۳۰ هزار نفر در صنایع دستی استان اردبیل فعال است

اردبیل-ایرنا- معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: ۳۰ هزار هنرمند در صنایع دستی این استان در ۶۰ رشته صنایع دستی فعالیت دارند.

به گزارش ایرنا، توحید دلاور قوام روز شنبه در آئین رونمایی از سایت فروش آنلاین هنرصنعت نقره در اردبیل اظهار کرد: از این تعداد بیش از سه هزار نفر در حوزه صنایع فلزی اعم از طلا، نقره و مس فعالیت می‌کنند که در سال‌های اخیر اقدام به توسعه کارگاه‌های صنایع دستی در این بخش شده اند.

وی افزود: در جهان بیش از ۳۵۰ رشته صنایع دستی وجود دارد که نیمی از این رشته‌ها در ایران فعال بوده و از این تعداد ۶۰ رشته صنایع دستی در استان اردبیل فعال است.

دلاور قوام اظهار کرد: ارتباط صنایع دستی و تولید محصولات با ارزش در این بخش با فرهنگ، هنر، قدمت، تاریخ و تمدن یک سرزمین، یک ارتباط و تعامل بی‌نظیر است و باید قدر این ظرفیت‌های عظیم را بیش از گذشته بدانیم.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با بیان اینکه غفلت از ظرفیت‌های اشتغالزایی در بخش صنایع دستی یک آسیب جدی است افزود: غفلت از ظرفیت و توان اشتغالزایی عظیم در این بخش ما را با چالش جدی مواجه کرده است.

دلاورقوام با اشاره به افزایش اشتغالزایی در صنایع دستی استان افزود: با برگزاری دوره‌های آموزشی می توان این رشته را احیا کرده و زمینه اشتغالزایی خوبی را در استان مهیا کرد.

وی درباره ثبت جهانی ورنی مغان و گلیم عنبران افزود: ورنی مغان و گلیم عنبران شهره جهانی دارد و ضروری است در این زمینه نیز از ظرفیت‌ها و توان موجود بیش از گذشته استفاده شود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل قدمت قلم‌زنی در استان را یادآور شد و گفت: آثار قلم‌زنی موجود در بقعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی نشان می‌دهد که قلم‌زنی در اردبیل قدمت و تاریخ کهن‌تری از اصفهان دارد.

دلاور قوام آغاز به کار سایت فروش آنلاین هنرصنعت نقره در اردبیل افزود: این سایت همانند دیجی کالا در بخش‌های مختلف فعالیت خواهد داشت.

اردبیل از استان‌های برجسته در زمینه صنایع دستی در ایران محسوب می‌شود و دستان هنرمندان در هر منطقه از این استان از گذشته‌های دور کالاها و آثار ارزشمند در این زمینه خلق می‌کنند.

چرم و ملیله اردبیل، معرق نمین، مرصع و معرق سنگ خلخال، گلیم عنبران، جاجیم بافی، قالی بافی، پالاز بافی، ورنی بافی، تراش شیشه، مسند بافی، سفالگری، چاقو سازی، قلم زنی و کاشی معرق از جمله صنایع دستی معروف استان اردبیل است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha