۱۴ فروردین ۱۴۰۲، ۱۵:۰۳
کد خبر: 85072613
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

افغانستان به سمت افزایش کشت زعفران گام برمی‌دارد

۱۴ فروردین ۱۴۰۲، ۱۵:۰۳
کد خبر: 85072613
افغانستان به سمت افزایش کشت زعفران گام برمی‌دارد

تهران- ایرنا- اتحادیه زعفران افغانستان اعلام کرده است با افزایش سرمایه‌گذاری‌ها، به سمت افزایش کشت زعفران گام برمی دارد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از طلوع نیوز، اتحادیه زعفران افغانستان، اعلام کرده است که میزان تولید زعفران کشور در سال جاری تا ۳۰ تُن افزایش خواهد یافت.

این اتحادیه می‌افزاید: سرمایه‌گذاری در بخش تولید زعفران افزایش یافته است.

«عبیدالله عبدالرحیم‌زی»، نماینده اتحادیه ملی زعفران در کابل، گفت: «نظر به همکاری روسای نهاد زراعت و اتحادیه ملی زعفران‌کاران و به خصوص همکاری ریاست زراعت هرات، گمان می رود که در سال جاری بالاتر از بیست و ۵ تُن الی ۳۰ تُن تولید زعفران داریم.

وزارت صنعت و تجارت افغانستان آمار می‌دهد که افغانستان در سال ۲۰۲۲ میلادی، بیش از ۵۱ هزار کیلو زعفران به کشورهای گوناگون صادر کرده است.

«عبدالسلام جواد» سخنگوی وزارت صنعت و تجارت، گفت: «در سال ۲۰۲۲ به طور مجموع ۵۱ هزار و ۹۶ کیلو زعفران به کشورهای عربستان، امارات متحده عربی، هندوستان، ایالات متحده امریکا، اسپانیا، هالند آسترلیا، مراکش و شماری از کشورهای دیگر صادرات داشتیم.

شماری از صادرکنندگان زعفران می‌گویند که در بخش تولید زعفران توجه لازم انجام نشده است.

به باور آنان، سرمایه‌گذاران و کشاورزان در بخش صادرات طلای سرخ، پشتیبانی لازم نمی‌شوند.

«ناصر عظیمی»، صادرکننده زعفران، گفت: مشکلاتی در گذشته وجود داشت که در حال حاضر هم آن چالش‌ها حل نشده است.

«نفیسه دانش»، صادرکننده دیگر زعفران، گفت: در بخش زعفران متأسفانه طور که زعفران افغانستان از کیفیت خوبی برخوردار است باز هم روی تولیدات این کار نشده و در این بخش باید حکومت با کشاورزان همکاری کند.

بر اساس اطلاعات اتحادیه ملی زعفران، هفتاد درصد کار زعفران از تهیه تا تولید از سوی بانوان انجام می‌شود و در حال حاضر هشت هزار هکتار زمین در سی و چهار ولایت زعفران کشت می‌شوند که در این میان ولایت هرات در تولید زعفران مقام نخست را دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha