نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان۲۴ فروردین در سمرقند برگزار می شود

تهران- ایرنا - روسیه از برگزاری نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تاریخ ۲۴ فروردین پیرامون مسائل افغانستان در ازبکستان خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از طلوع نیوز، روسیه از قول نماینده رئیس‌جمهوری روسیه در امور افغانستان نوشت نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان ۲۴ فروردین در سمرقند برگزار و در این نشست درباره رویدادهای مهم افغانستان، گفت‌وگو خواهد شد.

وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان در این نشست حضور خواهند داشت.

ضمیر کابلوف نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان گفت: «ما در آینده‌ نزدیک رویدادهای مهمی در مورد افغانستان داریم. نشستی در سطح وزیران امورخارجه کشورهای همسایه افغانستان و روسیه ۱۳ آوریل در سمرقند برگزار و در آنجا درباره افغانستان بحث خواهد شد.»

کابلوف درباره‌ گروه پنج که به تازگی از سوی مسکو و تهران برای حل و فصل مساله افغانستان ایجاد شده است، گفت این گروه به علت ناسازگاری پاکستان مبنی بر حضور هند، تا کنون به هیچ پیشرفتی دست نیافته است.

ضمیر کابلوف در این باره افزود: «تا کنون، این موضوع بخاطر موضع پاکستان که با دخالت هند در این مرحله مخالفت دارد، پیشرفتی به دست نیاورده است.»

سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت نماینده حکومت طالبان باید در چنین نشست‌هایی دعوت شود.

سهیل شاهین به طلوع‌نیوز گفت: «هر نشستی که در مورد افغانستان صورت می‌گیرد، اگر در سطح منطقه باشد یا جهانی، لازم است که هیات طالبان به عنوان یک طرف اصلی دعوت شود تا حقایق عینی در مورد افغانستان را در برابر شرکت کنندگان قرار دهد و راهکار خود را روشن کند.»

برخی کارشناسان مسائل سیاسی، برگزاری چنین نشست‌هایی درباره افغانستان را مثبت می‌خوانند.

حمید صفوت، کارشناس مسائل سیاسی، به طلوع‌نیوز گفت: «کنفرانس ازبکستان پاسخی‌ به کشورهای منطقه در خصوص کشورهای همسایه افغانستان است که به شدت نگران گسترش دامنه ناامنی در کشورهای خود هستند.»

گروه ۵ دو ماه پیش با هدف همکاری مشترک کشورهای همسایه برای استقرار ثبات در افغانستان و مقابله مشترک در برابر چالش‌های امنیتی، هراس‌افکنی و اقتصادی از سوی مسکو و تهران ایجاد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha