زندگی کودکان اوتیسم در کنار فرزندان سالم در روند رشد آنها تاثیر مثبت دارد

تهران - ایرنا - مدیر واحد آگاهی بخشی انجمن اوتیسم ایران گفت: زندگی کردن کودک دارای اوتیسم در کنار کودکان سالم در روند رشد و بهبود آنها تاثیرگذار است، بنابراین آگاهی بخشی در اوتیسم جریانی است که نسبت به بیماری‌های دیگر خیلی معنادارتر خواهد بود.

سجاد بهجتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: روی خانواده های دارای فرد اوتیسم همواره فشار زیادی است به رغم اینکه والدین دارای فرزند اوتیسم خیلی برای فرزندانش تلاش می‌کنند و قطعا این تلاش خیلی بیشتر از سایر مادران و پدران است اما در جامعه این تلاش خیلی دیده نمی شود و خیلی وقت ها به خاطر رفتارهای غیرمعمول فرزند خود مانند داد زدن و بیقراری، خانواده محکوم می شود.

وی اضافه کرد: خانواده با عباراتی مانند "شما درست بچه را تربیت نکردی" یا "شما آنقدر که باید برای فرزند خود زحمت نکشیدید"، محکوم می‌شود و خانواده اوتیسم که فشار زیادی رویش است مجبور است این حرف‌ها و نگاه‌ها را تحمل کند و باعث انزوای خانواده شود.

وی ادامه داد: دوست داریم در سال ۱۴۰۲ به مردم بگوییم آن کاری که برای یک مادر و پدر بسیار ساده باشد مثل گفتن "مامان و بابا" توسط فرزندشان، برای یک خانواده اوتیسم با سالها کلاس بردن و با ماهها تلاش کردن امکان پذیر است امیدورایم با این آگاهی بخشی بتوانیم آن فشار را به نوعی از خانواده اوتیسم برداشته و یا کمرنگ کنیم.

سن طلایی اوتیسم را از دست ندهیم، علائم ساده است اما ساده نمی‌ماند

مدیر واحد آگاهی بخشی انجمن اوتیسم ایران گفت: موضوع دیگری که در سال ۱۴۰۲ روی آن تمرکز می‌کنیم تشخیص و مداخله به موقع است که هر سال این موضوع هست و موضوعات دیگر به آن اضافه می‌شود که خانواده حواسش باشد که سن طلایی اوتیسم را از دست ندهد و بتواند درست تشخیص دهد چون علائم اوتیسم خیلی ساده است اما ساده نمی ماند و هر سال سعی می کنیم این را تکرار کنیم و شعار این است که علائم اوتیسم در سال های اول برای خانواده و والدین قابل تشخیص است اما بعد از آن برای همه قابل تشخیص است یعنی آن علائمی که خیلی ساده است ساده نمی ماند و کم کم باعث می شود که همه افراد آن را ببینند.

بهجتی ادامه داد: یکی از دغدغه های مهم برای خانواده های اوتیسم این است که نیازهای روزمره را رفع کنند اما گاهی کار ساده ای مانند رفتن به سوپرمارکت یا مطب پزشک برای خانواده کلی استرس دارد چون صاحب فروشگاه اوتیسم را نمی شناسد و ممکن است به خاطر به هم ریختن یک قفسه و بی قراری های کودک، خانواده را همراهی نکند و خانواده هر بار در خرید باید مراقب تمام رفتارهای فرزند خود باشند.

وی اظهار داشت: یکی از مهمترین اقدامات برای صاحبان کسب و کارها این است که حداقل اوتیسم را بشناسند وبتوانند صبوری کنند و در حالت ایده آل می توانند همراهی کنند و از خانواده اوتیسم بپرسند که من به عنوان صاحب کسب وکار چگونه می توانم شما را کمک کنم که فرزندتان در این مکان آرام‌تر باشد. سئوال کردن از مادر و پدر فرزند اوتیسم بهترین راهکار است تا فرزند اوتیسم آرام تر باشد و افراد دارای اوتیسم به خاطر اینکه چهره عادی دارند مانند بیماران سندروم داون، قابل تشخیص نیستند و این موضوع را برای خانواده پیچیده تر می کند که بخواهد هر بار توضیح دهد که فرزندش با چه اختلالی روبرو است.

به گزارش ایرنا،طیف اوتیسم (به انگلیسی: Autism Spectrum)، یک اختلال عصبی تکوینی با وجود مشکلات جدی در تعاملات اجتماعی، و ارتباطات کلامی و غیرکلامی و وجود رفتارهای تکراری و علایق محدود در فرد است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha