قرارداد تجاری تبادل انرژی بین ایران و پاکستان امضا شد

تهران- ایرنا- قرارداد تجاری تبادل انرژی الکتریکی ایران و پاکستان در حضور وزرای نیرو و انرژی دو کشور به امضا رسید.

به گزارش ایرنا از وزارت نیرو، صبح امروز مراسم امضای قرارداد تجاری تبادل انرژی الکتریکی بین ایران و پاکستان در حضور علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو و خرم دستگیر خان وزیر انرژی پاکستان در ساختمان وزارت نیرو برگزار شد.

بر اساس این قرارداد که به امضای آرش کردی مدیرعامل توانیر و ریحان اختر نماینده وزارت انرژی پاکستان رسید، ظرفیت تبادل برق دو کشور روی خطوط ۱۳۲ کیلوولت با ۱۰۰ مگاوات افزایش به ۲۰۰ مگاوات می‌رسد. این در حالی است که با اجرای فاز دوم و احداث ۷۰ کیلومتر خط ۲۳۰ کیلوولت در پاکستان، توان انتقال نیرو بین دو کشور در آینده نزدیک به ۴۰۰ مگاوات ارتقا می‌یابد.

بنا بر این گزارش، این قرارداد حاصل توافقات وزیران نیرو و انرژی دو کشور در کمتر از یک سال گذشته است که با سرعتی کم‌نظیر و در مدت زمانی کمتر از ۹ ماه عملیات طراحی، مهندسی و اجرای آن به اتمام رسیده و ۸۳ کیلومتر خط ۱۳۲ کیلوولت به‌همراه پست‌ها و تجهیزات جانبی، احداث و آماده بهره‌برداری شده است که بهره‌برداری رسمی از آن به‌زودی با حضور مقامات ارشد دو کشور آغاز می‌شود.

قرارداد تجاری تبادل انرژی بین ایران و پاکستان امضا شد

"خرم دستگیر خان" وزیر انرژی پاکستان در این مراسم، مدیریت و راهبری مهندس محرابیان وزیر نیرو در اجرای سریع این پروژه را شایسته تقدیر دانست و از تلاش تیم‌های فنی دو کشور در اجرای بی نقص پروژه قدردانی کرد.

پروژه تقویت ارتباط الکتریکی دو کشور از سال ۸۸ کلید خورد، در عین حال و در پی نشست وزرای نیرو و انرژی دو کشور در تیر امسال، مجدد احیا و با اراده هر دو دولت طی ۹ ماه به نتیجه رسید.

همکاری در امور فنی مهندسی، بهره‌گیری از توان سازندگان ایرانی و ایجاد شرکت‌های مشترک در زمینه برق و انرژی از دیگر جنبه‌های مورد تفاهم در این قرارداد است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha