک رودخانه با جریان دوره‌ای، تبدیل و در پایین‌ دست در فصول گرم به‌ویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha