۲۱ اسفند ۱۴۰۱، ۱۴:۲۱
کد خبرنگار: 3153
کد خبر: 85054895
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

معدن بزرگ ذغال‌سنگ سنگرود رودبار پس از ۳۰ سال دوباره احیا شد

رشت - ایرنا - فاز یک معدن بزرگ ذغال‌سنگ سنگرود رودبار پس از ۳۰ سال امروز دوباره گرد خاموشی تکاند و با حضور استاندار، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی احیا و راه‌اندازی شد.

به گزارش ایرنا، معدن سنگرود که پس از زلزله سال ۶۹ به دلایل مختلف از جمله کمبود ذخایر و عدم توانایی شرکت بهره بردار غیرفعال شده بود و در سال ۹۴ هم شرکت به طور کل منحل و در نهایت به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی واگذار شده بود امروز دوباره فعال شد، معدنی که ۳۰ سال غیر فعال و راکد بود.

مساحت شرکت سنگرود ۳۶ هکتار است و پس از سال‌ها به تازگی به شرکت برنده مزایده که صلاحیت آن در کمیته فنی و کارشناسی معدن تایید شده است، واگذار شد تا امور اکتشافی جهت تعیین میزان ذخایر زغال سنگ و سایر مواد معدنی از جمله خاک نسوز و عناصر دیگر را انجام دهد.

سنگرود در سالهای گذشته به تدریج رو به نابودی رفته و تعطیل شده بود و حدود سه هزار نفر افراد شاغل در این معدن بیکار شدند که با پیگیری های مجدانه مسئولان استانی و شهرستانی دوباره افتتاح و با اشتغالزایی قابل توجه به چرخه تولید بازگشت.

رئیس سازمان، صنعت، معدن و تجارت گیلان هم در این رابطه، راه اندازی معدن سنگرود را از برنامه های اصلی این سازمان اعلام کرد و افزود:کار استخراج از  این معدن با وسعت ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار در منطقه عمارلو رودبار از اوایل دهه ۴۰ آغاز شده و پیش از آن سالها نیمه تعطیل بود و سال۹۳ به دلیل اتمام ذخایر استخراجی به عدم توجیه اقتصادی به طور کامل تعطیل شد و در فرایند مزایده قرار گرفت.

تیمور پورحیدری اضافه کرد: امروز این شرکت به برنده مزایده تحویل شد و کار اجرایی را آغاز می کند ضمن آنکه تمام پروانه هایی که به لحاظ فنی اکتشافات ذخایر معدنی در این محدوده قرا می‌گیرد صادر شده و کار هرچه سریعتر شروع خواهدشد و به اشتغال مطلوب مد نظر دست خواهند یافت.

وی تاکید کرد: از ابتدای دولت سیزدهم ۷۱ محدوده معدنی در گیلان شناسایی شد و در فرایند مزایده قرار گرفت و امیدواریم در سال آینده شاهد بهره برداری از این معادن باشیم.

گفته می شود با بازگشایی این واحد تولیدی، نرخ بیکاری در استان به صورت محسوسی کاهش می‌یابد، همچنین با فعال کردن واحدهای دیگر، بهره برداری از طرح ها و پروژه های جدید شرایط اشتغال در گیلان شتاب خواهد گرفت.

همچنین امروز یک واحد صنعتی دانه بندی شن و ماسه با ظرفیت تولید سالانه ۵۰۰ هزار تن با ۷۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری در گنجه رودبار با اشتغالزایی ۱۲۰ نفر به صورت مستقیم و ۸۰۰ نفر بصورت غیر مستقیم به بهره برداری رسید.

گیلان ۵۲ معدن فعال دارای پروانه بهره برداری معدنی دارد که برای بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha