۲۰ اسفند ۱۴۰۱، ۱۷:۰۳
کد خبرنگار: 5368
کد خبر: 85053961
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

استقبال رییس پارلمان لبنان از توافق تهران-ریاض

۲۰ اسفند ۱۴۰۱، ۱۷:۰۳
کد خبر: 85053961
استقبال رییس پارلمان لبنان از توافق تهران-ریاض

تهران-ایرنا- رییس پارلمان لبنان در پیامی دستیابی جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی به توافقی برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک را تبریک گفت و این اتفاق را نتیجه اراده دو طرف برای همگرایی و توافق ارزیابی کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه خبری العهد، نبیه بری رئیس پارلمان لبنان توافق عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران تحت نظارت چین را ستود.

وی با اشاره به تلاش‌ها برای دستیابی به این توافق به‌ویژه تلاش‌های صورت گرفته توسط عراق و عمان گفت: همه این تلاش‌ها با بازگشت تدریجی روابط به شرایط طبیعی به نتایج مطلوبی منجر شد.

بری تاکید کرد: این بارقه امیدی است که هرگز آن را از دست نداده‌ایم و نخواهیم داد؛ زیرا یقین داریم که اراده خیر، خرد و زبان عقل در این امت دارای وجوه مشترک، بسیار بیشتر از آن چیزی است که آن را از حقوقش، تاریخ مشترکش و جغرافیای به هم پیوسته‌اش جدا می‌کند.

رئیس پارلمان لبنان افزود: بله، ما مطمئن بودیم که اراده همگرایی و توافق ناگزیر بر میل به واگرایی غالب خواهد شد.

وی تاکید کرد: ما به عربستان سعودی و ایران و رهبری دو کشور برای دستیابی به این توافق تاریخی و راهبردی که منطقه برای حفظ وضعیت فعلی خود و شکل دادن به آینده موفق و باثبات به آن نیاز دارد، تبریک می‌گوییم.

به‌دنبال سفر بهمن‌ ماه آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» به پکن، «علی شمخانی» از روز دوشنبه ۱۵ اسفند با هدف پیگیری توافقات سفر رئیس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به‌منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات فیمابین تهران - ریاض با همتای سعودی خود در چین آغاز کرد.

در پایان این مذاکرات، روز جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «شمخانی» نماینده رهبر معظم انقلاب و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر و توافق تهران - ریاض برای ازسرگیری روابط دوجانبه و بازگشایی مجدد سفارتخانه‌های دو کشور بعد از هفت سال قطع رابطه اعلام شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha