امام جمعه موقت شاهرود: توافق ایران با عربستان نتیجه افول آمریکا در منطقه است

شاهرود - ایرنا - امام جمعه موقت شاهرود با بیان اینکه توافق ایران با عربستان نتیجه افول آمریکا در منطقه خاورمیانه است، گفت: مقام‌های عربستان به افول آمریکا پی بردند و توافق با ایران را در دستور کار خود قرار دادند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام علی سعیدی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مصلای پیامبر اعظم (ص) شاهرود که با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی مقابله با کرونا برگزار شد، افزود: امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب طی بیش از ۴۰ سال گذشته بر این موضوع تاکید داشتند که نمی‌توان به آمریکا اعتماد و اتکا کرد و عربستان و برخی دیگر امروزه به این نتیجه رسیده‌اند.

وی به جنگ ۹ ساله عربستان با یمن اشاره کرد و گفت: ناتوانی آمریکا در پیشبرد اهداف خود در افغانستان، عراق و یمن بر جهانیان ثابت کرد که این قدرت استکباری رو به افول است.

امام جمعه موقت شاهرود: توافق ایران با عربستان نتیجه افول آمریکا در منطقه است

۶۰ میلیارد دلار هزینه جنگ عربستان و یمن شده است

امام جمعه موقت شاهرود به هزینه ۶۰ میلیارد دلاری عربستان در جنگ با یمن اشاره کرد و افزود: این کشور ۴۰ میلیارد دلار به طور رسمی و ۲۰ میلیارد دلار برای تعمیر و راه‌اندازی دوباره «آرامکو» هزینه کرده است.

حجت الاسلام سعیدی با بیان اینکه عربستان به این نتیجه رسیده که نیازهای خود را باید از طریق منطقه تامین کند، ابراز کرد: این کشور تامین نیازهای خود را در تعامل و ایجاد رابطه با ایران دانسته است.

وی با اشاره به اینکه آمریکا از صحنه ابرقدرتی در منطقه خارج شده است، گفت: تحلیل کارشناسان از شرایط کنونی ایجاد هرج و مرج در جهان و یا شکل‌گیری قدرت‌های منطقه‌ای است و امروز شاهد شکل‌گیری قدرت‌های منطقه‌ای هستیم.

خطیب جمعه شاهرود به توافق ایران با عربستان اشاره و اظهار کرد: پس از امضای تفاهم‌نامه‌ای، ۸۰۰ اسیر بین مجاهدان انصارالله یمن و طرف مقابل مبادله شد که این امر یکی از اثرهای توافق با ایران است.

حجت الاسلام سعیدی با بیان اینکه همه کشورها بر نقش ایران در معادله‌ها و حل مسایل منطقه آگاه هستند، ابراز کرد: با روی کار آمدن دولت سیزدهم، روابط بین المللی و حرکت به سمت شرق و ایجاد رابطه با همسایگان موجب شد عربستان از موضع خود عقب‌نشینی کرده و زمینه‌های توافق با ایران را فراهم کند.

امام جمعه موقت شاهرود به تصمیم عربستان مبنی بر عضویت در پیمان شانگهای اشاره کرد و گفت: برای عضویت در این پیمان موافقت همه اعضا شرط است که عربستان با این توافق، جلب رضایت ایران را دنبال می‌کند.

وی با اشاره به اینکه عربستان شرط تقویت، توسعه و رشد در منطقه را در کنار ایران بودن می‌داند، افزود: توافق ایران و عربستان منشا تحولات و پیامدهای مثبتی در منطقه خواهد بود.

حجت الاسلام سعیدی با بیان اینکه همبستگی بین کشورهای منطقه ضروری است، ابراز کرد: ایران، عربستان، عراق و ترکیه می‌توانند تعاملات مثبتی داشته باشند و با برقراری روابط تجاری و سرمایه‌گذاری موجبات رشد منطقه‌ای را فراهم سازند.

خطیب جمعه شاهرود به ارتقای امنیت ایران در منطقه اشاره کرد و گفت: این توافق‌ها می‌تواند امنیت ایران را بالا برده و زمینه سرمایه‌گذاری دیگران در کشور را فراهم کند.

سالروز ولادت امام حسن مجتبی(ع)، ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی و ۱۳ فروردین روز طبیعت از دیگر موارد مطروحه در نمازجمعه این هفته شاهرود بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha