۲۰ اسفند ۱۴۰۱، ۱۵:۱۱
کد خبرنگار: 5369
کد خبر: 85053753
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

تحلیلگر صهیونیست: توافق تهران و ریاض؛ سیلی عربستان به آمریکا است

تهران- ایرنا- تحلیلگر روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارنوت» توافق تهران و ریاض برای از سرگیری روابط دیپلماتیک با میانجیگری چین را سیلی عربستان به آمریکا توصیف کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارنوت» نوشت که توافق ایران و عربستان و بازگشت روابط دیپلماتیک میان دو کشور «سیلی عربستان بر صورت آمریکا» است.

«رون بن یشای» گزارشگر سیاسی و امنیتی این روزنامه صهیونیست ابراز عقیده کرد که این توافق باید واشنگتن را بیشتر از تل آویو نگران کند؛ به ویژه اینکه این توافق در چین انجام شد و این اقدام پیامی چالشی برای آمریکا و ضربه به جایگاه آن کشور در خاورمیانه است.

او گفت: این توافق دستاوردی دیپلماتیک، اقتصادی و راهبردی برای شی جین پینگ، رئیس جمهور چین است که تقریبا دو و نیم ماه پیش همانند پادشاهان از او در ریاض استقبال شد و در جریان آن سفر، توافق های متعدد اقتصادی امضا کرد که هدف از آن ها، تقویت روابط پکن و ریاض بود و همین امر منجر به خشم جو بایدن رئیس جمهور آمریکا شد.

این تحلیلگر با اشاره به سیگنال دشمنی ریاض به واشنگتن تاکید کرد که در این میان رئیس جمهور چین یک دستاورد بزرگ محقق کرد.

وی با تاکید بر اینکه "در سایه ی اختلافات عمیق در داخل اسرائیلی ها مایل به شنیدن چنین اخباری نیستیم"، خاطرنشان کرد: مساله ای که بیشتر ما را نگران می کند این است که چین با برقراری روابط جدید علیه آمریکا، جایگاه خود در خاورمیانه را تقویت می کند.

موضعگیری این تحلیلگر صهیونیست درحالی است که مقامات سابق و کنونی رژیم صهیونیستی توافق جمهوری اسلامی ایران و عربستان را شکستی دیگر برای این رژیم ارزیابی کرده اند و از زمان انتشار این خبر به جان هم افتاده و یکدیگر را مقصر پیش آمدن این وضعیت می دانند.

به‌دنبال سفر بهمن‌ ماه آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» به پکن، «علی شمخانی» از روز دوشنبه ۱۵ اسفند با هدف پیگیری توافقات سفر رئیس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به‌منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات فیمابین تهران - ریاض با همتای سعودی خود در چین آغاز کرد.

در پایان این مذاکرات، روز جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر و توافق تهران - ریاض برای ازسرگیری روابط دوجانبه و بازگشایی مجدد سفارتخانه‌های دو کشور بعد از ۷ سال قطع رابطه اعلام شد.

توافق ایران و عربستان با استقبال گسترده کشورها و سازمان های بین المللی روبرو شده است و آنها این توافق را در راستای تقویت صلح و ثبات منطقه ای و منافع ملت های منطقه ارزیابی کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha