روسیه و تاجیکستان رزمایش مشترک نظامی در نزدیکی مرز افغانستان را آغاز کردند

تهران- ایرنا - روسیه و تاجیکستان رزمایش مشترک نظامی پنج روزه را در میدان آموزشی «خرب میدون» در نزدیکی مرز افغانستان آغاز کردند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری صدای افغان(آوا)، روسیه و تاجیکستان رزمایش نظامی مشترک پنج روزه‌ای را در نزدیکی مرز افغانستان آغاز کردند. نیروهای روس و تاجیک، این رزمایش را در میدان آموزشی «خرب میدون» تاجیکستان، در ۲۰ کیلومتری مرز افغانستان، آغاز کرده‌اند.

در این رزمایش، نظامیان روسیه و تاجیکستان اجرای عملیات مشترکی را در مناطق کوهستانی برای گشت‌زنی در نوار مرزی افغانستان، آماده‌سازی نیروهای خود برای پاسخ‌گویی به تهدیدها و از بین بردن باندهای مسلح غیرقانونی، تمرین خواهند کرد.

رسانه های روسی گزارش دادند یگان‌هایی از پایگاه نظامی ۲۰۱ مربوط روسیه با بیش از ۳۰۰ پرسنل در این رزمایش شرکت کرده‌اند که شامل نیروهای زرهی، توپخانه و نیروهای مقابله با حمله‌های شیمیایی و بیولوژیکی است.

پایگاه نظامی ۲۰۱ مستقر در تاجیکستان، بزرگ‌ترین مرکز نظامی روسیه در خارج از مرزهای این کشور است. این پایگاه به موتورهای حامل سلاح‌های زرهی، توپخانه، واحدهای شناسایی، نیروهای پدافند هوایی، نیروی مقابله با حمله‌های شیمیایی و بیولوژیکی و نیروهای سیگنال‌دهنده مجهز است.

روسیه و تاجیکستان این پایگاه را حدود یک دهه پیش احداث کردند و قرار است تا ۲۰۴۲ فعال باشد.

از زمان به‌قدرت رسیدن طالبان در افغانستان در ۱۵ اوت ۲۰۲۱، این چندمین بار است که نیروهای روسیه و تاجیکستان رزمایش مشترک در نزدیکی مرز با افغانستان برگزار می‌کنند.

کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی از افزایش تهدیدها از جانب افغانستان نگرانند و بر همکاری مشترک برای دفع این تهدیدها تاکید دارند. تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان، بلاروس و روسیه در سازمان پیمان امنیت جمعی‌ عضویت دارند.

تاجیکستان و روسیه بیش از هر عضو دیگر سازمان پیمان امنیت جمعی، تحولات افغانستان را دنبال می‌کنند. در ماه‌های اخیر، گروه موسوم به «شاخه خوراسان دولت اسلامی» (داعش)، به حمله‌هایی در شمال افغانستان اقدام کرده است. ماه گذشته داوود مزمل، والی بلخ بر اثر حمله‌ای انتحاری در دفتر کارش کشته شد. مسئولیت این حمله را گروه داعش بر عهده گرفت.

همچنین در حمله گروه تروریستی داعش به دفاتر مرکز تبیان و خبرگزاری آوا در مزار شریف در سال گذشته همراه با دو خبرنگار این خبرگزاری، حدود چهل تن شهید و زخمی شدند.

طالبان نگرانی از نفوذ تروریست‌ها از افغانستان را به کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی، بی‌اساس می‌خواند و می گوید که به هیچ گروهی اجازه نمی دهد که از خاک افغانستان علیه کشوری دیگری استفاده کند.

دو روز پیش هم رییس اطلاعات طالبان با نشر ویدیویی از بازداشت یکی از اعضای گروه تروریستی داعش که از عاملان حمله بر مرکز تبیان و خبرگزاری آوا و انفجارهای اخیر بلخ است، خبر داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha